Viete vybrať správny záchod pre vašu mačku?

9. 12. 2021 · 10 minút na prečítanie

Ak ste sa rozhodli priviesť domov nového člena, okrem kvalitného krmiva budete potrebovať aj spoľahlivý mačací záchod.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Viete vybrať správny záchod pre vašu mačku?
Ako vybrať mačací záchod a podstielku?

 

 

Ak ste sa rozhodli priviesť domov nového člena, okrem kvalitného krmiva budete potrebovať aj spoľahlivý mačací záchod.

Čo by ste mali vedieť o mačacom záchode

Aby vaše spolunažívanie fungovalo na jednotku, je nevyhnutné, aby ste vašej mačke pripravili špeciálny priestor na vykonávanie jej základných potrieb. Netreba mať obavy, väčšina mačiek vie mačací záchod používať automaticky a inštinktívne v ňom svoje výkaly zahrabe. Najjednoduchšie je samozrejme naučiť naň už malé mačiatko, no aj dospelá mačka si na podstielku dokáže navyknúť.

Na výber máte z viacerých typov mačacích záchodov:

 • Zakryté záchody. Sú veľmi praktické v tom, že z nich nevypadáva stelivo, vďaka čomu sa vám bude ľahšie udržiavať čisté aj okolie mačacej toalety. Toalety s krytom majú dvierka, cez ktoré môže mačka vojsť a vyjsť. To jej umožňuje vykonať svoju potrebu bez vyrušenia a zároveň sa podstielka nevysype von.
Typy mačacích záchodov
 • Odkryté záchody predstavujú lacnejší variant. Odborníci ich odporúčajú najmä na začiatok, keď si mačka zvyká na nový návyk a miesto. Do otvorenej misy sa jej bude jednoduchšie liezť a vy zároveň môžete hľadať správne miesto, kam záchod umiestniť. Navyše, ak máte doma obmedzený priestor, bude vám vyhovovať rohový záchod v tvare trojuholníka. Zaberá málo miesta a zmestí sa do všetkých kútov v byte.
 • Samočistiace mačacie toalety dokážu ušetriť veľa času mačacím majiteľom, pretože sa čistia samé alebo mimoriadne jednoducho.
 • Extra veľké a luxusné záchody pre mačky sú určené pre náročných zákazníkov, ktorí si dajú záležať na vizuálnej stránke tejto nevyhnutnej pomôcky alebo chcú svojmu miláčikovi dopriať niečo špeciálne.
 • Holistické vysoko kvalitné krmivo z lososa a morka bez obilnín a bez zemiakov pre zdravý rast mačiatok.
 • Kompletné krmivo pre dospelé mačky PURINA ONE® DualNature™ pre kastrované / sterilizované mačky obsahuje prírodnú riasu spirulinu a ponúka lahodnú kombináciu dvoch textúr.
 • Purina Cat Chow Special Care Hairball

  1×15 kg, granule pre mačky
  Kompletné krmivo pre mačky, ktoré vďaka prírodným surovinám a kvalitným zložkám zaručuje uľahčené vykašliavanie chlpov a celkovú ochranu zdravia Vašej mačky.
 • Brit Care Cat Grain-Free Haircare

  1×7 kg, granule pre mačky
  Kompletné krmivo pre dospelé mačky s náročnou starostlivosťou o srsť.
 • Natural Trainer Cat Kitten Kuracie

  1×1,5 kg, granule pre mačiatka
  Kompletné krmivo určené mačiatkam a dojčiacim mačkám. Vysoký obsah morčacieho mäsa pre podporu zdravia Vášho maznáčika.
 • ALAVIS CALMING

  1×30 tbl, proti stresu pre psov a mačky
  Na potlačenie stresu a nervozity u psov a mačiek. Čisto prírodný prípravok určený pre psy a mačky, ktoré vykazujú nervozitu, hyperaktivitu, úzkosť alebo reagujú na stres z prostredia.
 • Luxusný rad šampónov a bezoplachových pien pre psy a mačky. DOUXO S3 SEB šampón pre psy a mačky je určený na mastnú a šupinatú kožu. Účinkuje proti zápachu, má seboregulačný účinok. Obsahuje ophytrium a seboliance.
 • Luxusný rad šampónov a bezoplachových pien pre psy a mačky. DOUXO S3 CALM šampón pre psy a mačky je upokojujúci šampón určený na svrbiacu a podráždenú kožu.

  Podľa stránky fera.sk je dôležité vybrať tichý a odľahlý priestor, oddelený od iných miest, určených na hranie alebo jedlo. Mačka musí mať k svojmu záchodu neustále voľný prístup a treba ho tiež pravidelne čistiť. Váš domáci tiger je mimoriadne čistotný tvor, preto sa bude zdráhať vykonať ďalšiu potrebu do zašpinenej toalety.

  Podstielka je dôležitá

  Budete s ňou niekoľkokrát denne v priamom kontakte. Nekvalitná podstielka často spôsobuje nepríjemný zápach, ktorý sa z mačacieho záchodu môže rozšíriť. Medzi veľmi obľúbené druhy patrí hrudkujúce stelivo, ktoré bez problémov vyhodíte do zmiešaného odpadu, prípadne do záchoda.

  Ďalším, často kupovaným typom podstielky pre mačky, je silikónové stelivo. To veľmi efektívne v pohlcovaní pachov, takže ak viete, že mačací záchod dlhší čas nevyhodíte, siahnite po ňom. Pre mačku, ktorá si na jeho používanie zvyká ťažšie, je dobré kupovať jemnozrnnú podstielku, najviac pripomínajúcu prírodný podklad.

  Podľa typu podstielky by ste si mali vyberať aj lopatku na trus. Existujú lopatky, ktoré sú výborné pre silno hrudkujúce a ekologické podstielky. Iné sa odporúčajú pre jemne hrudkujúce podstielky pre mačky. Pokiaľ si zvolíte dierovanú lopatku, čisté stelivo z nej prepadne naspäť do záchoda a vaša domáca šelma ho využije pri svojej ďalšej návšteve.

  Ako naučiť mačku na záchod?

  Obvykle stačí mačke toaletu len ukázať, najmä pokiaľ ide mladé a zdravé zviera, ktoré jeho mama naučila základným návykom. Podstielku prehrabte lopatkou, aby si ju mačka všimla. Medzi triky, ktoré vám tento proces pomôžu urýchliť, patria tieto:

  Naučiť mačku chodiť na mačací záchod je základom jej výchovy v domácnosti
  • Ak vidíte, že mačka hľadá vhodné miesto na vykonanie potreby, preneste ju do pripravenej toalety.
  • Pokiaľ vykoná potrebu inde, premiestnite výkaly do mačacieho záchoda.
  • V prípade, že si mačka zvolila iný priestor pre svoju toaletu, než vám vyhovuje, doprajte jej trochu času a postupne ju presuňte tam, kde ste plánovali.
  • Odmeňte ju, keď vykoná potrebu na vyhradenom mieste.
  • Nepoužívajte tresty ani v prípade nehôd. Zviera si svoje fyziologické potreby začne spájať so stresom a celý proces sa skomplikuje.
  • Z rovnakého dôvodu nevkladajte mačku do záchodu násilím.
  • V prípade pretrvávajúcim problémom sa poraďte s veterinárom.
  • Limara Hobliny Citronová vôňa

   1×15 l, podstielka pre mačky
   LIMARA Hobliny citronova vona 15 l
  • Ferplast WC Nip 10 s Okr 46×35×15cm

   1×1 ks, záchod pre mačky
   WC s okrajom.
  • Sheba kapsičky v rôznych variantoch uspokojí jazýčky každej mačky vďaka svojej lahodnej receptúre. Vyvážená a chutná strava pre všetky dospelé mačky bez umelých aróm a umelých konzervačných látok.
  • Sheba kapsičky pre dospelé mačky

   12×85 g, kapsička pre mačky
   Kapsička pre mačky pre všetky plemená s normálnou aktivitou, jahňacia, hovädzia, morčacia a kuracia príchuť, čerstvé mäso v sušine 44%, tuk (živočíšny) 4.5%, špecifiká zloženia: bez konzervantov
  • Biokats Osviežovač Wc Cotton Blossom 700g

   1×700 g, osviežovač mačacieho wc
   Biokat's Deo Pearls cotton Blossom 700 g je dezodorant pre mačacej toalety s vôňou Cotton blossom. S týmto dezodorantom môžete ľahko a účinne vylepšiť svoju mačaciu toaletu tak, aby voňala Vašou obľúbenou vôňou.
  • Biokats Podstielka Bianco Fresh Control

