Máte už zimnú výbavu pre vášho štvornohého miláčika?

28. 11. 2022 · 5 minút na prečítanie

S nástupom zimy prichádzajú aj pokryté snehom alebo blatom chodníky. Zabezpečte svojho psa a mačku praktickým odevom, aby boli vaše spoločné prechádzky príjemné pre oboch.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Máte už zimnú výbavu pre vášho štvornohého miláčika?

Prichádza zima a s ňou aj zasnežené či zablatené chodníky. Vybavte vášho psíka a mačku funkčným oblečením, aby ste si spoločné prechádzky užili obaja.

V prípade, že premýšľate, či vaše zviera potrebuje vrstvu navyše, mali by ste vziať do úvahy viacero faktorov. Inak bude zimu a chlad znášať malý psík s krátkou srsťou než mohutný aktívny pes s poriadnou kožušinou. Zamyslite sa, ako vyzerá váš pobyt vonku – či zvyknete so psom dlho stáť na jednom mieste, absolvujete náročné túry napriek nepriaznivému počasiu alebo len rýchlo „vykonáte“ to najnutnejšie...?

Prečo treba obliekať psa?

Odpoveď znie – aby mu nebola zima. Hoci má pes vlastnú ochrannú vrstvu v podobe srsti, pokiaľ trávi väčšinu dňa vo vnútri, len málokedy spoznáte rozdiel medzi tou zimnou a letnou. S obliekaním do chladu sa vo všeobecnosti odporúča začať vo chvíli, keď teplomer klesne pod 10° C.

 • Oblečte ho, keď prší. Okrem toho, že mokrá srsť často vedie k nachladnutiu, takisto nepekne zapácha. Krátkonohé psy mávajú špinavé aj celé brucho.
Oblečenie pre psíkov môže mať rôzne funkcie
 • Bezsrstým plemenám funkčné oblečenie nahrádza ochranu nielen pred vodou, ale tiež pred chladom.
 • Keď sneží, môžu sa psíkovi v okolí labiek vytvárať snehové gule. Na dlhšiu prechádzku je preto vhodné obúvať mu topánky, ktoré ho chránia pred agresívnou soľou alebo omrzlinami. Čo sa týka oblečenia, nemalo by počas nosenia premoknúť, preto siahnite po špeciálnych funkčných oblekoch.
 • Vonku mrzne a vy chcete vybehnúť na krátku prechádzku? Pokiaľ je sucho, neprší ani nesneží a váš pes má dostatočnú vrstvu srsti, nemusíte riešiť ďalšiu ochranu. Niektorým psíkom však môže hroziť teplotný šok pri prechodoch z tepla do zimy a naopak, čo sa väčšinou končí nachladnutím.
 • Chystáte sa na túru? Aby ste si mohli nerušene vychutnávať krásy zimnej krajiny, okrem svojej výbavy sa postarajte aj o komfort vášho štvornohého spoločníka.
 • Ak máte športujúceho psa, bez ohľadu na jeho rasu, srsť, veľkosť či zdravotný stav, je dobré chrániť  ho vhodným oblečením. Zviera sa síce bude hýbať, no zároveň treba rátať s dlhšími prestávkami a tiež prepravou vo vychladnutom aute. Aby ste predišli zatuhnutiu jeho svalov, vždy mu zabezpečte adekvátny zdroj tepla.
 • Závažným dôvodom na zaobstaranie si psieho alebo mačacieho obleku je, že vaše zviera patrí medzi rizikové skupiny.

Komu býva najviac zima?

Nie každý psík potrebuje pre svoj pohyb po vonku špeciálne oblečenie. Výnimku tvoria šteniatka, staršie psy, zvieratá náchylné na rôzne ochorenia a tiež rasy s krátkou srsťou alebo vlasmi. Zima býva tiež psíkom, ktorých aktivita je nižšia – v takýchto prípadoch sa zamerajte na kúsky, ktoré zakryjú krk, brucho i koreň chvosta.

Pokiaľ váhate, či váš pes potrebuje pomoc vo forme oblečenia, všímajte si jeho prirodzené reakcie. Odmieta chodiť na prechádzku a vonku sa viditeľne trasie? V takom prípade je pre neho oblečenie priam nevyhnutnosťou - a to nielen v zime, ale aj počas každého ochladenia alebo pri cestovaní, kedy sa môže ľahko dostať do teplotného nekomfortu.

Malé plemená sú na výkyvy počasia obzvlášť háklivé
 • Na chlad sú mimoriadne citlivé čivavy, ktoré patria medzi najmenšie plemená na svete. Veľa majiteľov ich nosí v kabelke či špeciálnej prepravnej taške. Oblečenie je pre nich doslova celoročnou nevyhnutnosťou.
 • Aj veľké psy môžu mať problém s termoreguláciou. Chrty patria medzi extrémne štíhle a šľachovité zvieratá, ktoré potrebujú ďalšiu vrstvu na zahriatie.
 • Majitelia výstavných psíkov zvyknú oblečením chrániť ich srsť, aby ostala krásna, lesklá, hladká a čistá.
 • Oblečenie potrebuje aj mačka, a to najmä vtedy, keď je čerstvo po operácii. Vrstva oblečenia ju nielen udrží v teple, ale jej navyše znemožňuje olizovať si stehy či aplikovaný liek. Pri rasách bez srsti je hrejúci sveter alebo mikina samozrejmosťou.

Tipy na praktické kúsky

Výber funkčného oblečenia by ste mali prispôsobiť veľkosti a povahe vášho psa, a tiež ročnému obdobiu a podmienkam, ktoré bude musieť tento kúsok zvládnuť. Ak neviete, podľa čoho si vybrať, prečítajte si nasledujúci článok.

Oblečenie nesmie zvieraťu zakrývať oči, uši, ústa ani fúzy, netlačiť ho ani mu brániť v pohybe. Ak máte dojem, že sa psík alebo mačka v oblečení necítia dobre, ihneď ho vyzlečte. Za úspešné oblečenie ich naopak nezabudnite náležite odmeniť.

 • Dobrou voľbou je ľahký, nepremokavý a vetruodpudivý oblek alebo pršiplášť, ktorý využijete počas chladnejších dní i pri náhlych zmenách počasia. V zime, keď sú teploty skutočne nízke a vonku je sneh, môžete pridať teplý sveter alebo ho vymeniť za podšitý kabát.
 • Sveter alebo vestu zviera využije aj na pobyt v dome.
 • Ochranné kabáty a bundy by mali zakrývať všetky dôležité partie, vrátane chrbta, veľkých svalov končatín i svalov krku, preto by mali byť v týchto miestach nastaviteľné a dostatočne dlhé.

Mačky nie sú výnimkou

Vedeli ste, že mačacia móda pochádza až zo starovekého Egypta? Tieto elegantné zvieratá patrili medzi zbožňovaných a uctievaných spoločníkov domácností, dokonca dostávali rôzne dary. Medzi ne patrili aj špeciálne obleky a doplnky z kovov či iných prírodných materiálov.

 

Aj niektoré mačky ocenia teplé oblečenie

Väčšina mačiek na sebe neznesie žiadne oblečenie, no pokiaľ máte doma bezsrsté mačky, ako je napríklad Sphynx, malé mačiatka či mačacie seniorky, zima pre ne predstavuje vážny problém. Tieto zvieratá nemajú rady prievan a chlad, pretože veľmi rýchlo nachladnú a ochorejú. Nemali by spávať na chladných povrchoch, a to ani v prípade, že sa môžu pochváliť huňatou srsťou.

Oblečenie pre mačky by nemalo byť iba funkčné, ale predovšetkým pohodlné, preto nepodceňujte dobre sediaci strih, veľkosť a kvalitu materiálu. Vrchná vrstva musí odpudzovať vlhkosť, kúsok by sa mal dať prať v práčke a nemal by byť príliš ťažký alebo obmedzujúci v pohybe.

Náš tip: Pokiaľ vaša mačka odmieta zvolené oblečenie, skúste naň kvapnúť trochu feromónov proti stresu alebo tinktúry z valeriány. Vďaka tejto vôni sa bude cítiť príjemne a ľahšie si na nový kúsok zvykne.


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťachĎalšie články k téme Máte už zimnú výbavu pre vášho štvornohého miláčika?

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora