Využívate silu kapucínky? Podporí vašu imunitu, vlasy i trávenie

28. 4. 2022 · 4 minúty na prečítanie

Pre tých, ktorí hľadajú prírodnú a účinnú podporu pre zdravie celej rodiny, táto výnimočná rastlina je ideálnym riešením. Možno ju konzumovať vo forme tinktúry alebo pridať do jedla pre maximálny prospech.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Využívate silu kapucínky? Podporí vašu imunitu, vlasy i trávenie

Ak hľadáte prírodnú, no účinnú podporu zdravia celej rodiny, táto výnimočná rastlina je presne pre vás. Užíva sa vo forme tinktúry, no dá sa pridať aj do jedla.

Jej domovom je Južná a Stredná Amerika, kde zvykne dorastať až do výšky piatich metrov. Kapucínka sa do Európy dostala v 16. storočí vďaka španielskym dobyvateľom a už vtedy sa preslávila vysokým obsahom vitamínu C. Jej pozitívne účinky na zdravie detí i dospelých poznali aj naše babičky. Viete, prečo sa oplatí mať kapucínku v domácej lekárničke?

Prírodná medicína

Jej latinský názov Tropaeolum majus vychádza z jej vzhľadu. Kvety kapucínky totiž pripomínajú zlatú prilbu trójskych bojovníkov, listy zase štít. Sama bylinka vytvára pomyselný ochranný kryt v boji proti rôznych chorobám, vrátane nachladnutia, chrípky, bolesti v krku, zápalu močových i dýchacích ciest.

Často sa považuje za prírodné antibiotikum, pretože si vie poradiť so streptokokmi, stafylokokmi, baktériami Helicobakter pylor či Escherichia coli, ktoré spôsobujú žalúdočné vredy a iné nepríjemné zápaly. Málokto vie, že sa používa na vypadávanie vlasov a proti lupinám. Liečivá je celá rastlina, vrátane listov, kvetov a semien.

 

Medzi hlavné benefity kapucínky patrí jej schopnosť:

  • Podporiť imunitu. Využite silu kapucínky ako prevenciu pre seba i vašich najmenších. Pravidelným užívaním tinktúry sa dokážete lepšie brániť voči bacilom, a to aj v prostrediach s ich prirodzene vyšším výskytom, ako sú školy, škôlky či letné tábory.
  • Potlačiť zápal. Vďaka svojím protizápalovým vlastnostiam si poradí s väčšinou nepriateľských baktérií v tele a účinkuje tak pri viacerých ochoreniach.
  • Pomôcť pri ženských problémoch. Berte ju popri ostatných liekoch, čím podporíte urýchlenie liečby. Keď prechladnete a máte slabší výtok, s kapucínkou to podľa najmama.sk vyriešite za pár dní. Vyskúšajte sedacie kúpele v čajovom odvare, ktoré môžete použiť aj pri hemoroidoch.
  • Uľaviť alergikom. Vďaka lepšej imunite sa zmierni priebeh niektorých alergických príznakov.
  • Zlepšiť trávenie. Skúste ju preventívne užívať pred každým jedlom, aby si žalúdok vytvoril dostatok enzýmov pre ľahšie spracovanie potravy. Bylinka zároveň pôsobí ako dezinfekcia celého tráviaceho traktu a pomáha aj v prípade, že trpíte častými hnačkami či pálením záhy.
  • Dezinfikovať rany. Pri malých alebo väčších poraneniach, ktoré sa deťom stávajú pomerne často, ju môžete použiť priamo na kožu bez obáv, že by ste jej nejako ublížili. Naopak, vyčistením rany pomocou odvaru predídete hnisaniu a urýchlite proces hojenia.
  • Posilniť močové cesty. Kapucínka telo prečistí a zápal nielen utlmí, ale sa ho aj nadobro zbavíte.
Kapucínku môžete užívať vo forme kvapiek z lekárne, alebo si ju pridať do šalátov

Vyskúšajte novinku od Dr. Max

V lekárňach Dr. Max alebo na www.drmax.sk teraz nájdete túto výnimočnú rastlinu v podobe vodného extraktu z vňate kapucínky väčšej, ktorá je jednou z tradične používaných bylín. Dr. Max Kapucínka kvapky je možné podávať deťom už od troch rokov.

 

 

100 mililitrov vám vystačí na 26 až 40 dávok, podľa frekvencie užívania. Dospelí aj deti môžu užívať 20 – 30 kvapiek 2x denne. O presnom dávkovaní sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Kapucínku vo forme tinktúry je vhodné nasadiť ako prevenciu raz alebo dvakrát do roka. Zbavíte sa tak nebezpečných baktérií, vírusov, plesní a ďalších choroboplodných zárodkov, ktoré sa usadili vo vašom tele. V lekárni môžete nájsť aj iné prípravky s obsahom kapucínky, napríklad čaje a tabletky.

Kapucínka v kuchyni

Vedeli ste, že túto rastlinu si môžete vypestovať priamo u vás doma v črepníku? Keďže je veľmi citlivá na chlad, v našich podmienkach je jednoročná. Poteší vás žltooranžovými až červenými kvetmi na dlhých stopkách, ktoré sa objavujú od júna do októbra.

Podľa portálu wikihow.com sú viaceré časti kapucínky jedlé, vrátane kvetov, listov i semien. Kvety by sa mali zbierať hneď po vykvitnutí, pričom najchutnejšie sú tie menšie. Väčšie kvety sa zvyknú používať na dekoráciu pokrmu, a to ako v sladkých kašiach, tak v slaných jedlách.

Listy sú ideálnou náhradou žeruchy či rukoly pre svoju horkú a korenistú chuť. Stačí ich len nasekať a pridať do šalátu. Kombinovať ich môžete aj so spomínanými kvetmi. Zmiešanie s maslom alebo mäkkým syrom vyzdvihne ich pikantnú chuť, podobnú reďkovke. Nezrelé plody sa nakladajú do octu ako náhrada kapary. Mladé semená kapucínky zase môžete využiť namiesto chrenu. Kapucínka bude po celú sezónu liečivým spestrením vašich zeleninových šalátov.

Ďalšie články k téme Využívate silu kapucínky? Podporí vašu imunitu, vlasy i trávenie

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora