Depresia trápi aj deti: aké sú varovné príznaky?

20. 10. 2021 · Redakcia BabyClub Dr.Max · 6 minút na prečítanie
 • duševné zdravie
 • depresia

Každé dieťa je občas smutné a nechce  sa mu rozprávať. Toto správanie k životu jednoducho patrí. Ak ho negatívne  emócie neprechádzajú ani po dlhšej dobe, ba dokonca zasahujú do činností,  ako je hra, škola, budovanie priateľstiev či vzťahov v rodine, mali by ste  spozornieť.

Nielen plač, smutný výraz tváre či záhadná bolesť bruška naznačujú, že váš drobec bojuje s depresiou. Medzi ďalšie charakteristické signály patrí nechutenstvo, podráždenosť, apatia či dokonca lenivosť. Dokonca aj nezáujem zúčastňovať sa spoločenských aktivít alebo zhoršenie prospechu v škole môžu evokovať, že s citlivou detskou dušou nie je všetko v poriadku. Viete, ako to zvládnuť?

Ktoré deti sú depresiou ohrozené viac?

Podľa odborníkov sa s depresiou aspoň raz v živote stretne každý štvrtý človek. U detí môže byť vyvolaná kombináciou rôznych faktorov, ktoré súvisia s jeho fyzickým zdravím, náhlymi životnými udalosťami, rodinnými vzťahmi, genetickou predispozíciou i nerovnováhou hormónov v tele.

Vo všeobecnosti sú viac ohrozené deti rodičov, ktorí sami bojujú s depresívnou poruchou, no nie je to pravidlom. Rizikové sú deti z chaotických a konfliktných rodín, ako aj tie, ktoré užívajú v mladom veku alkohol a drogy. Depresia sa však môže objaviť u akéhokoľvek dieťaťa, žijúceho v šťastnej rodine a bez rizikového správania.

Depresívna porucha sa môže vyskytnúť v každom veku. Pravdepodobnosť jej vzniku sa zvyšuje v období puberty, no nevyhýba sa ani novorodencom, pre ktorých môže byť mimoriadne nebezpečná. Vo všeobecnosti platí, že čím je dieťa mladšie, tým viac sa depresia prejaví prostredníctvom rôznych telesných ťažkostí.

Depresia sa môže prejaviť hocikedy, od dojčiat až po tínedžerov

V dôsledku odlúčenia od milovanej osoby sa usmievavé bábätko náhle zmení na plačlivé a apatické, dokonca môže pôsobiť až chorým dojmom. U batoľaťa sa najčastejšie prejaví veľká náladovosť, ale aj strata zvedavosti a iniciatívy či celkové zabrzdenie jeho prirodzeného vývoja.

Pri predškolákoch sa depresia spája s agresivitou, podráždenosťou, a tiež neschopnosťou sa z čohokoľvek radovať či zapájať sa do hier s rovesníkmi, ktorú sprevádza typický smutný výraz tváre. Deti spomínajú bolesti bruška alebo končatín, ku ktorým sa zvykne pridať nechutenstvo a poruchy spánku.

Školáci môžu pôsobiť znudene. Typická je pre nich somatizácia, čiže spomínanie rôznych zdravotných problémov, ako je bolesť hlavy, brucha či nevoľnosť. Depresia sa môže schovávať za rôznymi agresívnymi prejavmi, ale tiež takzvaným šaškovaním, hyperaktivitou alebo provokáciou svojho okolia. Pridávajú sa problémy s prejedaním, nízkou sebadôverou a myšlienkami o smrti. V tomto veku nie sú nezvyčajné ani sluchové halucinácie a paranoja.

 

V čase dospievania je typická podráždená nálada, neschopnosť prežívať radosť, nudenie sa, náhle zmeny hmotnosti a správania sa, nadmerná spavosť, ale tiež nízke sebavedomie a samovražedné sklony. Nálada sa mení počas dňa a nemusí byť depresívna po celý deň, no mladý človek býva často podráždený alebo naopak úplne apatický, akoby bez energie. Objavujú sa reči o zmysle života, ktoré sú poznačené beznádejou.

 

Má vaše dieťa depresiu?
Depresia býva často ignorovaná a neliečená, pretože sa jej hlavným príznakom neprikladá náležitý význam. Deti, ktoré ňou trpia, mávajú o sebe, svojom živote i budúcnosti negatívnu mienku. Niektoré dokážu aj napriek všetkému fungovať bez odbornej pomoci, iné prejavujú značné zmeny vo svojich záujmoch, sociálnych kontaktoch či vlastnom vzhľade.

Hoci sú samovražedné pokusy u detí pod 12 rokov ojedinelé, nemožno ich bezpečne vylúčiť. V tomto veku tiež najčastejšie siahnu po drogách alebo alkohole s túžbou rýchlo vyriešiť svoj problém. Pokusy o samovraždu sú častejšie u dievčat, no u chlapcov je vyššie riziko, že ich dokončia. Psychickému zdraviu príliš nepomáha ani dnešná moderná doba, plná sociálnych sietí, ktoré svet zobrazujú nereálne a kladú extrémne vysoké nároky na vizáž tínedžerov.

Najčastejšie varovné signály o prebiehajúcej depresii:

 • podráždenosť a náhle výbuchy hnevu alebo plaču;
 • dlhodobé pocity smútku a beznádeje;
 • negatívne samohodnotenie ako „Nie som dosť dobrý“ alebo „Nikto ma v škole nemá rád“;
 • pocity viny (aj neoprávnené) a strachu;
 • vyhýbanie sa kamarátom, krúžkom, škole, rodine;
 • zvýšená citlivosť na odmietnutie, precitlivenosť;
 • nechutenstvo alebo prejedanie, prípadne striedanie oboch;
 • nespavosť alebo nadmerný spánok;
 • únava a nedostatok energie;
 • záhadné bolesti žalúdka, končatín, hlavy, ktoré nereagujú na liečbu;
 • nízka sebaúcta a sebadôvera;
 • zhoršená schopnosť myslenia a koncentrácie;
 • myšlienky na smrť alebo samovraždu.

Prvá pomoc pri depresii u detí

U malých detí je veľmi náročné vidieť rozdiel medzi smútkom a depresiou. Ako rodič svojho potomka poznáte najlepšie. Ak sa vám niečo nezdá, neváhajte kontaktovať vášho lekára alebo pediatra. Ten vás pravdepodobne odporučí k ďalšiemu špecialistovi, ktorý s dieťaťom absolvuje potrebné vyšetrenia na odhalenie psychického ochorenia. V prípade  potreby nastaví vhodnú liečbu v podobe terapií či nasadenia medikamentov.

Pre bezradných rodičov, a tiež mladých dospievajúcich, je určená špeciálna linka dôvery Nezábudka, ktorá funguje 24 hodín denne 7 dní v týždni, je bezplatná a anonymná. Poradenstvo vám poskytnú vyškolení odborníci z oblasti psychológie, psychiatrie a sociálnej práce. Stačí volať na 0800 800 566. Rovnako vám môže pomôcť krízová linka pomoci ipčko, ktorá sa špecializuje najmä na riešenie samovražedných myšlienok.

 • 1×30 cps, výživový doplnok
  Goodbye stress kapsuly pomáhajú k odburovaniu stresu a k správnej funkcii psychiky.
 • 1×30 cps, výživový doplnok
  Účinný a nenávykový prípravok, ktorý bol vyvinutý na dosiahnutie dobrej nálady, duševnej a fyzickej pohody, zníženie únavy a vyčerpania a vyrovnania sa so stresom.
 • 1×60 cps, výživový doplnok
  Účinný a nenávykový prípravok, ktorý bol vyvinutý na dosiahnutie dobrej nálady, duševnej a fyzickej pohody, zníženie únavy a vyčerpania a vyrovnania sa so stresom.
 • Koreň Macy peruánskej sa používa už tisíce rokov. Už starí Inkovia ho používali na zlepšenie svojej kondície. Používame žltú macu, ktorá má krémovú farbu a v Peru je najobľúbenejším druhom. Je vyhľadávaná ako prírodné afrodiziakum s okamžitými a dlhotrvajúcimi účinkami, a to ako u mužov, tak u žien. Ženy ju ocenia najmä pri príznakoch menopauzy. Žltá Maca je obľúbená u mužov aj žien trpiacich hormonálnou nerovnováhou. Aminokyselina L-arginin je vyhľadávaná najmä pre syntézu oxidu dusnatého (NO) a s tým spojené lepšie rozšírenie ciev, vďaka ktorému dôjde k zvýšeniu krvného prietoku. ArginMaca vyhľadávajú ľudia orientovaní na: - Zdroj energie - Stimulant libida - Podporu vitality - Hladinu testosterónu - Hormonálnu rovnováhu - Hladinu testosterónu - Podporenie fyzického i duševného výkonu - Duševnú pohodu bez použitia antidepresív - Zvýšením kľudovej hladiny rastového hormónu
 • Silica má antiseptické účinky, popáleniny (aj po slnku), akné, ekzémy, ochorenia dýchacích ciest, protizápalové účinky, protikŕčové účinky, reumatizmus, nervové vypätie, nespavosť, migrény, voš detská.
 • 20×2 g (40 g), bylinný čaj
  4.0
  (1)
  Čaj na podporu pokojného spánku.
 • 1×30 cps, výživový doplnok
  ZenixX BALANCE je vhodný pri psychických problémoch spojených s depresiami, pri problémoch koncentrácie, pozornosti, pamäte, emocionálnej nerovnováhe, hyperaktivite, strese a pri chronických zápalových ochoreniach (ciev, mozgu, kĺbov, močových ciest). Aktivuje mozgovú činnosť, schopnosť sústrediť sa, učiť sa a zapamätať si.

  Ďalšie články k téme Depresia trápi aj deti: aké sú varovné príznaky?

  • Ako si poradiť so zimnou depresiou

   Ako si poradiť so zimnou depresiou

   · 4 minúty na prečítanie
   • depresia
   • zdravý životný štýl
   Život v zimnom ročnom období sa prirodzene spomaľuje, dni sú kratšie a denné svetlo je vzácnejšie. Vplyv denného svetla na zmeny ľudskej psychiky je známy už po dlhú dobu. 
  • Aký je význam omega-3 mastných kyselín?

   Aký je význam omega-3 mastných kyselín?

   · 4 minúty na prečítanie
   • duševné zdravie
   • srdce
   • zdravá strava
   • cievy
   Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny sú nevyhnutné pre naše zdravie. Telo si ich však nevie samo vytvoriť, preto ich potrebujeme prijímať v potrave.
  • Podovolenková depresia existuje! Dá sa jej vyhnúť?

   Podovolenková depresia existuje! Dá sa jej vyhnúť?

   · 5 minút na prečítanie
   • depresia
   Pokiaľ už máte dovolenku za sebou, nevešajte hlavu a zistite, ako si pocit oddýchnutia udržať čo najdlhšie!
  O autorovi
  Redakcia BabyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora
  O autorovi
  Redakcia BabyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora