Lekáreň v Nemocnici Bory: Miesto s jedinečným dizajnom vybavené inovatívnymi technológiami

30. 3. 2023 · 5 minút na prečítanie

Bratislava 30. marca 2023 - Zvyšovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti a jej zlepšovanie v prospech pacientov a zákazníkov patrí k dlhodobým cieľom lekární Dr. Max. Pre svojich návštevníkov otvorili v poradí už 357. lekáreň, ktorá sa stala súčasťou nemocnice novej generácie Nemocnice Bory. Lekáreň zaujme okrem jedinečného dizajnu predovšetkým inovatívnymi technológiami a službami, ktoré príznačne dotvárajú celý koncept najmodernejšej nemocnice v strednej Európe.

 


S otvorením Nemocnice Bory, ktorá prináša zdravotnú starostlivosť na špičkovej úrovni, otvára svoje brány aj 357 lekáreň Dr. Max. Z vizuálneho hľadiska ide o jedinečný koncept, ktorý bol architektonicky a technologicky prispôsobený nemocničnému prostrediu. V novej lekárni s rozlohou viac ako 160 m² nájdu pacienti a zákazníci širokú ponuku lekárenského sortimentu, o ktorého expedíciu sa v úvode prevádzky budú starať traja farmaceuti. Tých neskôr podľa potreby doplnia aj farmaceutickí laboranti. Lekáreň je vybavená piatimi tárami (výdajnými miestami), pričom štyri z nich sú určené predovšetkým na expedíciu liekov na lekársky predpis a jedna na doplnkový lekárenský sortiment. Lekáreň bude poskytovať okrem štandardných lekárenských služieb a poradenstva aj doplnkové služby v podobe odborných preventívnych vyšetrení. 

Špičkovo vybavenému nemocničnému zariadeniu bolo prispôsobené aj vybavenie samotnej lekárne. "Byť súčasťou najmodernejšej nemocnice v strednej Európe je pre nás česť a taktiež profesionálna výzva. Aj preto sme okrem personálneho obsadenia kládli mimoriadny dôraz na technologické vybavenie lekárne. To rešpektuje najvyššie štandardy a vďaka moderným technológiám umožní lekárnikom efektívne využiť čas a ich odbornosť pri starostlivosti o pacientov a zákazníkov. Lekáreň je vybavená robotickým systémom, ktorý zabezpečuje rýchlu a bezpečnú expedíciu liekov. Tiež využívame technológiu elektronických cenoviek, ktorá okrem šetrenia času prispieva k optimalizácii využívania papiera v lekárni, čo prispeje aj k lepšiemu životnému prostrediu. Pomáhajú nám aj ďalšie moderné technológie využívané v zázemí lekárne, ako sú napríklad mobilné skenery," hovorí Jaroslav Kypr, prevádzkový riaditeľ Dr. Max Slovensko. Primárnou úlohou automatizovaného robotického systému, ktorý Dr. Max postupne zavádza do svojich lekární, je uľahčenie práce farmaceutov pri vydávaní liekov na lekársky predpis.

Tie sa po zadaní do systému samé dopravia zo zázemia lekárne priamo k expedičnému miestu, lekárnikovi doslova do ruky. Robot tak v konečnom dôsledku šetrí aj čas zákazníkom a pacientom, ktorí si prišli pre pomoc odborníka. Celý proces dodania lieku k lekárnikovi trvá približne 16 sekúnd a denne tak ušetrí personálu až 2,5 hodiny, ktoré je možné venovať pacientovi. Robot dokáže naskladniť približne 15-tisíc škatuliek liekov a jeho výhodou okrem šetrenia priestorov je predovšetkým dokonalý poriadok a automatický manažment v skladových zásobách týkajúci sa šarží a exspirácií liekov. Efektívnou technológiou lekárne v Nemocnici Bory sú aj elektronické regálové cenovky umiestnené v prevádzke. Dnes musia lekárnici bežne pri rôznych príležitostiach meniť cenovky, čo ich oberá o čas a kontakt s pacientom a zákazníkom. Vďaka digitalizovanej forme majú ešte viac času a priestoru venovať sa svojej odbornej práci a poradenstvu.

"Našou ambíciou je neustále posúvať vpred hranice poskytovaných služieb, formovať lekárenské prostredie a prinášať ešte kvalitnejšiu a profesionálnejšiu starostlivosť o zdravie ľudí. Pevne verím, že nová lekáreň v Nemocnici Bory bude konkrétnym a reálnym odkazom, ako sa starostlivosť o ľudí v prostredí lekární môže uberať v budúcnosti," dodáva Jaroslav Kypr.