Nestíhate? Inšpirujte sa time managementom moderných mám

  • mama
  • výchova
  • tipy
  • domácnosť
  • starostlivosť o telo

Sú ženy, ktoré na materskej stíhajú cvičiť, maľovať obrazy, vymýšľať nové recepty a do toho sa učia nový jazyk. A potom sú také, ktoré nemajú čas ani umyť si vlasy. Ako je to možné?

Sú ženy, ktoré na materskej stíhajú cvičiť, maľovať obrazy, vymýšľať nové recepty a do toho sa učia nový jazyk. A potom sú také, ktoré nemajú čas ani umyť si vlasy. Ako je to možné?

V prvom rade by ste mali vedieť jedno – nie všetko, čo vidíte na sociálnych sieťach, odráža skutočnú realitu. Len minimum príspevkov zobrazuje bežný deň mamy a dieťaťa. S nikdy nekončiacim kolotočom povinností, bojom s boľavým bruškom, niekoľkohodinovým chystaním sa k lekárke alebo na ihrisko. A najmä vždy prítomnú únavu. Pravdou však ostáva, že existujú šikovné tipy, ktoré vám pomôžu rozložiť si sily efektívnejšie. Budete prekvapené, čo všetko sa dá zvládnuť s dobrým plánom!

Plánujte

Keď sa stanete mamou, veľmi rýchlo zistíte, že váš deň riadi množstvo faktorov, ktoré nedokážete ovplyvniť. Jedno dieťa treba vyzdvihnúť zo školy, druhé odmieta spolupracovať pri obedom spánku, prípadne sa počas materskej dovolenky snažíte pracovať a váš potomok ignoruje fakt, že máte aj iné povinnosti, než stavať si s ním celý deň lego. Okrem toho musíte navariť, nakúpiť, upratať a vybaviť  milión ďalších úloh. Takýto kolotoč so sebou zákonite prináša mnoho stresu a nervozity z nesplnených cieľov, ktoré ste si stanovili.

Skúste sa zamyslieť, čo všetko vás najbližšie dni čaká. Pokojne si všetky schôdzky, návštevy lekárov, detské krúžky alebo rodinné oslavy zapíšte do zápisníka a položte na dobre viditeľné miesto. Mimoriadne dôležité je stanoviť si priority. Nesnažte sa urobiť všetko a ihneď. Na každý deň si stanovte jednu najdôležitejšiu činnosť, ktorú sa snažte splniť čo najskôr. Či už je to upratanie chladničky, spracovanie potravín, ktorým končí dátum spotreby alebo vybavenie emailov. Všetko ostatné berte ako bonusy, ktoré viete v prípade potreby presunúť na ďalší deň. Veľa času ušetríte, keď si všetko potrebné na nastávajúci deň nachystáte večer vopred.

Delegujte

Nepodceňujte rozdelenie úloh medzi jednotlivých členov domácnosti, aby sa vám za chvíľu nestalo, že všetko bude ležať výlučne na vašich pleciach. Už trojročné deti zvládnu pomôcť pri upratovaní hračiek. S partnerom si vopred dohodnite, ktoré povinnosti vybaví on a čo budete mať na starosti vy. Nebojte sa požiadať o pomoc, keď nestíhate. Nie je nič horšie, ako keď sa dostanete do stavu vyčerpanosti a nervozity. Verte, že tým neprospejete ani sebe, ani svojej rodine.

Nesnažte sa byť dokonalá, radšej si nájdete cestičky, ako sa dostanete k cieľu bez toho, aby ste museli siahnuť na dno svojich síl. Studenú večeru zvládne nachystať aj manžel, stretnutie s kamarátkami nemusí byť podmienené vyleštenou domácnosťou a trojchodovým menu. Koláč či torta na víkend sa dá kúpiť a ušetrený čas môžete stráviť prechádzkou v prírode alebo príjemným rozhovorom so svojimi blízkymi.

Neprokrastinujte

Všimli ste si, ako rýchlo uteká čas, keď ste online? Hoci ste pôvodne chceli iba odpísať na krátku správu, medzitým ste skontrolovali novinky, poslali susede recept na koláč, odpísali na inzerát na bazári, mrkli na aktuálne zľavy a vygúglili niekoľko tipov na nové topánky, ktoré bude váš drobec v budúcnosti potrebovať. Toto všetko vás stálo dve hodiny vášho drahocenného času. Nenechajte sa zbytočne rozptyľovať telefónom a nebojte sa byť niektoré dni offline. Sama uvidíte, aké možnosti sa vám odrazu otvoria – a možno stihnete aj konečne začať čítať tú novú knižku alebo si zacvičiť.

Veľmi dôležité je tiež neodkladať si úlohy „na potom“. Povinnosti vás nepočkajú, priam naopak. Ak sa ich nahromadí priveľa, bude vás stáť kopu síl dať to všetko do poriadku. Naučte sa hovoriť nie. Vyhovieť každému je totiž nemožné. Ak cítite, že denné rozpravy na detskom ihrisku nie sú pre vás to pravé orechové, pokojne ich vynechajte. Celodenné hranie sa s vaším dieťatkom môže vyzerať na prvý pohľad krásne, no nastavte si hranice. Vaše základné potreby by nemali odísť do ústrania.

Nájdite si čas pre seba

V rámci celého dňa je veľmi dôležité vyčleniť si pár minút iba pre vás. Aj krátky čas vám pomôže načerpať stratenú energiu a oddýchnuť si od bežného stereotypu. Pokiaľ ste ranný typ, môžete napríklad vstať o čosi skôr a užiť si ticho spolu s horúcou kávou. Nočné sovy zase zvyknú ožívať po tom, čo deti zaspia. Obetujú síce trochu spánku, no dokážu si vytvoriť príjemný rituál, ktorý ich dokonale napĺňa.

Nemajte hneď od začiatku vysoké ciele. Nemusíte každý deň odcvičiť hodinový online tréning, úspechom môže byť zopár minút strečingu alebo len krátka prechádzka po vonku. Dokonca aj z kozmetickej starostlivosti môže byť príjemný relaxačný rituál. 15 minút, počas ktorých si pokožku ošetríte pleťovou maskou a sérom, vás upokoja a zároveň sa ráno potešíte pohľadom na rozžiarenú, zdravú pleť. Je len na vás, čo vám najlepšie vyčarí úsmev na perách a privedie tak pokoj a radosť do celej vašej domácnosti.

Ďalšie články k téme Nestíhate? Inšpirujte sa time managementom moderných mám