Opaľovanie detí: Ako a prečo chrániť deti pred slnkom?

21. 6. 2023 · 5 minút na prečítanie

Ako dobre ochrániť deti pred nebezpečnými slnečnými lúčmi? Do akého veku by ani nemali byť vystavené priamemu slnku? Odpovedá dermo špecialistka Veronika Blahová.

Veronika Blahová
Veronika Blahová
Opaľovanie detí: Ako a prečo chrániť deti pred slnkom?

Leto patrí k najkrajším a najobľúbenejším ročným obdobiam. Deťom začali prázdniny, nemusia sa príliš obliekať, zmrzlina je povolená aj každý deň a konečne sa môžu vyhrať dosýta! Nech už máte doma novorodenca alebo tínedžera, počas horúcich dní by ste nemali zabúdať na kvalitnú slnečnú ochranu. 

Je jedno, či budete pri vode, na horách alebo na ihrisku pred domom – bez nánosu opaľovacieho krému vonku nevychádzajte ani vy, a nieto ešte vaše malé deti. Aké zásady treba cez leto dodržiavať, ak sa chcete v budúcnosti vyvarovať závažným zdravotným problémom, vám v nasledujúcom článku prezradí dermo špecialistka Veronika Blahová.

Kedy je správny čas na ochranu pred slnkom?

Veľa rodičov čaká s použitím slnečnej kozmetiky až na „poriadne“ leto, prípadne dieťa natierajú iba pri vode. Kedy v skutočnosti začína sezóna opaľovacích krémov?„Pokožku si treba chrániť už od prvého slnka, teda približne od marca, kedy začína byť teplejšie, slnečnejšie, kožu viac odhaľujeme a sme s deťmi častejšie na slnku,“ prízvukuje Veronika Blahová a dodáva: „Slnko rozhodne neopaľuje len pri vode. Aj bežný pobyt vonku môže na citlivej detskej pokožke zanechať stopy vo forme spálenia“.

Deti by sa opaľovať nemali vôbec

Predovšetkým starí rodičia často spomínajú, ako ste v detskom veku, do bronzova opálení, trávili celé leto pri vode. No časy sa menia a intenzita škodlivých UV lúčov stúpa, rovnako ako pokročil výskum, týkajúci sa zvyšujúceho rizika rakoviny kože. „Koža je pamäťový orgán – nezabudne ani jedno spálenie, ktoré sme mali ako deti,“ zdôrazňuje dermo špecialistka. Podľa odborníkov by sa deti do jedného roka života nemali vystavovať priamemu žiareniu vôbec a minimálne do dvoch rokov by nemali prísť do kontaktu so slnkom v exotických destináciách. Batoľatá by sa mali zdržiavať výlučne v tieni, chránené ľahkým, prírodným oblečením a vždy prítomným klobúkom. Potrebnú dávku vitamínu D im zabezpečíte krátkym odhalením pokožky v ranných alebo podvečerných hodinách. Medzi 11:00 až 15:00 sa pred slnkom treba schovať, či už ide o dieťa alebo dospelého. Za najviac rizikové sa považujú spálenia do 15. roku života. V neskoršom veku sa absencia ochrany voči slnečnému žiareniu môže prejaviť formou fotoagingu, teda pigmentových škvŕn či vrások, ale aj v podobe nádorového ochorenia kože. „Preto si myslím, že deti by sa opaľovať nemali vôbec - ich pokožka má byť prirodzene svetlá ako v zime, tak aj v lete,“ hovorí Veronika Blahová z lekární Dr. Max.

Dbajte na ochranu detí pred slnkom

 1. S malým dieťaťom zostaňte v tieni
  Ako sme už spomínali, koža detí je oveľa tenšia ako koža dospelých. Okrem toho nemá dostatok melanínu, ktorý v dospelosti chráni pokožku pred slnečným žiarením. Najmä s malými deťmi sa snažte zdržiavať čo najviac v tieni. Nezabudnite sa však aj tu natrieť opaľovacím krémom
 2. Použite dostatočné množstvo opaľovacieho krému
  Rovnako dôležité je použiť dostatočné množstvo opaľovacieho prípravku, čo znamená približne dva miligramy na centimeter štvorcový kože. „Pokiaľ to nedodržíte, znížite aj výšku slnečnej ochrany – ak napríklad svojho drobca natriete opaľovákom s SPF 50, ale dáte ho málo, reálne bude chránený iba 30tkou, ba dokonca len 12tkou!,“ dodáva Veronika.
 3. Dávajte pozor na citlivé oblasti
  Detská pokožka je veľmi citlivá a všetky miesta, ktoré nie sú zakryté oblečením, by mali byť natreté ochranným produktom. Ak si tým nie ste istí, vyskúšajte opaľovacie krémy s modrým odtieňom, pri ktorých s istotou zistíte, ktoré oblasti pokožky ste už natreli. Nemajte obavy, modré sfarbenie po chvíli zmizne. Deťom to spríjemní nanášanie krému a pomôže vám skontrolovať, či ho naniesli naozaj všade.

Znižuje opaľovací krém tvorbu vitamínu D? Mýtus vyvrátený

Neverte rozšírenému mýtu, že opaľovacie prípravky úplne blokujú absorpciu UVB žiarenia. Je vedecky dokázané, že k vstrebávaniu vitamínu D dochádza aj v pokožke, ktorá je chránená pred slnkom opaľovacím krémom. Ak budete dodržiavať odporúčanú úroveň ochrany pred slnečným žiarením, dosiahnete optimálnu hladinu vitamínu D aj pri ich používaní.

Ako vybrať produkt na ochranu detskej pokožky?

Používajte výrobky s vysokým ochranným faktorom SPF

Pri výbere opaľovacieho prípravku zabudnite na malinové oleje či iné módne hity – jednoduchým testom sa sami presvedčíte, že ako ochrana pred slnkom absolútne nefungujú. SPF alebo ochranný slnečný faktor označuje stupeň ochrany pred UV žiarením. V našej lekárni si môžete vybrať spomedzi viacerých značiek, ktoré sú testované pod dermatologickou a pediatrickou kontrolou

Deti natierajte opalovacím krémom aj viackrát počas dňa.

Detské opaľovacie prípravky sú vodeodolné a  vydržia minimálne dva 20 minútové kúpele. Ak je dieťa vo vode dlhšie, natrite ho radšej znovu. Natretie treba obnoviť aj po osušení uterákom, nakoľko vtedy mechanicky krém zotriete. Na krém na opaľovanie nezabúdajte ani pri turistike - a to aj v prípade, že je pod mrakom.

Pre citlivú pokožku si vyberte minerálne filtre

Niektoré produkty na ochranu pred slnkom obsahujú chemické filtre, ktoré chránia detskú pokožku, ale môžu ju aj podráždiť, upchať póry alebo spôsobiť alergickú reakciu. Preto odporúčame pozorne si prečítať zloženie a venovať pozornosť výberu. Nekúpte si prvý opaľovací krém, na ktorý narazíte. Ak máte v rodine atopiu, alebo ak je vaša pokožka veľmi citlivá, vyberte si preto produkty s minerálnymi UV filtrami.

Vyberte si produkt, ktorý sa ľahko rozotiera

Ochranu proti slnku si môžete tiež vybrať podľa druhu textúry, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať. Môžete si napríklad vybrať ľahko roztierateľné mlieko, praktický krém v spreji alebo zábavný neviditeľný sprej.

Prípravky URIAGE Bariésun sú určené pre najjemnejšiu detskú pokožku. Obsahujú najmodernejšie filtre slnečnej ochrany, ktoré podliehajú prísnej kontrole, sú dermatologicky testované a navyše nepoškodzujú morský ekosystém. Opaľovacie prípravky URIAGE Bariésun poskytujú komplexnú ochranu pred UVA a UVB žiarením a účinne zabraňujú vysušovaniu pokožky.

 

Nezanedbajte starostlivosť o detskú pokožku počas leta

Opaľovanie detí je téma, ktorú nemožno zanedbávať. Je viac než dôležité chrániť deti pred škodlivými účinkami slnka, aby sme im zabezpečili zdravý vývoj a minimalizovali riziko budúcich kožných problémov. V záujme zdravia a bezpečnosti našich detí je nevyhnutné venovať primeranú pozornosť opaľovaniu detí. S vhodnými ochrannými opatreniami a používaním prípravkov, ktoré odporúča Dr. Max môžete aj vy zabezpečiť, že vaše deti budú chránené pred škodlivými účinkami slnka a budú si môcť vychutnávať príjemné letné aktivity bez rizika pre ich zdravie.


BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťachĎalšie články k téme Opaľovanie detí: Ako a prečo chrániť deti pred slnkom?

 • Používate SPF správne?

  Používate SPF správne?

  · 4 minúty na prečítanie
  Ak po každom natretí opaľovacieho krému bojujete s vyrážkami, bielymi mapami po tvári či štípajúcimi očami, niekde robíte veľkú chybu!
 • Desatoro pravidiel opaľovania bez alergie

  Desatoro pravidiel opaľovania bez alergie

  · 4 minúty na prečítanie
  Neváhajte si užiť opaľovanie tento letný sezónu bez obáv - tu sú naše 10 tipov, ako prekonať slnečnú alergiu!
 • Kozmetika po opaľovaní. V čom je výnimočná?

  Kozmetika po opaľovaní. V čom je výnimočná?

  · 4 minúty na prečítanie
  O ochrane pred slnečnými lúčmi počúvame prakticky celé leto, no na ošetrenie kože po opaľovaní sa zvykne zabúdať. Viete, čo robiť, aby vám letný bronz vydržal čo najdlhšie?
O autorovi
Veronika Blahová
Veronika Blahová
Čítať viac od autora
O autorovi
Veronika Blahová
Veronika Blahová
Čítať viac od autora