Je to z lásky? 7 dôvodov, prečo mačka olizuje človeka

8. 4. 2024 · 3 minúty na prečítanie

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo vás mačka olizuje? Dôvodov pre takéto prejavy môže byť hneď niekoľko – a môžu byť pozitívne aj negatívne.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Je to z lásky? 7 dôvodov, prečo mačka olizuje človeka

V tomto článku sa pozrieme na najčastejšie príčiny a podrobne ich vysvetlíme.

Naši domáci miláčikovia s nami neprestajne komunikujú a keďže nevedia rozprávať, robia to neverbálnym spôsobom. Komunikácia psa a mačky sa môže v mnohom líšiť, no niečo majú spoločné – často a opakovane nás olizujú, prípadne okusujú. Čo to môže znamenať? Je to prejav lásky, agresie, nervozity či ochorenia? Pozrime sa na možné vysvetlenie.

Dôvody, prečo mačka olizuje človeka

Takéto správanie môže mať nespočetne veľa príčin, no medzi najčastejšie patria najmä:

Náklonnosť

Olizovanie je v mnohých prípadoch naozaj prejavom lásky. Mačka si užíva pobyt vo vašej blízkosti, cíti sa s vami pohodlne a bezpečne. Olizovaním vyjadruje svoje priateľstvo a upevňuje si s vami vzťah. Podobným prejavom je tiež obtieranie sa či pradenie. Aj mačky si medzi sebou vyjadrujú náklonnosť vzájomným olizovaním srsti. 

Pozornosť

Olizovaním a hryzením si môže mačka pýtať aj vašu pozornosť. Zrejme sa nudí a hľadá nové zdroje zábavy. Ak má navyše bystrý pohľad, rozšírené zreničky, nastražené uši a zdvihnutý chvost, má hravú náladu. V snahe o pozornosť tiež mačky svojich majiteľov rady jemne uhryznú. 

Očista

Mačky patria k veľmi čistotným zvieratám a o svoj kožúšok sa pravidelne starajú. Srsť olizujú nielen sebe, ale aj svojim mačiatkam či mačacím kamarátom. Nie je preto zriedkavé, že mačka sa podobne stará aj o kožu svojho majiteľa a prejavuje mu tak lásku. Olizovaním z vás odstraňuje nečistoty a zároveň na vás prenáša svoj pach.

Nervozita

Podobne ako u psov, aj u mačiek môže nadmerné olizovanie znamenať aj nervozitu a stres, napríklad z neznámeho prostredia, ľudí, psov či nových podnetov. V tomto prípade však bude mačka olizovať skôr sama seba, svoju srsť či labky. Nadmerné emócie a stres totiž spôsobujú zvýšené svrbenie, preto sa objavujú prejavy, ako olizovanie, škriabanie či hryzenie.

mačka sa hrá s hračkou

Značkovanie

Pomocou slín, v ktorých sa nachádzajú feromóny, mačka prenáša svoj pach na okolité prostredie a značkuje si tak svoje teritórium. Takto si môže značkovať aj vás a dávať tak všetkým ostatným mačkám najavo, že ste “jej človek”.

Jedlo

Okrem vyššie spomenutých dôvodov môže mať mačacie olizovanie aj veľmi jednoduchú príčinu. Možno ste nedávno jedli niečo chutné a mačka cíti pach jedla z vašich rúk či tváre. Olizovaním chce jednoducho zistiť, čo dobré to bolo.

Zdravotný problém

V neposlednom rade môže prehnané olizovanie, často v kombinácii s hryzením a škriabaním, značiť nejaký zdravotný problém. Môže ísť nielen o prehnaný stres, ale tiež rôzne (primárne či sekundárne) kožné problémy, alergie, tráviace problémy či osídlenie parazitmi. Ak sa vám správanie mačky nezdá a pretrváva dlhší čas, navštívte svojho veterinára, ktorý vykoná potrebné vyšetrenia a testy.

Ako mačku odnaučiť olizovanie?

Nie každému majiteľovi je takáto pozornosť mačky príjemná. Predsa len, ide o zviera, ktorého sliny nie sú práve hygienické a môže pomocou nich prenášať rôzne baktérie či parazity. Ako teda mačku olizovaniu ľudí odnaučiť? V prvom rade sa pokúste odhaliť príčinu – či vám mačka prejavuje svoju náklonnosť a komunikuje svoje pocity, alebo ide o zdravotný problém.

mačka u veterinára

Ak olizovanie nie je prejavom ochorenia, skúste jednoducho pozornosť mačky presmerovať inam. Zahrajte sa s ňou pomocou obľúbených mačacích hračiek alebo jej zadovážte efektívne škrabadlo. Môžete použiť tiež mačací hlavolam s ukrytými pamlskami alebo lízaciu podložku, ktorá jej potrebu skvelo uspokojí a pôsobí antistresovo.

Záver

Mačacie lízanie môže byť pozitívnym prejavom, ale tiež príznakom zdravotného problému. Každý majiteľ by mal svoje zvieratko poznať natoľko, aby vedel postupne odhaliť príčinu. Ak sa vám to nepodarí, poraďte sa so skúseným chovateľom alebo veterinárom. S veľkou pravdepodobnosťou vám však vaša mačka chce len naznačiť, že vás má rada a túži po vašej pozornosti. Užite si ju, pretože nie každý získa takéto privilégium.


Ďalšie články k téme Je to z lásky? 7 dôvodov, prečo mačka olizuje človeka

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora