Chrípka môže byť nebezpečná pre malé deti a tehotné ženy. Dali ste sa už zaočkovať?

6. 9. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Začína sa zimnicou, bolesťami hlavy a rýchlou nástupom horúčky. Brzy sa pridáva kašeľ, bolesti hrdla, svalov, kĺbov či nádcha. Tento rok má byť chrípková sezóna dokonca o niečo intenzívnejšia.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Chrípka môže byť nebezpečná pre malé deti a tehotné ženy. Dali ste sa už zaočkovať?

Začína sa zimnicou, bolesťami hlavy a rýchlym nástupom horúčky. Onedlho sa pridá kašeľ, bolesti hrdla, svalov, kĺbov či nádcha. Tento rok má byť chrípková sezóna dokonca o čosi silnejšia.

Okrem iného je to spôsobené aj minuloročnými protipandemickými opatreniami, kedy sme nosili rúška alebo respirátory a prirodzene sme sa vyhýbali vzájomným kontaktom. Mnoho ľudí sa s vírusom vôbec nestretlo a nevytvorilo si protilátky. Nižšiu kolektívnu imunitu už pocítili deti, ktoré pár dní po začatí školského roka zaľahli doma s chorobou. Okrem správnej životosprávy im dokáže účinne pomôcť pravidelné očkovanie proti chrípke. Viete, ako funguje?

Čo je to chrípka?

Ide o vysoko nákazlivé ochorenie dýchacích ciest, ktoré sa šíri kvapôčkovou infekciou počas rozprávania, kýchania, kašľania alebo priamym kontaktom pri podávaní ruky či chytení sa infikovaného predmetu.

Z úplného zdravia viete behom pár hodín bojovať so všetkými nepríjemnými príznakmi, ktoré sa s chrípkou spájajú. Práve to ju odlišuje od klasického nachladnutia – chrípka sa totiž objaví náhle a veľmi intenzívne. Doslova  vás „zloží“. Hoci sa vo vzduchu môže vyskytovať počas celého roka, hlavná sezóna začína v jesenných mesiacoch a vrcholí v januári a februári. Súvisí to so schopnosťou vírusu prežívať dlhší čas, ak je teplota vzduchu nižšia.

Podľa lekárov sa choroba naplno prejaví behom dvoch dní od nakazenia. Ešte predtým, než pocítite prvé príznaky, môžete infekciu preniesť ďalej na svoje okolie. Infekčnosť pretrváva ešte celý týždeň od prepuknutia ochorenia. Deti, tehotné ženy, starší ľudia a dospelí s oslabenou imunitou sú okrem týchto príznakov ohrození aj rizikom komplikácií, následnej hospitalizácie a v najťažších prípadoch aj smrťou. 

Rizikové skupiny

Na chrípku neexistuje špecifická liečba. Pri liečbe sa iba sa miernia jej príznaky a nutnosťou je dopriať organizmu oddych a šetrenie. Základom je dostatok odpočinku na lôžku a množstvo tekutín. Vášmu telu tiež pomôžu preparáty s obsahom vitamínov C, D, zinku a probiotík. Antibiotiká sa pri liečbe chrípky bežne nepredpisujú, pokiaľ sa jej priebeh neskomplikuje.

 

 

Problém môžu mať dospelí s oslabenou imunitou, seniori, ale aj tehotné ženy, deti do päť rokov, predškoláci alebo drobci bez predchádzajúcej imunitnej skúsenosti s týmto ochorením. Po nakazení musí ich organizmus bojovať s mnohými príznakmi, ktoré značne zaťažujú celý organizmus.

Problém môžu mať dospelí s oslabenou imunitou, seniori, ale aj tehotné ženy, deti do päť rokov, predškoláci alebo drobci bez predchádzajúcej imunitnej skúsenosti s týmto ochorením. Po nakazení musí ich organizmus bojovať s mnohými príznakmi, ktoré značne zaťažujú celý organizmus.

Nebezpečná býva najmä vysoká horúčka. U detí do troch rokov hrozia veľmi nebezpečné febrilné kŕče. Často tiež dochádza k dehydratácii a celkovému vysileniu, ktoré si vyžaduje zásah lekára. Dieťa môže v dôsledku sťaženého dýchania prechodne zmodrať. Celková doba liečenia chrípky u detí je preto odporúčaná na dva týždne.

Do úvahy treba brať aj riziko komplikácií, najčastejšie ide o pridružený zápal prinosových dutín, ucha, priedušiek, alebo o závažnejší zápal pľúc. Zriedkavo môže viesť až k zápalom srdca, mozgu alebo zlyhaniu orgánov. Chrípku preto netreba podceňovať, pretože najmä u rizikových skupín môže viesť k hospitalizáciám a vo výnimočných prípadoch aj k smrti pacienta.

Účinná prevencia

Podľa lekárov je očkovanie proti chrípke jedným z najlepších spôsobov, ako predchádzať tomuto nepríjemnému ochoreniu. V kombinácii s pohybom na čerstvom vzduchu, pestrou stravou, kvalitným spánkom a primeraným otužovaním, môže vášmu drobcovi pomôcť zvládnuť jesenné a zimné obdobie bez komplikácií.

 

Očkovanie proti sezónnej chrípke odporúča na svojej stránke aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). V tomto roku zdôrazňujú odborníci jeho dôležitosť ešte viac, keďže kombinácia ochorenia COVID-19 a chrípky môže byť obzvlášť nebezpečná, a to nielen pre tých najmenších.

Očkovanie v organizme vyvolá imunitnú odpoveď, čím pripraví telo na obranu v náročnom období. Vakcíny sa každoročne upravujú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie, aby reflektovali na najviac rozšírené vírusy v populácii. Očkovanie detí je možné už od veku šesť mesiacov.

Očkovanie na Slovensku

Slováci sa očkujú pomerne málo. Podľa aktuálnych údajov, naša celková zaočkovanosť v minulom roku dosiahla opäť len 5,7 percenta našej populácie. Vakcíny sú pritom poskytované bezplatne, stačí kontaktovať svojho lekára alebo pediatra. Podmienkou, aby vaše dieťa mohlo byť zaočkované, je jeho 100 % zdravotný stav minimálne posledných 14 dní.

Na Slovensku máme momentálne k dispozícii 3 typy vakcín, ktoré sa mierne líšia svojimi vlastnosťami v zmysle spôsobu výroby a minimálne veku, od kedy je možné ich používať. Dobrou správou je, že máme aj vakcínu vhodnú už od 6 mesiacov veku.

V roku 2021 budeme mať prvýkrát možnosť zvoliť si formu očkovania formou spreja do nosa. Podľa ŠÚKL bude táto forma vakcinácia dostupná v polovici októbra v počte plánovaných 30.000 dávok vakcíny Fluenz Tetra, ktorá je určená pre deti a dospievajúcich od 24 mesiacov do 18 rokov.

Ohľadom výberu vhodnej formy a vakcíny je potrebné poradiť sa so svojím ošetrujúcim lekárom. 

Ďalšie články k téme Chrípka môže byť nebezpečná pre malé deti a tehotné ženy. Dali ste sa už zaočkovať?

  • Kedy sa dať zaočkovať proti chrípke?

    Kedy sa dať zaočkovať proti chrípke?

    · 4 minúty na prečítanie
    Chrípkové ochorenia sa v posledných dvoch rokoch takmer nevyskytovali. Odborníci varujú, že pri najbližšej chrípkovej sezóne sa to prejaví vyššou chorobnosťou a rýchlejším šírením. Ak sa chcete chrániť, siahnite po očkovaní proti chrípke práve teraz. 
  • Aj Vás už skolila? Chrípka

    Aj Vás už skolila? Chrípka

    · 3 minúty na prečítanie
    Ak pociťujete bolesť v celom tele, máte obmedzenú pohyblivosť, zároveň cítite bolesť v krku a máte zvýšenú teplotu, pravdepodobne trpíte chrípkou. Toto vírusové ochorenie sa často vyskytuje počas chladných mesiacov a je veľmi nákazlivé. Pretože má potenciál spôsobiť vážne komplikácie, nemožno ho podceňovať.
  • Ako sa najrýchlejšie zbaviť nádchy?

    Ako sa najrýchlejšie zbaviť nádchy?

    · 5 minút na prečítanie
    Nemôžete dýchať, ležíte v posteli a rýchlo míňate jeden balíček vreckoviek za druhým. Slzy sa vám valia z očí, no nie len kvôli sklamanému plánu na výlet s kamarátmi. Skutočnou príčinou vašich problémov je upchatý slzný kanál, čo je často podceňovaná súčasť nášho zdravia. Takýto stav môže spôsobiť vážne nepohodlie a frustráciu, a je častým príznakom akútneho zápalu nosohltana -...
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora