Svrbí vášho drobca pokožka? Dôvodom môže byť priveľa sladkostí

7. 6. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Ak sa vaše dieťa zrazu „nezmestí“ do kože, následky pocítite aj vy. Podráždenosť a nervozita spolu s neustálym škriabaním sa, sú jasným signálom, že čosi nie je v poriadku.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Svrbí vášho drobca pokožka? Dôvodom môže byť priveľa sladkostí

Stav pokožky odzrkadľuje náš aktuálny zdravotný stav. Reagujeme na stravu, pitný režim, ale tiež na každodennú kozmetickú starostlivosť. Hoci sa zvykne stav pokožky v lete zlepšiť, niektoré deti sa môžu škriabať neustále – a to nielen cez deň, ale aj v noci, počas spánku. Poznáte najčastejšie príčiny nepríjemného svrbenia detskej kože? Možno budete prekvapení!

Cukor verzus éčka

Vedeli ste, že cukor dráždi pokožku hneď z dvoch dôvodov? Jednak sa pri jeho nadmernom užívaní poškodzujú potné žľazy, čo ju výrazne oslabuje a vysúša. Kvôli častému močeniu je organizmus dehydratovaný, čo sa odrazí práve na zdraví kože. Aj z týchto dôvodov sa odborníci na detské zdravie zhodujú, že cukor nemá v detskom jedálničku miesto, a to minimálne prvé 2 až 3 roky života. U starších detí je potrebné naďalej regulovať množstvo aj kvalitu sladkostí, ktoré denne konzumujú. Problematické môžu byť najmä sladené nápoje, džúsy, ale tiež farebné cukríky alebo lízanky.

Prítomnosť umelých farbív v potravinách, označených ako „éčka“, robí deťom ešte väčšiu zlobu než samotný cukor. Tieto umelé prísady sa podieľajú na mnohých alergických reakciách, ktoré sa prejavujú začervenaním pokožky či drobným výsypom. Po nasadení diéty zvyknú veľmi rýchlo vymiznúť. Práve „éčka“ sa považujú v stravovaní detí za najviac problematické. Nájdete ich prakticky všade – v napolitánkach, cukríkoch, lízankách, džúsoch i obľúbenej čokoláde. Ak chcete mať istotu, že vášmu drobcovi doprajete skutočne zdravú maškrtu, namiesto študovania pestrofarebných obalov od kúpených sladkostí mu niečo upečte doma, prípadne stavte na ovocie, oriešky alebo med.

Alergická reakcia po sladkostiach

U detí je pomerne častá, no neobchádza ani „dospelákov“. Skutočnou príčinou alergickej reakcie býva obsah zložiek, ako je med, ovocie, oriešky, sója či laktóza.

Za bežné príznaky sa považujú drobné vyrážky na brade, krku a chrbte, červené fľaky na pokožke, svrbenie a veľmi silný pocit smädu.  Po vynechaní sladkosti z jedálnička problémy zmiznú.

 

Opatrní buďte aj s čokoládou. Hoci je alergia na kakao považovaná za zriedkavú záležitosť, prejavuje sa nepríjemnými kožnými a tráviacimi problémami. Predpokladá sa, že za ňou stojí reakcia organizmu na bielkoviny obsiahnuté v semenách kakaovníka.

Ak sa priamo po skonzumovaní sladkosti objavia nežiadúce účinky, ako je svrbenie a opuch pier, jazyka alebo hrdla, či nebodaj dôjde k závažnejším komplikáciám, ako je zhoršené dýchanie, kašeľ, žihľavka či ekzém, mali by ste sa čo najskôr obrátiť na lekára.

Atopický ekzém

Deti s atopickým ekzémom alebo potravinovými alergiami to nemajú vôbec ľahké. Často bojujú s nepríjemným svrbením a majú odopreté maškrtenie, keďže sladkosti ich koži veľmi nepristanú. Cukor a predovšetkým jeho nadmerná konzumácia spôsobuje v ľudskom tele nerovnováhu, ktorá vedie k premnoženiu kvasiniek v črevách, na slizniciach, v intímnych partiách, ale aj kdekoľvek na pokožke. Najbežnejším prejavom je začervenie kože, vznik pľuzgierikov a veľmi nepríjemné a intenzívne svrbenie.

Rozoznať, čo spôsobilo podráždenie, je veľmi náročné. Na zhoršenie ekzému vplývajú mnohé vonkajšie vplyvy či priamy kontakt s alergénom, ako sú nevhodné potraviny, kozmetika alebo aviváž. Keďže je každé dieťa iné, reakcia na sladkosti môže byť rozdielna. Čo jedno znesie doslova na kilá, inému môže ublížiť i v minimálnych množstvách. Skúste preto sledovať, čo a koľko toho vaše dieťa zvykne zjesť, preferujte doma ovocie a sami buďte príkladom vo vyhýbaní sa priemyselne spracovaným pochutinám.

Ďalšie príčiny

Keď je dieťa odrazu nepokojné a neposedné, môžu ho trápiť nepríjemné parazity. Veľmi častým problémom bývajú detské mrle, ktoré sa prejavujú počas noci. Dieťa, trpiace na toto pomerne bežné parazitné ochorenie, býva cez deň unavené, rozladené a škriabe sa hlavne na zadočku. Mrle kladú vajíčka na okraj konečníka, čo malého pacienta núti neustále sa škriabať. Tým však vajíčka roznáša po celom tele, ako aj po posteľnej bielizni. Zbaviť sa ich nie je jednoduché a pri liečbe treba dodržiavať mnoho prísnych opatrení.

Jedným z nich je aj úplný zákaz sladkostí. Tie totiž robia mrlám veľmi dobre. Čo naopak neznášajú, je cesnak, cibuľa, ostré korenie, kyslé alebo horké potraviny. Pomôžu vám aj rôzne antiparazitické prípravky a čaje, no základom je preliečenie celej rodiny pod dohľadom lekára. Obdobne nepríjemnou záležitosťou sú škrkavky. Zvyčajne sa odhalia vo chvíli, keď dieťa trpí dlhotrvajúcim kašľom, na ktorý nič nezaberá. Do tela sa dostanú zo zle umytého ovocia alebo zeleniny. Ich liečba našťastie vôbec nie je zložitá. Dôležité je prísť na príčinu problému včas a ihneď ho riešiť.

Ďalšie články k téme Svrbí vášho drobca pokožka? Dôvodom môže byť priveľa sladkostí

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora