Obávané strie. Prečo vznikajú a čo na ne skutočne funguje?

24. 5. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Často sa objavujú v spojitosti s tehotenstvom, pubertou alebo změnou hmotnosti. Aby ste im predišli, nedávajte vinu genetike a radšej dôkladne starajte o svoju pokožku.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Obávané strie. Prečo vznikajú a čo na ne skutočne funguje?

Najčastejšie sú spájané s tehotenstvom, pubertou alebo zmenou hmotnosti. Ak sa im chcete vyhnúť, nevyhovárajte sa na genetiku a radšej namáhanú pokožku  poriadne natrite.

Objavia sa doslova z ničoho nič. Tento estetický problém, ktorý trápi rovnako ženy ako aj mužov, súvisí s náhlym zväčšením objemu kože. Malé jazvičky, ktoré časom vyblednú na biele pásiky, sa môžu vyskytnúť na nohách, rukách, stehnách či bruchu, nájdete ich tiež na chrbte, lýtkach alebo prsiach. Na svete hádam niet ženy, ktorá by ich nepoznala. Ako sa dá striám predchádzať a ako sa zbaviť tých existujúcich, sa dozviete z nasledujúceho článku.

Prečo vám je koža zrazu malá?

Pokožka je mimoriadne pevná a elastická, no niekedy nestíha tempo, akým naše telo rastie, chudne alebo priberá na váhe. Keď presiahnete jej limity, jednoducho popraská – presnejšie povedané, narušia sa vlákna pod povrchom a poškodené kožné tkanivo sa nahradí spojivom. Výsledkom je rôzne dlhá jazva, ktorá časom vybledne, až sa pri troche šťastia stane takmer neviditeľnou. Problém strií sa síce viac týka žien ako mužov, no aj ich môže posilňovanie alebo naopak záľuba v dobrom jedle stáť niekoľko jazvičiek navyše.

Väčšina žien sa o strie začne výraznejšie zaujímať v období, keď čaká bábätko. Každé telo je iné a ťažko odhadnúť, ako sa bude správať práve to vaše. Niektoré budúce mamičky priberajú postupne a bruško im „vykukne“ doslova v posledných týždňoch pred pôrodom. Iné priberú náhle a môžu tiež trpieť zadržiavaním vody v tele, čo dáva pokožke poriadne zabrať. Svoju úlohu zohráva aj genetika, no spoliehať sa na dobré gény sa väčšinou neoplatí. V tehotenstve sa mení váš hormonálny profil, ktorý môže pleť pripraviť o vlahu a robiť ju tak zraniteľnejšou.

Tipy na prevenciu

Prvým varovným signálom, že s vašou pokožkou čosi nie je v poriadku, býva pocit svrbenia, prípadne pnutia. S prevenciou je však dobré začať skôr, než sa tento pocit dostaví, preto ak vaše telo práve prechádza akoukoľvek premenou, zamerajte sa na dostatočnú hydratáciu.

S pribúdajúcim vekom koža prirodzene stráca elasticitu a stáva sa náchylnejšou na rôzne poranenia. Aj keď ste sa doteraz striám úspešne vyhýbali, vplyvom hormonálnych zmien alebo endokrinologických ochorení sa môžu aj u vás.

 

Jedným z opatrení, vďaka ktorému podporíte pevnosť vašej pokožky, je pravidelná hydratácia. Krémy, gély či telové mlieka boli vytvorené práve s účelom zvýšenia jej prirodzenej elasticity a prevencie voči striám. Okrem toho je však dôležité kožu poctivo premasťovať. Hydratácia je skvelá vec, no najlepšie funguje v kombinácii s kvalitnými telovými olejmi, ako je mandľový, kokosový, jojobový a olivový.

Špeciálna kozmetika môže obsahovať rôzne esenciálne mastné kyseliny a látky, ako je pantenol, vitamín A a E alebo kyselinu hyalurónovú, ktoré podporujú zdravie pokožky a hojenie rán.

Účinná liečba

Zbaviť sa ich úplne je takmer nemožné, no môžete zlepšiť stav vašej pokožky, čím viditeľnosť jazvičiek minimalizujete. Pomôžu vám krémy, určené špeciálne na hojenie jaziev. Mali by obsahovať meď, zinok alebo iné účinné látky. Nepodceňujte ani správnu životosprávu – dostatočný pitný režim udrží vašu pleť hydratovanú a napnutú, vďaka čomu budú strie menej viditeľné. Na podobnom princípe funguje aj telový píling. Ten dokáže účinne odstrániť povrchovú vrstvu kože a nezrovnalosti na nej sa tak prirodzene stratia. Zabudnite na snahu strie opáliť, docielite presne opačný efekt.

Okrem takzvaných „konzervatívnych“ postupov môžete vyskúšať aj iné metódy. Obľúbená je napríklad frakčná ihličková rádiofrekvencia, kedy sa do kože vpúšťa rádiofrekvenčná energia. Kolagén sa vplyvom tepla zmrští a strie sa stiahnu. Dobré výsledky v boji máva aj frakčný laser, ktorý pokožku doslova zbrúsi. Medzi novinky patrí pulzný laser s dynamickým chladením kože, kedy laserové žiarenie priaznivo ovplyvní zápal a degeneratívny proces vznikajúcich strií priamo v podkoží. Ani tie najmodernejšie metódy však nefungujú na prvé sedenie a výsledky závisia od mnohých faktorov.

Mýty a fakty o striách

  • Zabrániť vzniku strií býva extrémne náročné, a to najmä, pokiaľ ste tehotná. Viete však pomerne účinne zabrániť najväčším škodám. Známa slovenská fotografka, ktorá sa špecializuje na umelecké fotky s bábätkom, sa vždy čerstvým mamičiek pýtala, či si poctivo mazali bruško. Hoci mnohé povedali, že ich strie sú výsledkom genetiky a nijaký krém na svete by im nepomohol, faktom ostáva, že 99 % mamičiek bez jedinej strie na tele odpovedalo kladne.
  • Strie nie sú nebezpečné a môžu dokonca časom úplne zmiznúť. V rannom štádiu bývajú ružovej až tmavofialovej farby, neskôr blednú. Keďže neobsahujú pigment, nie je možné ich prirodzene opáliť.
  • Medzi rizikové skupiny patria ženy s bielou pokožkou, ľudia v nadváhou alebo rodinnou anamnézou, pacienti užívajúci kortikoidy a lieky viažuce na seba vodu, tínedžeri, tehotné ženy a ľudia bojujúci s jojo efektom.
  • Ak sa chcete vyhnúť ich vzniku, zbytočne sa neprepínajte. Aj bez zaťaženia svalov je pokožka dosť napnutá. Vplyvom silového cvičenia a zväčšenia svalov v kritických miestach môžete dosiahnuť jej prílišné preťaženie. Naopak, doprajte si radšej masáž. Tá dokáže prekrviť celé telo a zlepšiť tak zásobovanie kože potrebnými živinami.

 

 

Ďalšie články k téme Obávané strie. Prečo vznikajú a čo na ne skutočne funguje?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora