Prejavme lásku a vďaku voči našim mamám: Ako osláviť Deň matiek?

10. 5. 2023 · 9 minút na prečítanie

Druhá májová nedeľa už tradične patrí našim drahým matkám. Inšpirujte sa, ako môžete prejaviť lásku a vďačnosť voči vašej mame na Deň matiek a čím ju potešíte.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Prejavme lásku a vďaku voči našim mamám: Ako osláviť Deň matiek?

 

Deň matiek – slávime ho od malička, avšak až rokmi začíname chápať jeho symboliku a význam. Pre mnohé z nás, ktoré už majú svoje vlastné deti, ide o dôležité pripomenutie toho, čo všetko pre nás naše drahé mamy urobili, koľko obety ich to stálo a kde môžeme dnes aj práve vďaka nim byť.

Veci, ktoré dozrievajú v nás až časom

Mnohé z nás máme v pamäti nezabudnuteľné momenty so svojimi mamami, ktoré nám zostávajú v srdci aj po mnohých rokoch. Takéto spomienky nám umožňujú uvedomiť si, aký dôležitý význam má pre nás naša mama a ako by sme bez nej neboli tam, kde sme dnes. Preto by sme mali využiť Deň matiek na to, aby sme si pripomenuli všetky tie chvíle, ktoré sme prežili s našimi mamami, a aby sme im ukázali, aké sú pre nás neoceniteľné.

Prečo je dôležité oslavovať Deň matiek?

Prečo je dôležité oslavovať Deň matiek?

Príbeh Dňa matiek je možno v každom kúte sveta trochu iný, ale jeho základný význam zostáva rovnaký. Oslavuje sa druhú májovú nedeľu a je príležitosťou prejaviť lásku a vďaku našim mamám za všetko, čo pre nás robia – od starostlivosti o nás, keď sme chorí, až po podporu, keď urobíme chybu alebo čelíme ťažkej situácii. V tento deň si nielen pripomíname, ako veľmi nás milujú, ale aj to, aké ťažké je byť matkou. Tento deň je tiež príležitosťou spomenúť si na tie matky, ktoré už nie sú medzi nami, a pripomenúť tým, ktoré ešte stále máme vo svojom živote, aká dôležitá je ich prítomnosť.

Spôsoby, ako prejaviť lásku a vďačnosť našim mamám

Preto, ak máte svoju mamu ešte stále pri sebe, využite túto príležitosť a oslávte ju. Nezáleží na tom, či sa môžete vidieť aj osobne alebo sa musíte rozprávať cez videohovory. Dôležité je, že sa navzájom cítite, milujete a oceňujete.

Tu je niekoľko spôsobov, ako ukázať svojej matke, aká je výnimočná:

Špeciálne darčeky

Venujte jej k tejto príležitosti aj malý, špeciálny darček. Kytica jej obľúbených kvetov či voňavá a chutná káva matku nikdy nesklame, ale rozhodne ju poteší aj nejaká kozmetika, keďže každá mama sa chce cítiť krásna. Ak svoju krásu bude môcť podporiť výživným krémom či pleťovým sérom, zaručene vás obdarí úprimným úsmevom a vďakou.

Podporiť môžete aj jej zdravie, a to darovaním výživových doplnkov, ktoré jej pomôžu cítiť sa lepšie každý deň.

Kvalitný čas

Nájdite si čas a venujte svojej mame plnú pozornosť – žiadne telefóny, žiadne rozptyľovanie. Pripravte jej obľúbené jedlo alebo zorganizujte piknik v parku, navštívte miesto, ktoré má pre vás dve osobitný význam alebo strávte popoludnie činnosťou, ktorú má rada. Čokoľvek, čo jej vyčarí úsmev na tvári.

Slová uznania

Nič nie je dojímavejšie ako slová priamo od srdca. Povedzte svojej mame, ako hlboko ste jej vďační za to, že tu pre vás bola v dobrých aj zlých časoch. Pripomeňte jej malé momenty, ktoré vo vašom živote urobili rozdiel. Niekedy jednoducho počuť „Mám ťa rád“ môže znamenať viac než čokoľvek iné.

Bonus: Zamyslenie matky matke

Mami, viem, že som ťa už dlho nevidela, ale chcem Ti teraz povedať, že mi veľmi chýbaš. Chcem Ti poďakovať za všetko, čo si pre mňa urobila, za Tvoju lásku a starostlivosť, ktorú si mi vždy poskytovala. Aj keď som už dospelá a mám svoje vlastné deti, stále sa cítim ako Tvoje dieťa a viem, že sa na Teba vždy môžem spoľahnúť. Mami, chcem, aby si vedela, že si pre mňa neoceniteľná. Vždy si mi dávala pocit, že som pre Teba ten najdôležitejší človek na svete, a ja sa snažím teraz ísť v tvojich šľapajách. Snažím sa byť rovnako dobrou matkou pre svoje deti, akou si bola Ty pre mňa. Mami, vďaka Tebe viem, že byť mamou je náročná, ale zároveň aj tá najkrajšia úloha na svete. Teraz, keď mám vlastné deti, dokážem si ešte viac vážiť to, čo si pre mňa robila a ako si sa o mňa starala. Ďakujem Ti, že si mi ukázala, ako byť dobrým rodičom a že si ma vychovávala s láskou a úctou. Ďakujem Ti za všetky tie noci, kedy si k nám vstávala, za všetky tie hodiny, ktoré si strávila s nami pri učení, za všetky tie chvíle, kedy si sa nám snažila pomáhať, aj keď sme boli v núdzi. Mami, viem, že som Ti už dlho nepovedala, ako Ťa mám rada. Preto teraz, keď sa blíži Deň matiek, chcem vyjadriť tieto city hlasno a jasne. Ďakujem Ti, že si mi dala to najcennejšie, čo máš – Tvoju lásku a podporu. Chcem ti povedať, že si stále veľmi blízka môjmu srdcu a že Ťa veľmi ľúbim.

Nezabudnime prejaviť úctu a lásku našim mamám

Aj keď sme už vyrástli a máme vlastné deti, našim matkám stále potrebujeme pripomínať, ako veľmi ich milujeme a vážime si ich. Preto pri príležitosti tohto Dňa matiek určite využite príležitosť a ukážte svojej matke, že ste jej vďační za všetko, čo pre vás urobila, a dajte jej najavo, ako veľmi ju máte radi. 

Strávte s ňou tento deň, dajte jej zmysluplný darček, napíšte jej list alebo upečte koláč: možností je neúrekom. Nech už sa rozhodnete urobiť čokoľvek, uistite sa, že to vyjadruje váš obdiv, lásku a vďačnosť. Pamätajte: zaslúži si to!


BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach
Ďalšie články k téme Prejavme lásku a vďaku voči našim mamám: Ako osláviť Deň matiek?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora