Upokojujúce signály: Naučte sa komunikovať so svojím psom

6. 4. 2022 · 5 minút na prečítanie

Pozrite na upokojujúce signály ako na slovník psej posunkovej reči. Získajte schopnosť ukludniť vystresovaného psa, zvládnuť agresívne správanie alebo zmierniť jeho nadmernú hyperaktivitu.
 
 
 

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Upokojujúce signály: Naučte sa komunikovať so svojím psom

Predstavte si upokojujúce signály ako slovník psej posunkovej reči. Naučte sa, ako ukľudniť vystresovaného psa, ako upokojiť agresívneho psa alebo ako skľudniť jeho hyperaktivitu.

Znaková reč pre vášho psíka

Matky malých detí, ktoré ešte nevedia hovoriť, to vedia. So svojimi deťmi používajú jednoduchú posunkovú reč. Deti im napríklad pohybom ruky naznačia, že by sa chceli napiť. A keď sa matky chcú spýtať dieťaťa, či by sa chcelo napiť, použijú toto gesto ako doplnok k slovnej otázke.

Psy môžu robiť presne to isté. Teda nie gestom pripomínajúcim pitie z neviditeľnej fľaše, ale posunkovou rečou, ktorou sa dorozumievajú s ľuďmi aj s inými psami. Ak viete, na čo sa máte sústrediť, zrazu budete veľmi jasne vidieť upokojujúce signály pri interakcii s vami a inými psami.

Prečo sa nazývajú upokojujúce? Pretože existujú signály, ktoré pomáhajú predchádzať konfliktom vo vzájomných vzťahoch medzi psami. Psy ich používajú, aby dali najavo svoje pocity a utešili seba alebo druhú stranu v snahe vyhnúť sa použitiu hrubej sily.

Ovládaním takýchto vedomých gest môžete psa upokojiť v situácii, keď hrozí konflikt. Naučíte sa, ako ukľudniť hyperaktívneho psa, ako skľudniť nervózneho psa a možno aj to, ako upokojiť psa v nepríjemných situáciách, ako je búrka, strihanie pazúrov a srsti, návšteva veterinára, silvestrovský ohňostroj alebo návšteva rozbláznených detí.

Signál psíka "Prichádzam v pokoji"

Pes stojí alebo kráča dopredu, ale otáča hlavu do strany, akoby sa pozeral doprava alebo doľava. Je to jasný signál: "Neútočím".

Toto gesto odhaľuje tepny na krku, najzraniteľnejšie miesto, a zároveň vyjadruje dôveru v psa alebo osobu, ku ktorej sa približuje.

Otáčanie hlavy môže byť zároveň signálom na ukončenie činnosti, ktorá sa psovi nepáči. Napríklad chcete pohladiť psa, ale on najprv odvráti zrak a potom odvráti hlavu od vás. Robíte niečo, čo sa psovi nepáči, a chce, aby ste prestali.

 

Ako zistiť, či psík prichádza v pokoji?

Nabudúce môžete takto psovi vysvetliť, že sa vám nepáči niečo, čo vám robí.

Opačným, agresívnym gestom je, keď sa pes rýchlo približuje a má hlavu pevne vystretú v smere pohybu, zvyčajne sprevádzanú priamym pohľadom do očí. Samozrejme, pozor, pes môže takto bežať aj za svojím milovaným majiteľom a rovná poloha hlavy je potom výrazom absolútnej radosti.

U psov vo všeobecnosti je upretý pohľad do očí jasnou hrozbou, zvyčajne posledným gestom pred útokom. Ak to nie je váš pes, s ktorým máte silné puto, nepozerajte psom do očí, pravdepodobne si to zle vysvetlia.

Signál "Som nervózny"

Psy sú rovnako ako ľudia cicavce. To znamená, že máme ranú spomienku na dojčenie a v čase stresu sa podvedome upokojujeme napodobňovaním dojčenia. Ľudia aj psy. Zatiaľ čo ľudia si skôr hryzú pery alebo ich pevne zovrú do tenkej čiary, pes si olizuje ňufák.

Je to gesto, ktoré má psa utešiť, keď sa nachádza v situácii, ktorá mu nie je príjemná, keď sa bojí. Všimnite si napríklad, keď príde ľudská návšteva, s ktorou pes nevychádza. Všimnite si, či tak reaguje na prítomnosť iného psa. Môžete tak lepšie odhadnúť jeho reakciu.

Signál "Nechajte ma na pokoji"

Otrasenie sa, to je signál "nepáči sa mi to". Je to zdvorilostný signál, ktorý sa často používa napríklad pri malých deťoch. Pes im nechce ublížiť, ale doslova ich chce striasť. Nechce im ublížiť, len ich chce od seba dostať.

Ak uvidíte takýto signál, zasiahnite a odstráňte deti od psa, aby pes nemusel žiadať o rešpektovanie svojho priestoru dôraznejšie, napríklad vrčaním alebo výpadom na dieťa. Podobne pri kontakte s inými psami je trasenie signálom - daj mi pokoj, neprovokuj ma.

Ak váš psík zrazu zastane, niečo sa deje!

Signál "Bojím sa, alebo analyzujem nebezpečenstvo"

Okamžitá reakcia na ohrozenie sa u mnohých zvierat delí na dva rôzne inštinkty - útek alebo boj. Zviera, ale aj človek, má zvyčajne len niekoľko sekúnd na rozhodnutie. Musia posúdiť, či dokážu poraziť súpera - a teda sa pustiť do boja - alebo či sú slabší a začnú utekať.

Spomalenie pohybu alebo úplné zamrznutie je presne ten moment, keď pes počíta s rizikom. Takže kým ho voláte alebo ťaháte za vodítko, vidí niekde také veľké nebezpečenstvo, že uvažuje o úteku.

 

TIP NA OVERENIE: Dobre sa pozrite, napríklad na prechádzke v lese, keď niekde nablízku praskne vetvička. Pes spomalí, nastraží uši (ak to fyziológia jeho plemena umožňuje) a čaká.

Psy sa tiež boja náhlych a hlasných zvukov, napríklad silvestrovského ohňostroja a búrky. Okrem spomínaného stuhnutia na ne najčastejšie reagujú kňučaním, trasením alebo schovávaním sa pod nábytok.

Signál "Poď sa hrať"

Pes zaujme polohu, v ktorej sú predné labky natiahnuté dlho dopredu, pes je predklonený, pozorne sa pozerá, zadná časť tela je vystretá a chvost sa vrtí vo vertikálnej polohe. Je to jasná výzva na hru. Mnohí majitelia vnímajú toto gesto presne tak isto, hoci o upokojujúcich signáloch nič nevedia. Je to dôsledok toho, že človek a pes sú na seba naladení už tisíce rokov.

Pozornosť, láska a naladenie na rovnakú vlnu

Existuje až 30 upokojujúcich signálov, ktoré nájdete v rovnomennej knihe nórskeho kynológa Turid Rugaasa a ktoré vám pomôžu predchádzať konfliktným situáciám medzi vami a vaším psom, ako aj medzi vaším psom a inými psami. Nemusíte byť odborníkom na upokojujúce signály, aby ste mohli komunikovať so psom, ale je užitočné ich poznať, ale hlavné je byť na svojho psa naladený, vnímať jeho správanie a mať s ním silné puto.

Tak ako pri ľudských deťoch môžete prečítať veľa kníh, ale kľúčovou zložkou dobrej výchovy je láska a porozumenie, aj pri psoch je to veľmi podobné.

Ďalšie články k téme Upokojujúce signály: Naučte sa komunikovať so svojím psom

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora