Terapeutické bábiky: Iniciatíva Dr. Max a Koľko Lásky prináša viac pohody seniorom

15. 5. 2024 · 4 minúty na prečítanie

Bratislava 9. máj 2024 – Starší ľudia, zvlášť tí, ktorí trpia Alzheimerovou chorobou alebo stareckou demenciou, sa stretávajú s každodennými výzvami, ktoré sú spojené s pocitom osamotenia, úzkosti či zníženej schopnosti komunikovať. S cieľom priniesť seniorom úľavu a podporiť ich mentálnu pohodu, sa lekárne Dr. Max a občianske združenie Koľko Lásky spojili v projekte nazvanom Terapeutické bábiky pre láskyplné spomienky.

 


Terapeutické bábiky sú realisticky vyzerajúce tzv. reborn bábiky, ktoré sú vhodným doplnkom a prospešnou pomôckou pre sociálnych pracovníkov či opatrovateľov v starostlivosti o seniorov. Využitie terapeutických bábik, prostredníctvom verbálnej či neverbálnej komunikácie, môže byť obzvlášť užitočné pre starších ľudí, ktorí sú uzavretí, nepokojní, utrápení alebo úzkostliví. Vďaka ich využitiu sa zlepšuje u seniorov pocit pohody a zvyšuje schopnosť komunikovať s okolím. „Seniori si zaslúžia našu mimoriadnu úctu a pozornosť, a rovnako by sme mali pristupovať aj k organizáciám, ktoré sa o nich starajú," povedal k projektu Marián Jánoš, výkonný riaditeľ spoločnosti Dr. Max Slovensko. „Som nadšený, že môžeme prispieť k starostlivosti o starších ľudí aj za bránami našich lekární a prostredníctvom programu Terapeutické bábiky podporiť tiež prácu profesionálnych organizácií v ich práci so seniormi."

Obdarovaných 20 zariadení

Lekárne Dr. Max reagovali na výzvu a dlhodobý projekt občianskeho združenia Koľko Lásky a rozhodli sa v rámci partnerskej spolupráce distribuovať spolu 20 terapeutických bábik. Tie boli v kooperácii s regionálnymi koordinátormi neziskovej organizácie rozdelené a doručené podľa aktuálnych potrieb. Vďaka podpore lekární Dr. Max sa dnes teší 20 zariadení pre seniorov a centier sociálnych služieb naprieč Slovenskom z novej pomôcky využívanej v každodennej práci so staršími ľuďmi. „Sme veľmi vďačné za takýto typ partnerskej spolupráce, lebo nám pomáha v naplnení nášho poslania – umožniť seniorom zažiť krajšiu jeseň života, ale zároveň je v súlade aj s poslaním a hodnotami spoločenskej zodpovednosti Dr. Max. Veríme, že spoločne budeme môcť prinášať aj ďalšie aktivity na skvalitnenie života seniorom,“ vysvetlila Silvia Slobodová, štatutárka neziskovej organizácie Koľko Lásky o.z. 

Efektívna bábikoterapia

Bábikoterapia, ako sa tento spôsob alternatívnej liečby nazýva, ukázala svoju efektívnosť v zlepšovaní duševného zdravia a schopnosti komunikovať u ľudí trpiacich demenciou či úzkosťou. Držanie bábiky, ktorá svojou takmer 2 kg váhou a 50 cm dĺžkou navodzuje pocit ozajstného dieťaťa, môže byť pre seniorov veľmi upokojujúce a môže otvoriť nové možnosti pre interakciu a kontakt s okolím. „Ďakujeme za krásny darček v podobe terapeutickej bábiky. Darovali ste nám spomienky, ktoré našich klientov vracajú do detstva, do ich mladosti. A to je asi to najkrajšie, čo my, ako zariadenie, vieme v starobe dopriať našim seniorom,“ dopĺňa význam a poďakovanie Miroslava Bernátová, riaditeľka Zariadenia sociálnych služieb Domov Márie v Banskej Štiavnici. 


Zariadenia, ktoré podporili Dr. Max v projekte Terapeutické bábiky

ZariadenieMesto
DOSS - Dom sociálnych služieb, n.o.Kráľovský Chlmec
Gabriela n.o.Prešov
Zariadenie pre seniorov NáručPrešov
Zariadenie pre seniorovPredmier
Medzilaborce n.o.Medzilaborce
CSS AnimaLiptovský Mikuláš
Zariadenie sociálnych služieb Domov MárieBanská Štiavnica
LUMEN TrebišovTrebišov
ARCUS - Špecializované zariadenie a zariadenie pre seniorovKošice
Harmonia - Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorovStrážske
„JESEŇ ŽIVOTA“, Zariadenie sociálnych služieb LeviceLevice
Zariadenie sociálnych služieb "BARACHA" BardoňovoBardoňovo
Domov sociálnych služieb v StropkoveStropkov
Zariadenie pre seniorov SÝKORKADolné Vestenice
Stredisko Sociálnych Služieb Kostoľany n.o.Zemianske Kostoľany
Nezábudka Kúty, n.o.Kúty
Domov Barborka Unín, n.o.Unín
CSS HorelicaČadca
CSS ŽarecČadca
Centrum sociálnych služieb Pod KarpatmiPezinok