Keď dodržíte tieto pravidlá, príkrmy zvládnete ľavou zadnou!

29. 4. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Obavy z prvého pevného pokrmu často viac trápia matky než ich malé deti. Nie je to však nič zložité – kľúčom k úspechu je neuspiesť a deti pravidelne motivovať k skúšaniu nových jedál.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Keď dodržíte tieto pravidlá, príkrmy zvládnete ľavou zadnou!
Keď dodržíte tieto pravidlá, príkrmy zvládnete ľavou zadnou!

 

 

Stres z prvého jedla často prežívajú mamičky oveľa viac, než ich malí stravníci. Nie je to však žiadna veda – tajomstvom úspechu je neponáhľať sa a drobcov neustále ponúkať...

 

Pripravte sa

Obdobie prvých príkrmov je veľkým medzníkom v živote vás i vášho dieťaťa. Pribudne vám nová práca s prípravou kašičiek a krájaním jabĺk, čo sa pri dobrej organizácii práce dá pohodlne zvládnuť. Pripravte si tiež veľkú zásobu podbradníkov a pevných nervov, pretože spočiatku bude rozmixovaná mrkva, zemiak či repa úplne všade. Batoľa si musí zvykať na nové chute, čo je niekedy bezproblémový proces plný vzrušujúceho objavovania, no inokedy si to vyžaduje opakované snahy o nemožné. Buďte si však istá, že počiatočné zmätky a problémy budú napokon korunované úspechom.

Aké sú pravidlá?

Denne sa na vás valí záplava informácií, aká potravina môže vášmu dieťatku uškodiť, na čo si dávať pozor a čo zaradiť do jedálneho lístka až po troch rokoch? Upokojte sa, nie je to také zložité, ako sa zdá. Ak ste dojčili, možno si ešte pamätáte varovania, čo všetko by ste nemali jesť, aby bábätko nemalo alergickú reakciu. To isté sa opakuje aj pri podávaní príkrmov – v skutočnosti je len veľmi málo naozaj zakázaných potravín, ktoré by mali preukázateľné negatívne účinky.

 

Prvé príkrmy by sa mali, prirodzene, obmedziť na jednoduchú zeleninu – mrkva, zemiak, sladký zemiak, tekvica, cuketa a podobne. Po pár dňoch môžete podať aj rozmixované surové jablko či hrušku. Už tu začínate uplatňovať zlatú zásadu, ktorá vás bude sprevádzať po celý čas – dieťa musí najprv všetko vyskúšať len po troške.

Skutočne stačí podať dve – tri lyžičky a počkať do druhého dňa, či sa u neho objaví alergická reakcia. Tú však môže daná potravina vyvolať aj oneskorene, preto najistejším spôsobom zavádzania nových potravín je, keď rovnakú surovinu ponúknite dva dni za sebou, aby ste si boli istí, že dieťa nedráždi. Ak sa bojíte napríklad nafukovania zo strukovín, nezabudnite ich noc vopred namočiť do vody a dôkladne uvariť. Najvhodnejšia je na začiatok červená šošovica.



Kedy zaradiť mäso?

Mnohé matky, najmä ak sa samé v strave nejako obmedzujú, sa boja polročným batoľatám podať mäso. Majú pocit, že je to pre ich malý organizmus ešte priveľká záťaž. Je to veľký omyl. Človek sa evolučne vyvinul ako všežravec a nie je dôvod, prečo by ste vášmu dieťaťu mali odopierať tento cenný zdroj bielkovín, železa a vitamínu B12.

Bábätku môžete postupne zaradiť do stravy kvalitné teľacie, kuracie či králičie mäso, a to už po troch týždňoch od začiatku príkrmov. Je dobré, ak môžete zabezpečiť mäso v biokvalite. Nie preto, že by obsahovalo viac živín, ale z dôvodu, že obsahuje menej škodlivín. Neskôr sa netreba vyhýbať ani rybám, najmä kvôli návyku na ich chuť a obsahu cenných polynenasýtených omega3 mastných kyselín.

Zbytočné obmedzenia

Ďalším extrémom je odopierať dieťaťu bez nariadenia ošetrujúceho lekára lepok. Módna bezlepková diéta oslovila mnohých dospelých, ktorí vôbec netrpia celiakiou a niektorí sa potom snažia aplikovať takéto stravovanie aj na svoje deti. Môžete im však viac uškodiť než pomôcť. Ak nie je jeden z rodičov celiatik, je vysoká pravdepodobnosť, že aj vaše dieťa bude v tomto smere úplne zdravé.

Preto mu bez obáv dajte cmúľať chlebovú kôrku a využite imunologické okno medzi štvrtým a šiestym mesiacom života. Vtedy je vhodné, aby sa dieťa dostalo do kontaktu s čo najširším okruhom rôznych potravín, vrátane lepku, čím sa zníži šanca jeho budúcich alergických problémov. Úplne stačí, ak len trošku ochutná, organizmus to spracuje.

Neskôr sa nebojte servírovať obilné príkrmové kaše, ktoré sú cenným zdrojom množstva vitamínov alebo obľúbené cestoviny.

Tomuto sa radšej vyhnite

Deti by určite v prvých príkrmoch nemali dostávať orechy, med, plesňové syry, vaječný bielok, huby, vnútornosti, nepasterizované mliečne výrobky, celozrnné pečivo, soľ ani koreniny. To sú však jedlá, ktoré by ste zrejme  batoľaťu nedali do úst aj bez špeciálneho upozornenia.

Môžete sa teda uvoľniť a spoliehať sa na vlastnú intuíciu. Napokon, tieto pravidlá vhodných a nevhodných potravín sa veľmi líšia aj v samotnej Európe. Každá krajina má iné zvyklosti a predsa sú všade deti viac – menej rovnako zdravé. Viete o tom, že v Taliansku sa do prvých príkrmov pridáva parmezán...?

Ďalšie články k téme Keď dodržíte tieto pravidlá, príkrmy zvládnete ľavou zadnou!

  • Pre naše deti sa snažíme zabezpečiť najlepšie možné podmienky. Dedo má predstavenie, že to znamená čokoládka, zatiaľ čo mama zaujíma veľké množstvo čerstvej zeleniny. O správnej skladbe jedálnička pre deti nám poskytuje podrobné informácie MUDr. Alžbeta Béderová.
  • Prečo je moje dieťa stále choré?

    Prečo je moje dieťa stále choré?

    · 3 minúty na prečítanie
    Prečítajte si, čo môžete urobiť, aby bolo vaše dieťa zdravšie.
  • Stopka na tanieri. Toto deťom radšej nedávajte!

    Stopka na tanieri. Toto deťom radšej nedávajte!

    · 2 minúty na prečítanie
    Každá mamička raz príde do bodu, kedy prestane variť detské príkrmy a kašičky, a začlení dieťa do bežného rodinného stravovania. Čomu sa vyhnúť poradí odborníčka MUDr. Alžbeta Béderová.
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora