Kotercový kašeľ u psov

21. 12. 2021 · Redakcia VetClub Dr.Max · 5 minút na prečítanie
Ako sa prejavuje kotercový kašeľ u psov?

 

 

 

 

Čo je to kotercový (psincový) kašeľ, ako sa prejavuje a ako môžeme nášho psíka liečiť?

Psincový alebo tiež kotercový kašeľ (infekčná laryngotracheitída) je vysoko nákazlivé ochorenie dýchacích ciest, ktoré postihuje psy. Hlavným príznakom je kašeľ.

Ochorenie spôsobuje:

  • viacerých vírusov, napr. parainfluenza, psí adenovírus;
  • baktérií, najmä bordetella bronchiseptica;
  • zvyčajne ide o kombináciu viacerých spomenutých patogénov.

Priebeh ochorenia závisí od počtu pôvodcov, ale aj od celkového stavu psa a jeho veku. Závažnejší priebeh je u šteniat a starších psov. Ak sa ochorenie nekomplikuje, zvyčajne ustúpi do 14 dní. U väčšiny psov je však psinkový kašeľ dobre liečiteľný. Psincový alebo kotercový kašeľ si však netreba zamieňať za psinku, ide o dve rôzne ochorenia.

Kotercový kašeľ: príznaky

Typickým príznakom kotercového kašľa je silný záchvatovitý kašeľ, ktorý môže znieť, akoby psovi niečo uviazlo v hrdle. Kašeľ môže byť suchý a chrapľavý alebo produktívny, typický tvorbou hlienu. V tomto prípade môže byť sprevádzané vracaním bielej peny alebo hlienu. Niektorým psom môže tiecť z nosa a môžu kýchať. Niekedy je prítomný aj výtok z očí.

Kotercový kašeľ: aká je inkubačná doba?

Psy sa bežne nakazia na miestach, kde sa zhromažďuje veľké množstvo psov, ako sú útulky, psie hotely, výstavy, psie parky alebo výcvikové skupiny.

Príznaky kotercového (psincového) kašľa

Psy sa môžu navzájom nakaziť prostredníctvom:

  • kvapôčok: prskaním, kašľom alebo kýchaním;
  • priamym kontaktom, napr. dotykom nosa;
  • kontaminovanými povrchmi, napr. cez misky na vodu alebo krmivo.

Inkubačná doba psincového kašľa závisí od typu patogénu. Nákazlivosť zvyčajne trvá 2 až 10 dní, avšak niektorí psi môžu byť nositeľmi ochorenia aj mesiac bez toho, aby sa u nich prejavili príznaky.

Liečba psincového kašľa

Konkrétnu liečbu by mal určiť veterinárny lekár po riadnom vyšetrení vášho psa.

Vo väčšine prípadov postačia režimové opatrenia a podporná liečba z lekárne. Odporúča sa pravidelne vetrať a zvlhčovať miestnosti, v ktorých sa pes nachádza. Počas prechádzok sa odporúča aspoň dočasne nahradiť obojok postrojom, aby sa čo najviac znížilo riziko podráždenia priedušnice v dôsledku ťahania. Režim zahŕňa aj odpočinok, teplo, dostatok tekutín, jemnú a vlažnú stravu.

Podporná liečba kotercového kašľa pozostáva z doplnkov stravy, ktoré podporujú imunitu, ako sú beta-glukány a vitamín C. K správnemu fungovaniu dýchacieho a imunitného systému prispieva skorocel, ktorý sa môže podávať vo forme sirupu.

Sirup však nesmie obsahovať xylitol, ktorý je pre psy toxický.

V prípade závažnejšieho priebehu ochorenia by sa mali podávať lieky. V závislosti od konkrétneho stavu môže veterinárny lekár predpísať antibiotiká, antitusiká (lieky proti kašľu), expektoranciá (lieky na podporu odkašliavania) alebo nesteroidné protizápalové lieky (proti zápalu, teplote a bolesti).

Očkovaním na kotercový kašeľ môžeme nášho miláčika ochrániť

Ako môžem svojho psa ochrániť pred psím kašľom?

Psiemu kašľu sa bohužiaľ nedá úplne vyhnúť. Ochorenie sa šíri veľmi podobne ako bežné prechladnutie alebo chrípka medzi ľuďmi. Najmä v období najväčšieho výskytu, t. j. na jar a na jeseň, sa odporúča vyhýbať rizikovým miestam (psie hotely, výstavy psov).

Najlepšou prevenciou proti psiemu kašľu je očkovanie na kotercový kašeľ. Hoci nechráni psa pred infekciou a infekčnosťou na 100 %, zmierňuje alebo úplne potláča príznaky.

Keďže ide o kombináciu viacerých patogénov, najväčšiu ochranu poskytuje kombinácia injekčných a lokálnych nosových vakcín, ktoré sú k dispozícii u vášho veterinárneho lekára.

Kotercový kašeľ u šteniat

Priebeh ochorenia môže byť komplikovanejší u šteniat, pretože ich imunitný systém ešte nie je úplne vyvinutý a s ochorením sa ťažšie vyrovnávajú. Ochorenie tak môže prejsť do ťažkého zápalu pľúc. Ako ochrana môže slúžiť vyššie uvedená vakcína, ktorú možno podať šteňatám od 2 týždňov veku. Po jednom roku sa vykoná opätovné očkovanie.

Vakcinácia sa odporúča najmä pre psov v chovných a výcvikových zariadeniach, v hoteloch pre psov, pred hromadnými podujatiami, t. j. výstavami, súťažami, stretnutiami, kempovaním, dovolenkami, výletmi atď.

Je psincový kašeľ nebezpečný aj pre ľudí?

Vírusové patogény psieho kašľa postihujú len psy. Zdraví ľudia s bežnou imunitou nie sú vhodnými hostiteľmi daných patogénov a preto nie je možný ich vzájomný prenos. Pozor by si však radšej mali dať aj starší ľudia, tehotné ženy, malé deti a ľudia užívajúci imunosupresíva. Baktéria Bordetella bronchiseptica však môže spôsobiť alebo zhoršiť priebeh rinitídy (nádchy) u mačiek, ako aj rinitídy králikov a morčiat.

1×60 cm, obojok pre psy
Inovatívny antiparazitárny prípravok pre psov založený na účinku čisto prírodnej látky. Neobsahuje žiadne chemické insekticídy.
1×1 ks
Pohodlný pelech pre psy.
1×1 ks, pelech pre šteniatka
Séria GiGwi Place je rad vankúšov a domčekov pre domáce zvieratá vyrobených z vysoko kvalitných a odolných materiálov pre maximálne pohodlie vašich domácich priateľov.
1×1 ks, obojok proti parazitom 48 cm
5.0
(2)
Cieľový druh: Psy. Medikovaný obojok s dĺžkou 48 cm (19 g), určený pre malé a stredne veľké psy, obsahuje účinnú látku Deltamethrinum (0,760 g).
1×1 ks, antiparazitárny obojok 53 cm
Antiparazitárny obojok Kiltix je účinný proti kliešťom aj ich vývojovým štádiám, ktorá napadajú psov. Je plne účinný už 24 hodín po nasadení a je dlhodobo účinný.
1×1 ks, antiparazitný
4.8
(8)
Antiparazitný obojok je liek, ktorý má perzistentný akaricídny (smrtiaci) účinok a repelentný (bráni cicaniu) účinok na kliešte počas 8 mesiacov. Účinkuje proti larvám, nymfám a dospelým kliešťom.

Ďalšie články k téme Kotercový kašeľ u psov