   1×10 kg, podstielka pre mačky
   5.0
   (2)
   Biokats Bianco Fresh Control podstielka 10 kg
  • Biokats Podstielka Bianco Hygiene

   1×5 kg, podstielka pre mačky
   5.0
   (1)
   Biokat's Bianco podstielka 5 kg
  • Náhradná náplň do FELIWAY CLASSIC difuzéra. Mačacie feromóny: FELIWAY CLASSIC difuzér pomáha mačkám v stresových situáciách. Predstavuje rýchle a účinné riešenie, ako odnaučiť mačky značkovať močom, škriabať nábytok alebo si rýchlejšie zvyknúť na nový domov pri sťahovaní. Ponúka skvelú možnosť, ako mačkám doma zaistiť spokojnosť a zabrániť nežiaducemu značkovanie močom, škrabaniu nábytku alebo ukrývaniu.

   Na toto si dajte pozor

   Podľa portálu chovatelahospodar.sk existujú často opakované chyby v starostlivosti o mačací záchod. Veľmi častým problémom je jeho umiestnenie v priestore. Mačky sú v tomto ohľade dosť hanblivé, preto ich toaleta musí byť na mieste, kde majú súkromie. Ak ich máte doma viac, ideálne je, aby každá mala vlastné WC.

   Pokiaľ odmieta používať svoju toaletu, problémom môže byť nevyhovujúca podstielka pre mačky – či už príliš špinavá alebo naopak, parfumovaná.

   Vysokou hygienou nielenže zvyšujete komfort vašej mačky, ale tiež znižujete zdravotné riziká, spojené s viacerými mačacími ochoreniami, dokonca aj pre vás.

    

   Udržiavať hygienu mačacieho záchoda je dôležité nielen pre mačku, ale aj pre vás

   Učenie mačky na záchod je beh na dlhú trať, preto sa obrňte trpezlivosťou. Môže to trvať dokonca niekoľko mesiacov. Ak dochádza k vykonávaniu potreby mimo toalety, v prvom kroku ju premiestnite na vhodnejšie miesto. Ak to nezaberie, zmeňte podstielku.

   Nezabúdajte na to, že každá mačka si vyžaduje individuálny prístup, preto nestrácajte trpezlivosť. Nájsť správne riešenie vám môže pomôcť aj skúsený veterinár,

   • Catgato Škrabadlo Batman

    1×1 ks, škrabadlo pre mačky
    Škrabadlo pre mačky.
   • Catgato Škrabadlo na Stenu

    1×1 ks, škrabadlo pre mačky
    Závesné škrabadlo je vhodným doplnkom pre vašu mačku. Uspokojí jej pudy škrabať. Pri výcviku je vhodné napustiť kocúrnikom obyčajným.
   • Catgato Škrabadlo Waves

    1×1 ks, škrabadlo pre mačky
    Nový rad šplhadiel so škrabadlami pre mačky je vyrobený v nových elegantných tvaroch a farbách, ktoré sa hodia do každého interiéru. Sisalové časti je vhodné napustiť kocúrnikom (Catnip), ktorý pôsobí na mačky ako príťažlivý "parfum".
   • Catgato Škrabadlo Caty

    1×1 ks, škrabadlo pre mačky
    Škrabadlo pre mačky.
   • Gimcat Kitten Pasta

    1×50 g, pasta pre mačky
    Aby mačiatka vyrástli veľké a silné, potrebujú dostatok bielkovín, vitamínov a minerálov. Tieto živiny posilňujú ich imunitný systém a podporujú vývoj kostí a zubov. Cestoviny pre mačiatka sú špeciálne navrhnuté tak, aby spĺňali potreby mladých mačiek starších ako šesť týždňov.
   • Catgato Škrabadlo Firenze Special

    1×1 ks, škrabadlo pre mačky
    Stabilná veža na hranie, ktorá vašej mačke poskytne mnoho priestoru na aktívne trávenie času, ale aj na odpočinok. Kombinácia sisalu a plyšu predstavuje moderný doplnok do bytu a zároveň sú to materiály, ktoré mačky milujú.

    Ďalšie články k téme Viete vybrať správny záchod pre vašu mačku?

    O autorovi
    Redakcia VetClub Dr.Max
    Redakcia VetClub Dr.Max
    Čítať viac od autora
    O autorovi
    Redakcia VetClub Dr.Max
    Redakcia VetClub Dr.Max
    Čítať viac od autora