Bojuje váš škôlkar s pomočovaním? Nenechajte to zájsť priďaleko

27. 5. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Nehody sa nedejú len zriedka a nemusíme z nich robiť vedu. Ak však máte doma predškoláka a neskôr občasné pocikávanie sa sa stáva bežným javom v priebehu týždňa, je vhodné zvýšiť pozornosť. Vieme, ako úspešne riešiť mokré nohavice. Poradíme vám.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Bojuje váš škôlkar s pomočovaním? Nenechajte to zájsť priďaleko

Nehody  sa stávajú a netreba z nich robiť žiadnu vedu. Pokiaľ však máte doma  predškoláka a pocikávanie sa stalo bežnou súčasťou vášho týždňa, zvýšte pozornosť. Viete, ako sa úspešne zbaviť mokrých nohavíc? Poradíme vám.

Dôvodov, prečo dieťa nestihne dôjsť na záchod, môže byť viacero. Od zdravotného problému, ktorý dokáže odhaliť vyšetrenie u odborníka, cez prílišné zaujatie hrou až po závažné psychologické príčiny, ktoré môžu súvisieť s udalosťami v škôlke alebo stresom, ktorému je škôlkar vystavený doma. Treba tiež rozlíšiť, či k nehodám dochádza cez deň alebo výlučne v noci a podľa toho situáciu riešiť.

Kedy ide o problém?

Pomočovanie, odborne nazývané enuréza, postihuje najčastejšie deti, no výnimkou nie sú ani dospelí. Môže byť dlhodobé alebo prechodné a bežne za ním stoja nesprávne návyky, ako je napríklad pitie nápojov tesne pred spaním alebo vyčkávanie dieťaťa s potrebou až do poslednej chvíle. Príčinou však bývajú aj psychologické problémy alebo rôzne ochorenia močovej sústavy či inej časti organizmu. Spozornieť by ste mali vo chvíli, ak sa pomočuje dieťa staršie ako päť rokov.

Odborníci upozorňujú, že nejde o bežný jav. Pomočovanie môže mať veľmi negatívny dopad na sebavedomie, výsledky v škole či zaradenie sa do spoločnosti. Bez lekárskej pomoci z pocikávania vyrastú len dve z desiatich detí. Naopak, podľa štatistík vedia lekári tento problém vyriešiť pomerne rýchlo, a to s až 90 % úspešnosťou. Odďaľovanie liečby môže poznačiť psychiku dieťaťa na celý život, najmä, ak sa začne riešiť v neskoršom veku.

Nehody cez deň

Pokiaľ máte doma škôlkara, ktorý bojuje s častým pomočovaním, skúste nájsť spôsob, ako tomuto problému predchádzať ešte skôr, než vôbec nastane. Všímajte si, ako dieťa cez deň pije a ako často chodí na toaletu. Ide vždy samo alebo naň musíte dohliadať? Ako často to stihne bez „cvrknutia“ si do nohavičiek? Ak sa jeho problém týka najmä pocikávania sa v škôlke, je potrebné porozprávať sa s oboma stranami, teda s dieťaťom aj s jeho vychovávateľkami.

Príčinou môže byť hanblivosť pred spolužiakmi alebo iný biorytmus oproti tomu, ktorý má nastavený zvyšok triedy.Včasné chodenie na toaletu je rovnako dôležité ako jedenie, spanie alebo čistenie zubov. Skúste sa o tom s vaším drobcom porozprávať a pokojne sa k tejto téme vráťte v tretej osobe, teda podporte dieťa, aby vám cez kamarátov porozprávalo, aký má kto problém s cikaním. Ľahšie tak odhalíte príčinu alebo zlý návyk, s ktorým môže bojovať. Nečakajte, že sa veci zmenia zo dňa na deň a myslite na to, že aj dieťa stojí tento proces veľa námahy a úsilia, preto neprehlbujte jeho sklamanie, ak sa mu to napriek všetkému nepodarí. Naopak, oceňte každý „suchý“ deň náležitou pochvalou. Problémy s pocikávaním by mali ustúpiť do niekoľkých týždňov, no nestrácajte trpezlivosť, ak vám to potrvá o čosi dlhšie.

Nočné pocikávanie sa

Podľa štatistík sa v noci pomočuje až 40.000 päťročných detí. Na rozdiel od dospelých, deti sa nedokážu zobudiť na pocit plného mechúra, keďže ich spánok je zvyčajne oveľa hlbší. Dobrou správou je, že za nočnými nehodami zväčša nestojí psychologický problém, ale fyziologický, kedy ešte nedozrelo spojenie medzi mozgom a močovým mechúrom. Medzi ďalšie príčiny patria porucha sekrécie hormónov, ktoré regulujú tvorbu moču v nočných hodinách, ochorenie nervového systému, znížená kapacita močového mechúra, poruchy spánku či zlé návyky, kedy je zvýšený príjem tekutín tesne pred spaním či zadržiavanie potreby počas dňa.

Nočné pomočovanie patrí medzi najčastejšiu formu enurézy. Rozdeľuje sa na primárne a sekundárne. Práve druhá menovaná forma zvykne nastupovať nečakane a jej vyvolávateľom býva psychická záťaž alebo stres. U detí môžu tento stav vyvolávať náhle zmeny, ktoré sa odohrajú v škôlke, prípadne samotný nástup do školy niekedy spúšťa problémy s únikom moču. Treba zvážiť možnosť, že dieťa trpí šikanou, preťažovaním, hádkami alebo rozvodom rodičov, úmrtím v rodine či inými udalosťami, ktoré nevie spracovať. Vtedy sa odporúča návšteva odborníka, ktorý dokáže odhaliť pravú príčinu a navrhnúť účinnú liečbu.

Tipy, ako dieťaťu pomôcť

  • Nosenie dieťaťa na WC počas noci či používanie pogumovaných nohavičiek nie je správnym riešením. Dieťaťu to naopak dáva signál, že cikať sa môže aj v noci, a to do postele alebo do spodnej bielizne.
  • Netrestajte ani nehrešte dieťa za nehody. Skúste ich predvídať a buďte pripravení mať po ruke náhradné oblečenie, prípadne upozornite pani učiteľky v škôlke.
  • Základom úspechu je správna motivácia. Môžete si zaviesť kalendár, do ktorého budete spoločne lepiť nálepky za každé cikanie. 10 nálepiek znamená odmenu, na ktorej sa vopred dohodnete.
  • Neponáhľajte sa. Väčšina rodičov časom spozoruje, že keď prestane tlačiť na pílu a zvoľní tempo v neustálom nabádaní chodiť na WC, dieťa bude vo väčšom kľude a skôr dosiahne želaný výsledok.

Ďalšie články k téme Bojuje váš škôlkar s pomočovaním? Nenechajte to zájsť priďaleko

  • Deti, ktoré majú problémy so sluchom, môžu zaostávať v rozvoji reči a psychickom vývoji. Je dôležité venovať pozornosť týmto príznakom a nezanedbávať ich.
  • Teplota, výskyt kožných vyrážok na celom tele a končatinách a začervenanie jazyka predstavujú časté príznaky závažného ochorenia spojeného s prekonaním infekcie Covid-19. Tieto symptómy môžu naznačovať potenciálne riziká spojené s touto infekciou a je dôležité venovať im pozornosť.
  • Prvé dni života bábätka sú spojené najmä s krásnymi pocitmi. Ale taktiež s obavami, aby bol drobec zdravý a v poriadku. Preto je to najmä pre rodičov často ťažké, ak už hneď po narodení trpí novorodeneckou žltačkou.
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora