Kávy sa počas tehotenstva ani dojčenia nemusíte báť

22. 4. 2021 · Redakcia BabyClub Dr.Max · 5 minút na prečítanie
 • káva
 • tehotenstvo
 • dojčenie
 • pitný režim
 • krvný tlak
 • kofeín
Kávy sa počas tehotenstva ani dojčenia nemusíte báť

Je prirodzené, že väčšina budúcich mám vylúči zo svojho jedálnička všetko, čo by mohlo byť pre bábätko nevhodné. V minulosti bolo pitie kávy zakázané, dnes sa dokonca odporúča.

Pokiaľ patríte medzi milovníčky kávy, ktoré si bez rannej dávky nevedia predstaviť svoj deň, máme pre vás dobrú správu. Okrem kofeínu má tento nápoj ďalšie benefity – okrem obsahu viac ako 200 zdraviu prospešných látok a antioxidantov, dokáže predchádzať problémom s nízkym tlakom, s ktorým bojuje veľké množstvo tehotných žien. Dôležité je dodržiavať bezpečné množstvá a poradiť sa o vašom zdravotnom stave s lekárom. A netreba zabúdať, že kofeín sa nachádza aj inde než len v káve!

Káva v tehotenstve

Zrejme vás neprekvapí, že názory odborníkov na konzumáciu kávy v období tehotenstva sa rôznia. Je preto dôležité uvedomiť si, že každá sme individuálna, rovnako ako naše telo a jeho reakcia na kofeín. Ako problematická sa ukazuje konzumácia kofeínu vo vysokých dávkach, teda okolo 300 miligramov denne, a to najmä v prvých týždňoch tehotenstva. Podľa vedeckých štúdií sa tehotná žena naopak nemusí strachovať, ak pije jednu alebo dve šálky kávy denne. V tomto prípade prijmete do 150 mg kofeínu, čo je považované za bezproblémové.

Kávu zvyknú lekári niektorým ženám dokonca odporúčať, a to hlavne ku koncu tehotenstva. Ak trpíte nízkym tlakom, častým krútením hlavy a máte tendenciou odpadávať, je veľmi pravdepodobné, že vám 1 až 2 šálky kávy denne iba prospejú. Ak chcete mať stopercentnú istotu, skúste svoj príjem kávy na začiatku minimalizovať alebo ju nahraďte bezkofeínovou verziou. Občas sa o to prirodzene postará sama príroda, kedy budúce mamičky nemôžu počas prvého trimestra kávu ani cítiť. Tento stav môže dokonca pretrvať celé mesiace až roky.

Káva počas dojčenia

Situácia je pri dojčení veľmi podobná. Podľa odborníkov sa kofeín skutočne dostáva z krvi do materského mlieka, no zároveň bolo zistené, že vyššie spomínané bezpečné dávky do 150 miligramov denne, nevedú k nepríjemným vedľajším účinkom, ako je nespavosť či podráždenie bábätka. V tomto prípade treba tiež vedieť, že kofeín nájdete aj v iných nápojoch – opatrná buďte najmä pri konzumácii čaju, kakaa alebo energetických nápojov. Povzbudzujúci účinok môžu mať čokoláda, bylinné preparáty a niektoré lieky. Navyše, existujú špeciálne nízkokofeínové druhy kávy, ktoré si môžete vychutnať bez obáv.

Čerstvé mamičky často bojujú s veľkou únavou, ktorá priamo súvisí so zvýšenou aktivitou počas dňa a zároveň krátkym a prerušovaným spánkom. Pokiaľ sa cítite vyčerpane, no káve sa z rôznych dôvodov vyhýbate, poraďte sa so svojím lekárom alebo pediatrom. Skúsený odborník vie, ako najlepšie skĺbiť bezpečnú dávku kofeínu s dojčením tak, aby bolo spokojné bábätko aj unavená mama. Navyše, ak má váš drobec pravidelný režim a viete predpokladať, kedy bude opäť pýtať jesť, nič vám nebráni vychutnať si svoju šálku kávy tesne po nakŕmení. Kým dôjde k ďalšiemu kojeniu, vaše telo už najväčšiu časť kofeínu spracuje.

Kávy sa počas tehotenstva ani dojčenia nemusíte báť

Nežiadúce účinky

Príliš veľa kávy sa spája s bežnými problémami, ako je nespavosť, zvýšený krvný tlak a tepová frekvencia, žalúdočné nevoľnosti alebo pocity miernej paniky. Veľmi známy je diuretický vplyv kofeínu na organizmus, preto si ku každej káve doprajte dostatok vody. Predídete tak dehydratácii. Tieto negatívne účinky môžu zosilnieť práve v poslednom štádiu tehotenstva a tesne pred pôrodom.

Tehotné a dojčiace ženy zvyknú bojovať s nedostatkom železa. Pitie kávy alebo čaju môže znižovať schopnosť organizmu absorbovať železo, prirodzene sa nachádzajúce v strave. V kombinácii s výživovými doplnkami môže káva spôsobovať dokonca zápchu alebo hnačky. Pokiaľ sa snažíte otehotnieť a nedarí sa vám, príčina môže byť v nadmernom príjme kofeínu. Dávka nad 500 miligramov denne preukázateľne negatívne ovplyvňuje plodnosť.

Počúvajte svoje telo

Káva je jeden z najstarších nápojov, aký ľudstvo pozná. Existujú ľudia, ktorí ju k životu vôbec nepotrebujú, no nájdu sa aj takí, ktorým káva doslova robí deň. Podľa kávových expertov vaše telo reaguje na kofeín dobre vtedy, kedy si dokážete vychutnať svoju obľúbenú šálku a potom si pokojne ľahnúť spať.

Vedeli ste, že až 70 % denne prijatých antioxidatov môže pochádzať práve z kávy? Inštitút kávy upozorňuje na pozitívne účinky pravidelnej konzumácie kávy na naše zdravie. Antioxidanty z nej pomáhajú znižovať ukladanie cholesterolu do ciev, chránia kardiovaskulárny systém a môžu mať preventívne účinky voči diabetu mullitus 2. typu či Alzheimerovej chorobe. Ak však cítite, že po jej konzumácii pociťujete niektoré z vyššie spomenutých vedľajších účinkov, prípadne vám jednoducho prestala chutiť, riaďte sa podľa vlastných inštinktov a nalejte si radšej pohár čistej vody.

Autor: redakcia BabyClub Dr.Max

Ďalšie články k téme Kávy sa počas tehotenstva ani dojčenia nemusíte báť

 • Pestrý mikrobióm: zdravý štart do života

  Pestrý mikrobióm: zdravý štart do života

  · 6 minút na prečítanie
  • tehotenstvo
  • dojčenie
  • probiotiká

  Správny mikrobióm čriev sa buduje už od útleho detstva a na celkové zdravie má výrazný vplyv. Na čo nezabudnúť už počas tehotenstva či dojčenia?

 • Čo by mala určite obsahovať užitočná výbava pre budúce mamičky

  Čo by mala určite obsahovať užitočná výbava pre budúce mamičky

  · 4 minúty na prečítanie
  • tehotenstvo
  • dojčenie

  Popri chystaní výbavy pre bábätko nezabúdajte na seba. Stavte na praktické pomôcky, ktoré sa vám zídu doma i počas prechádzok vonku.

 • Káva: nápoj, ktorý ohúril a pije ho celý svet

  Káva: nápoj, ktorý ohúril a pije ho celý svet

  · 5 minút na prečítanie
  • káva
  • kofeín

  Nápoj, ktorý sa teší nesmiernej obľube, a to vo všetkých kútoch sveta. Káva a v nej obsiahnutý kofeín je dostupným a zároveň príjemným „životabudičom“ pre mnohých z nás. Existuje veľa rôznych historiek o jeho objavení a aj vy sami dozaista poznáte množstvo dôvodov a príležitostí, pri ktorých tento lahodný nápoj ľudia pijú. Viete, čo voňavý...

Redakcia BabyClub Dr.Max