Je vaše dieťa závislé od mobilu? Sledujte tieto príznaky!

12. 10. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Moderné technológie nám pomáhajú, no dokážu aj poriadne skomplikovať život. A to najmä u detí, ktoré zrazu nezaujíma nič iné, iba hra so smartfónom. Ako je na tom to vaše?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Je vaše dieťa závislé od mobilu? Sledujte tieto príznaky!

 

Možno máte pocit, že vás sa to netýka. Požičať z času na čas drobcovi telefón alebo tablet, na tom predsa nie je nič zlé. Odborníci však hovoria jasne – už hodina denne môže dieťaťu uškodiť. 

Závislosť na technologických pomôckach si vybuduje rýchlejšie, než by ste si mysleli. Tento problém sa týka najmä školákov, no nevyhýba sa ani škôlkarom či dokonca batoľatám.

 

Ako takejto situácii predchádzať a čo by ste si mali u vás doma všímať, vám prezradíme v nasledujúcom článku.

DOBA MODERNÁ


Každé tretie dieťa vie ovládať mobil alebo tablet skôr, než sa naučí rozprávať. Elektronika síce rozvíja ich schopnosti, no musí byť regulovaná. Predovšetkým čas, ktorý na nej vaše dieťa strávi. Čo sa týka mobilu, odborníci sa zhodujú na fakte, že do detských rúk nepatrí do zavŕšenia desiateho roka života. Aj neskôr by mal slúžiť ako nevyhnutná pomôcka na spojenie sa s okolitým svetom či priateľmi, pričom dĺžka jeho aktívneho používania v tínedžerskom veku by nemala presiahnuť dve hodiny denne.

 

Aktuálne štúdie priniesli niekoľko alarmujúcich zistení. Závislosť na telefóne, tablete alebo počítači môže vzniknúť už behom niekoľkých týždňov - špeciálne, ak má k tomu používateľ predispozície. 

Podľa odborníkov platí, že čím v skoršom veku dieťa začne, tým je riziko väčšie. 

 

Podľa nedávneho prieskumu je v Českej republike závislé na počítači už každé druhé dieťa. Situácia začína byť naozaj problematická, ak na ňom váš potomok trávi viac než 40 hodín týždenne.

PRÍČINY VZNIKU

Za závislosťou sa väčšinou skrýva celkom prozaická príčina. Únava a nedostatok času vedie rodičov k tomu, aby si z času na čas pomohli mobilom alebo tabletom. Deti si dnes vyžadujú oveľa viac pozornosti, čo dospelých stojí mnoho energie. Navyše, v niektorých situáciách dokáže mobil neskutočne pomôcť – napríklad na dlhých cestách či počas rodinného obeda v reštaurácii je doslova k nezaplateniu.

Na druhej strane, doba ide dopredu a každý z nás túži mať doma inteligentné a šikovné dieťa. To si vyžaduje vymýšľanie nových a nových podnetov a aktivít. Medzi inými, aj ovládanie technológii, ktoré poznajú jeho vrstovníci. Mnoho detských centier či obchodov sa vybavilo hrami, ktoré si vyžadujú základné zručnosti ovládania dotykovej obrazovky. Pokiaľ žijete vo väčších mestách, s tabletom sa vaše dieťa stretne už v škôlke. A samozrejme, dennodenne vidí mobilný telefón vo vašich rukách, čím sa preň stáva mimoriadne zaujímavým.

VAROVNÉ SIGNÁLY

Úlohou rodiča je nastaviť hranice a obmedziť používanie techniky v spoločnej domácnosti. Je dobré dieťaťu hneď od začiatku vysvetliť, že mobil a počítač sú vašimi pracovnými nástrojmi a na ich každodenné používanie ešte nemá nárok.

 

Neskôr treba kontrolovať varovné signály a jasne vymedziť pravidlá, ktoré platia na používanie počítača, tabletu alebo telefónu.

V prípade, že váš potomok odrazu nekomunikuje, tvári sa znudene a okrem hrania sa s technologickými zariadeniami ho nič nezaujíma, zbystrite pozornosť.

O tom, ako veľmi je táto závislosť nebezpečná, svedčia aj jej najčastejšie príznaky. Spoznáte ich pomerne ľahko, sú totiž podobné klasickej závislosti od návykových látok.

Dieťa je nevyrovnané, neustále nervózne a veľmi ľahko vybuchne. Pri odobratí elektroniky reaguje neprimerane prudko, nezvláda ani obmedzenie z objektívnych príčin, ako je napríklad vybitie baterky. Okrem psychologických problémov sa závislosť prejavuje aj na jeho fyzickom zdraví, keďže neustále sedenie či ležanie vedie k strate kondície a priberaniu na váhe. V neposlednom rade dieťa zabúda prirodzene medziľudsky komunikovať a obmedzuje sa iba na svoj virtuálny svet.

 

ČO S TÝM?

Nečakajte, že situáciu vyriešite zo dňa na deň. Rovnako, ako u detí nefunguje absolútna sloboda, nebude úspešné ani tvrdé zakázanie všetkých dovtedajších návykov. U najmenších detí rátajte so zrkadlením – pokiaľ máte telefón neustále v ruke (a výhovorka, že iba robíte fotky, neobstojí), budú samozrejme chcieť robiť to isté. Dbajte preto na to, aby boli vaše spoločné aktivity pestré a rozprávky v televízii nevytlačili klasické čítanie rozprávok či hranie sa v parku.

Pri starších deťoch je nutná vzájomná komunikácia. Vysvetlite im riziká, ktoré online svet so sebou prináša. Stanovte pravidlá, cez ktoré „nejde vlak“, teda prístup na počítač či tablet v presný deň a čas, ktorý sa nepresúva. Zahrňte tam aj esemeskovanie či chatovanie s kamarátmi, aby vám tento čas neprerástol cez hlavu. Vysvetlite dieťaťu, čo je vo vašej domácnosti tabu – napríklad používanie mobilu večer a pred spraním, ako aj počas spoločného jedla. Pokiaľ športujete alebo sa venujete koníčkom, máte napoly vyhraté. Plnohodnotne vyplnený rodinný čas znižuje riziko vzniku závislosti na minimum.

Ďalšie články k téme Je vaše dieťa závislé od mobilu? Sledujte tieto príznaky!

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora