Nosenie sa (ne) nosí? Najčastejšie mýty o nosení bábätiek

8. 6. 2020 · 3 minúty na prečítanie

Nosenie detí v šatkách a ergonosičoch vyzerá ako moderný mamičkovský trend, na ktorý sa u nás mnoho ľudí pozerá cez prsty. Aké sú najčastejšie mýty o nosení bábätiek?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Nosenie sa (ne) nosí? Najčastejšie mýty o nosení bábätiek

 

V skutočnosti však nejde o žiadnu novinku, ani výdobytok doby. Práve naopak. Kým kočíkovanie zažilo boom až v posledných desaťročiach v západných krajinách, nosenie tu bolo od nepamäti. Aj v súčasnosti až dve tretiny mamičiek na celom svete nosia svoje deti v rôznych typoch úväzov. Má to svoju logiku.

Nosenie poskytuje dieťaťu istotu a komfort, mamičke (ale aj oteckovi) zase voľnosť. To však nie je všetko. Výhod, ktoré poskytujú šatky a nosiče, je oveľa viac. Spomeňte si na ne, ak sa nabudúce pri nosení stretnete s nepríjemnými poznámkami okolia.

TAKÉ MALÉ BÁBÄTKÁ SA NENOSIA

Často sa môžete stretnúť s názorom, že dieťa by sa malo začať nosiť až v období, keď začne sedieť, to znamená v 7. až 9. mesiaci života. Inak by sa mohol narušiť zdravý vývin jeho chrbtice a svalstva. Nie je to však pravda. Dieťa v nosiči totiž nesedí, ale je podsadené. To znamená, že jeho kolienka sa nachádzajú oveľa vyššie ako zadoček. Vďaka tejto polohe má bábätko prirodzene zaguľatený chrbátik a hlavičku opiera o hrudník dospelého. Je to veľmi prirodzená a pre dieťa príjemná poloha podobná embryonálnej. Rozhodne teda neohrozuje jeho zdravý vývoj. Pokiaľ sa však na zvislé nosenie bábätka necítite, stále môžete vyskúšať polohu horizontálnu, teda „kolískovú“. Bábätku však nosenie zo strachu o jeho zdravý vývoj nemusíte upierať. Napokon, práve novorodenci profitujú z nosenia najviac. Zo zdravotného, ale aj psychologického hľadiska.

NENUDÍ SA?

Obava o dostatočný prívod vzduchu noseného dieťaťa je ďalším z častých mýtov, ktoré v prípade správneho nosenia nemajú opodstatnenie. Dieťa by malo byť v nosiči uložené tak, aby malo voľné dýchacie cesty a aby bol určitý priestor medzi jeho bradou a hrudníkom. Z pohľadu zvrchu máte o polohe jeho hlavičky sama najlepší prehľad. V prípade, že by dieťa nemalo dostatok vzduchu na dýchanie, bude sa mrviť, alebo dá svoj diskomfort jasne najavo. 

Pre deti s refluxom je poloha pri nosení dokonca oveľa vhodnejšia než ležanie v kočíku. Obsah pažeráka a žalúdka totiž môže stiecť dolu. Naopak, ak dieťa leží na chrbátiku v kočíku alebo postieľke, je vyššie riziko, že sa začne dusiť zvratkami. Pri nosení má matka bábätko stále pri sebe a má preto dokonalý prehľad o tom, ako dýcha, akú má teplotu a čo sa s dieťatkom deje.

BUDE ROZMAZNANÉ A NESAMOSTATNÉ

Na svete neexistuje dieťa, ktoré by kvôli noseniu v šatke či nosiči stratilo sebavedomie, alebo doživotne liplo na mamičke. Naopak. Ak v ranom detstve plníme dieťaťu jeho potreby a dávame mu dostatok lásky, napríklad aj tesným kontaktom pri nosení, vedieme ho správnou cestou k jeho osamostatneniu. To všetko sa navyše deje bez veľkého plaču a kriku. Približne až od dvoch rokov je totiž dieťa schopné pochopiť, že keď mamička odchádza, neodchádza navždy.

 

 

Neznamená to, že by ste mali svoje dieťa nosiť vždy a všade. Nosenie by malo byť príjemné nielen pre dieťatko. Jeho doba a frekvencia musí vyhovovať aj mamičke alebo oteckovi. Ak nájdete správny balans, nosenie obohatí vaše materstvo a prinesie veľa krásnych spoločných chvíľ. Bola by škoda nechať sa o ne ukrátiť zlomyseľnými komentármi.

Ďalšie články k téme Nosenie sa (ne) nosí? Najčastejšie mýty o nosení bábätiek

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora