Plochá noha alebo spadnutá klenba? Poradí vám odborník

23. 9. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Všetky bábätká sa rodia s plochými nohami. Okolo tretieho roka života by sa mala objaviť klenba. Pokiaľ sa tak nedeje, poraďte sa s odborníkom – v hre sú zdravé kolená i chrbtica.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Plochá noha alebo spadnutá klenba? Poradí vám odborník

 

 

Detské chodidlo je obalené tukovými vankúšikmi, ktoré sa postupne začínajú formovať, až kým sa medzi 2. až 3. rokom nevyvinie klenba. Preto je dôležité viesť dieťa k správnym pohybovým návykom, používať vhodnú obuv a nechávať ho čo najčastejšie chodiť bosé po nerovnom povrchu.

 

 

Detskú nohu zvyčajne skontroluje pediater v rámci preventívnej trojročnej prehliadky. Ak sa mu niečo nezdá, prípadne ste si čokoľvek netradičné všimli vy, neváhajte a navštívte odbornú ambulanciu. Plochá noha totiž dokáže v dospelosti poriadne skomplikovať život!

 

ČO JE TO PLOCHÁ NOHA?

Na úvod je potrebné povedať, že obavy o zdravý vývoj nohy vášho dieťatka sú na mieste až po jeho tretích narodeninách – dovtedy sa klenba stále formuje a nachádza sa v prirodzenom stave. Vyskúšať si môžete jednoduchý test. Namočte dieťatku nohu do vody a potom urobte chodidlom odtlačok na papier alebo tmavú kachličku, prípadne použite farbu, aby bol výsledok čo presnejší.

Výsledkom by mal byť typický oblúčik, spôsobený klenbou. Pokiaľ vidíte celé chodidlo v dokonalom obryse, môže to byť znakom plochej nohy. K tej sa väčšina ľudí dopracuje postupne, a to nesprávnymi návykmi, ktoré chodidlá degenerujú a nútia ich prispôsobiť sa neprirodzenej polohe. Istú úlohu tiež zohráva dedičnosť alebo vrodená vada. Dobrou správou je, že plochá noha sa dá pomerne úspešne a jednoducho liečiť.

ČO JE PRÍČINOU?

Za vznikom plochých nôh môže stáť viacero problémov – od predčasného sa stavania dieťatka na nohy cez používanie „chodítka“ alebo „hopsadla“, ktoré podľa niektorých odborníkov narúšajú prirodzený vývoj kostí, svalov a pohybov. Ani prílišné povzbudzovanie drobca do prvých krokov a vodenie za ruku zdravej nohe príliš nepomáha.

 

Ďalším nepriateľom správnej klenby je nevhodná obuv. Topánky by ste preto mali kupovať až vtedy, keď dieťa reálne chodí – čo znamená, že samostatne bez pádu prejde z jednej strany miestnosti na druhú a nezhodí ho prvý jemný vánok :) Ako ďalší dôvod vzniku plochej nohy sa uvádza nadváha či obezita dieťaťa.

PROBLÉMY S CHODIDLAMI

U detí sa okrem plochých nôh často riešia vpadnuté členky, haluxy, skolióza, lordóza či postavenie kolien do písmena O alebo X. Práve posledné menované patrí medzi jednu z najvýraznejších deformít detských nôh, ktorá sa označuje aj ako „valgózne“ kolená. Toto postavenie si veľa ľudí mýli s plochými nohami či vpadnutými členkami. Ide však o dve samostatné diagnózy. Zvyčajne za ne môže zlé držanie celého tela, ktoré vzniká, ak dieťatko neštvornožkuje.

Nožičky do X sú veľakrát spájané so sedením na zemi v tvare písmena W, kedy sa dieťatku skracujú svaly v oblasti bedier a zároveň ochabujú svaly chrbta, brucha i nôh. Vbočené členky alebo spadnutá klenba sú problémom, spájaným s predčasnou chôdzou či vodením za ruky. Stáva sa tiež, že dieťatko nemá v maternici dostatok miesta a tak sa narodí s deformitou prstov (napríklad haluxom). Iné vybočenia prstov vznikajú v priebehu dospievania, napríklad v súvislosti s príliš tesnou detskou obuvou.

 

AKÁ JE LIEČBA?

Po odhalení ortopedického problému je vhodné zájsť za lekárom, ktorý naordinuje správny liečebný postup. Riešením často býva vyhotovenie ortopedickej obuvi na mieru, ktorú dieťa nosí väčšinu dňa.

Aj preto to zvyčajne bývajú papučky, prípadne sa do bežných topánok vložia ortopedické vložky. Tie sú výhodnejšie v tom, že následne viete kúpiť akúkoľvek obuv a nie je odkázaní na zúžený výber. Obuv i vložky prepláca zdravotná poisťovňa.

 

Okrem týchto zdravotných pomôcok môžete na správny vývoj detskej nohy vplývať povzbudzovaním vášho dieťaťa k rôznorodým fyzickým aktivitám. Na spevnenie klenby je výborné skákanie na trampolíne, ale tiež plávanie, bicyklovanie či beh. V lete je dobré nechať vášho drobca behať po vonku naboso, pretože sa tak noha dokáže lepšie tvarovať a nedeformuje ho nesprávna obuv. Ideálne je chodiť po väčších kamienkoch, ktoré nohu zároveň masírujú. Všetko však záleží od miery deformity detského chodidla, preto sa o vhodnej liečbe poraďte vždy vopred s odborníkom.

Ďalšie články k téme Plochá noha alebo spadnutá klenba? Poradí vám odborník

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora