Odkedy sú kloktadlá, pastilky či ústne spreje vhodné pre deti?

5. 6. 2020 · 2 minúty na prečítanie

Boľavé hrdlo vie potrápiť nielen deti, ale i dospelých. Preto je dobré mať po ruke pomocníkov, ktorí zmiernia nepríjemné pocity a zároveň liečia. Môžu ich užívať aj deti?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Odkedy sú kloktadlá, pastilky či ústne spreje vhodné pre deti?

Obsah článku

 

PASTILKY

Liečivé pastilky na cmúľanie sú určené pre deti staršie než tri roky, no užívanie závisí aj od psychickej vyspelosti dieťaťa, aby sa nezačalo drhnúť alebo sa nesnažilo tento zvláštny „cukrík“ rozhrýzť či prehltnúť. Ako náhradu môžete napríklad vyskúšať skorocelový sirup, bežne dostupný v lekárni. Hoci nie je najchutnejší, na bolesť je rovnako efektívny. 

 

Pastilky sú veľmi účinné prípravky, ktoré dezinfikujú a upokojujú boľavé hrdlo. V prípade, že vaše dieťa vie bezpečne cmúľať, nezabudnite mu vysvetliť, že v prípade pastiliek na bolesť hrdla ide o liečivo a nie o sladkosť, preto sa na jeho užívanie vzťahujú určité pravidlá. Pastilku je nutné nechať v ústach voľne rozpustiť a neprekračovať odporúčanú dennú dávku.

KLOKTADLÁ

Vyplachovanie hrdla slaným roztokom sa odporúča už aj u mladších ročníkov, keďže ide o veľmi účinný spôsob liečby boľavého hrdla. U starších detí zvykne pediater predpisovať niektoré z voľne dostupných prípravkov, ako sú Tantum Verde, Jox, Glimbax, kamilky, šalvia a podobne. Kloktať hrdlo je možné niekoľkokrát denne, no treba dodržať nasledujúci postup. Správne sa kloktá po dobu jednej minúty tak, že dieťa hlasne vyslovuje písmeno „a“. Po uplynutí tohto času dieťa kloktadlo vypľuje. Po kloktaní sa odporúča najmenej 30 minút nepiť a nejesť. Kloktadlá sa používajú presne podľa pokynov od výrobcu – buď neriedené, alebo nariedené vodou, načo vás upozorní váš pediater alebo lekárnik.

ÚSTNE SPREJE


Sú obľúbené najmä u dospelých, keďže ich pohodlne môžete použiť kedykoľvek a kdekoľvek. Spreje sú vhodné pre deti od šiestich rokov, a to v zníženej koncentrácií a obmedzenom množstve 1 až 3 dávky, medzi ktorými by mal byť aspoň trojhodinový interval. Pre staršie deti od 12 rokov môžete dávky zdvojnásobiť, pričom je nutné liečbu opakovať každé 1,5 až tri hodiny. Spreje väčšinou obsahujú  liečivo benzydamín, ktoré má výrazné protizápalové, bolesť tlmiace, mierne znecitlivujúce a dezinfekčné účinky. Ak by došlo k reakcii na účinnú látku alebo objaveniu iných nežiadúcich účinkov, nezabudnite ihneď kontaktovať lekára.

 

Ústne spreje pred aplikáciou odvzdušnite tak, že niekoľkokrát streknete do vzduchu. Potom vložte sprej aplikátorom do úst dieťaťa. Keď následne dieťa ústa zatvorí, odopne  aplikátor. Dieťa zadrží dych a do úst mu vstreknete odporúčanú dávku. Po aplikácii vydýchne ústami, aby obsah spreja nevdýchlo ani neprehltlo. Aplikátor spreja následne opláchnite v horúcej vode a nechajte voľne vyschnúť.  Na dosiahnutie účinku všetkých uvedených foriem lieku sa odporúča minimálne 15 minút nejesť a nepiť - preto je najvhodnejšie podávať lieky vždy po jedle.

Ďalšie články k téme Odkedy sú kloktadlá, pastilky či ústne spreje vhodné pre deti?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Obsah článku