Kotercový kašeľ u psov

21. 12. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Čo je to kotercový kašeľ, ako sa prejavuje a ako môžeme nášho psíka vyliečiť?

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Kotercový kašeľ u psov

Čo je to kotercový (psincový) kašeľ, ako sa prejavuje a ako môžeme nášho psíka liečiť?

Psincový alebo tiež kotercový kašeľ (infekčná laryngotracheitída) je vysoko nákazlivé ochorenie dýchacích ciest, ktoré postihuje psy. Hlavným príznakom je kašeľ.

Ochorenie spôsobuje:

  • viacerých vírusov, napr. parainfluenza, psí adenovírus;
  • baktérií, najmä bordetella bronchiseptica;
  • zvyčajne ide o kombináciu viacerých spomenutých patogénov.

Priebeh ochorenia závisí od počtu pôvodcov, ale aj od celkového stavu psa a jeho veku. Závažnejší priebeh je u šteniat a starších psov. Ak sa ochorenie nekomplikuje, zvyčajne ustúpi do 14 dní. U väčšiny psov je však psinkový kašeľ dobre liečiteľný. Psincový alebo kotercový kašeľ si však netreba zamieňať za psinku, ide o dve rôzne ochorenia.

Kotercový kašeľ: príznaky

Typickým príznakom kotercového kašľa je silný záchvatovitý kašeľ, ktorý môže znieť, akoby psovi niečo uviazlo v hrdle. Kašeľ môže byť suchý a chrapľavý alebo produktívny, typický tvorbou hlienu. V tomto prípade môže byť sprevádzané vracaním bielej peny alebo hlienu. Niektorým psom môže tiecť z nosa a môžu kýchať. Niekedy je prítomný aj výtok z očí.

 

Príznaky kotercového (psincového) kašľa

Kotercový kašeľ: aká je inkubačná doba?

Psy sa bežne nakazia na miestach, kde sa zhromažďuje veľké množstvo psov, ako sú útulky, psie hotely, výstavy, psie parky alebo výcvikové skupiny.

Psy sa môžu navzájom nakaziť prostredníctvom:

  • kvapôčok: prskaním, kašľom alebo kýchaním;
  • priamym kontaktom, napr. dotykom nosa;
  • kontaminovanými povrchmi, napr. cez misky na vodu alebo krmivo.

Inkubačná doba psincového kašľa závisí od typu patogénu. Nákazlivosť zvyčajne trvá 2 až 10 dní, avšak niektorí psi môžu byť nositeľmi ochorenia aj mesiac bez toho, aby sa u nich prejavili príznaky.

Liečba psincového kašľa

Konkrétnu liečbu by mal určiť veterinárny lekár po riadnom vyšetrení vášho psa.

Vo väčšine prípadov postačia režimové opatrenia a podporná liečba z lekárne. Odporúča sa pravidelne vetrať a zvlhčovať miestnosti, v ktorých sa pes nachádza. Počas prechádzok sa odporúča aspoň dočasne nahradiť obojok postrojom, aby sa čo najviac znížilo riziko podráždenia priedušnice v dôsledku ťahania. Režim zahŕňa aj odpočinok, teplo, dostatok tekutín, jemnú a vlažnú stravu.

Podporná liečba kotercového kašľa pozostáva z doplnkov stravy, ktoré podporujú imunitu, ako sú beta-glukány a vitamín C. K správnemu fungovaniu dýchacieho a imunitného systému prispieva skorocel, ktorý sa môže podávať vo forme sirupu.

Sirup však nesmie obsahovať xylitol, ktorý je pre psy toxický.

V prípade závažnejšieho priebehu ochorenia by sa mali podávať lieky. V závislosti od konkrétneho stavu môže veterinárny lekár predpísať antibiotiká, antitusiká (lieky proti kašľu), expektoranciá (lieky na podporu odkašliavania) alebo nesteroidné protizápalové lieky (proti zápalu, teplote a bolesti).

Očkovaním na kotercový kašeľ môžeme nášho miláčika ochrániť

Ako môžem svojho psa ochrániť pred psím kašľom?

Psiemu kašľu sa bohužiaľ nedá úplne vyhnúť. Ochorenie sa šíri veľmi podobne ako bežné prechladnutie alebo chrípka medzi ľuďmi. Najmä v období najväčšieho výskytu, t. j. na jar a na jeseň, sa odporúča vyhýbať rizikovým miestam (psie hotely, výstavy psov).

 

Najlepšou prevenciou proti psiemu kašľu je očkovanie na kotercový kašeľ. Hoci nechráni psa pred infekciou a infekčnosťou na 100 %, zmierňuje alebo úplne potláča príznaky.

Keďže ide o kombináciu viacerých patogénov, najväčšiu ochranu poskytuje kombinácia injekčných a lokálnych nosových vakcín, ktoré sú k dispozícii u vášho veterinárneho lekára.

Kotercový kašeľ u šteniat

Priebeh ochorenia môže byť komplikovanejší u šteniat, pretože ich imunitný systém ešte nie je úplne vyvinutý a s ochorením sa ťažšie vyrovnávajú. Ochorenie tak môže prejsť do ťažkého zápalu pľúc. Ako ochrana môže slúžiť vyššie uvedená vakcína, ktorú možno podať šteňatám od 2 týždňov veku. Po jednom roku sa vykoná opätovné očkovanie.

Vakcinácia sa odporúča najmä pre psov v chovných a výcvikových zariadeniach, v hoteloch pre psov, pred hromadnými podujatiami, t. j. výstavami, súťažami, stretnutiami, kempovaním, dovolenkami, výletmi atď.

Je psincový kašeľ nebezpečný aj pre ľudí?

Vírusové patogény psieho kašľa postihujú len psy. Zdraví ľudia s bežnou imunitou nie sú vhodnými hostiteľmi daných patogénov a preto nie je možný ich vzájomný prenos. Pozor by si však radšej mali dať aj starší ľudia, tehotné ženy, malé deti a ľudia užívajúci imunosupresíva. Baktéria Bordetella bronchiseptica však môže spôsobiť alebo zhoršiť priebeh rinitídy (nádchy) u mačiek, ako aj rinitídy králikov a morčiat.

Ďalšie články k téme Kotercový kašeľ u psov

  • Ako si vybrať šteniatko?

    Ako si vybrať šteniatko?

    · 6 minút na prečítanie
    Keď si kupujete psíka, je dôležité zabezpečiť, aby ste domov priniesli zdravého štvornohého priateľa. Poradíme vám, na čo sa zamerať a čemu sa vyvarovať pri výbere šteniatka.
  • Pripravte si lekárničku pre svojho psa

    Pripravte si lekárničku pre svojho psa

    · 6 minút na prečítanie
    V momente, keď nastane núdzová situácia, budete vďační za dobre vybavenú lekárničku pre vášho psíka. Čo má obsahovať?
  • Chráňte psie labky pred rozpálenými povrchmi

    Chráňte psie labky pred rozpálenými povrchmi

    · 4 minúty na prečítanie
    Počas horúcich letných dní môže teplota na povrchu ulíc a chodníkov vystúpiť až na 70 °C. Ako zabezpečiť ochranu vášho psa a ako postupovať v prípade, že dojde k popáleniu?
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora