Dr. Max daroval 95 monitorov dychu a rozšíril výpožičné miesta

25. 1. 2023 · 5 minút na prečítanie

Bratislava 25. januára 2023 – Monitory dychu sú dôležitou zdravotníckou pomôckou, ktorá má strážiť zastavenie dychu, apnoe pauzy či akékoľvek nepravidelnosti dychu bábätka. Dr. Max v rámci spolupráce s neziskovou organizáciou Nadácia križovatka na charitatívnom projekte „Mamička, dýcham“ rozširuje výpožičné miesta monitorov dychu vo svojich lekárňach. Dr. Max taktiež daruje 95 kusov týchto zdravotníckych pomôcok, ktoré budú venované slovenským nemocniciam a Centrám detí a rodiny.

 


Dôležité a účinné pomôcky pri prevencii syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS) sú dostupné pre rodičov v slovenských nemocniciach alebo vybraných lekárňach Dr. Max. V posledných mesiacoch pribudlo k existujúcim výpožičným miestam hneď niekoľko nových v lekárňach Dr. Max, a to v mestách Humenné, Svidník, Čadca, Nitra či Topoľčany. Posledným „prírastkom“ z januára tohto roka je už 25. lekáreň, konkrétne v Kežmarku. Za uplynulé 4 roky využilo službu zapožičania si monitoru dychu v lekárňach Dr. Max viac ako tritisíc rodičov (v r. 2019 - 424 ks, v r. 2020 - 691 ks, v r. 2021 - 985 ks, v r. 2022 - 989 ks).  

„S Nadáciou Križovatka budujeme už niekoľko rokov významné partnerstvo, počas ktorého sa nám podarilo zariadiť monitormi dychu viaceré pôrodnícke oddelenia a jednotky intenzívnej starostlivosti. Chceme naďalej prispievať ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti a neustále ju rozširovať. Podpora rodičov a starostlivosť o najmenších patrí medzi naše priority a je pre nás prirodzená, keďže rodiny patria k silnej skupine našich zákazníkov. Dr. Max poskytuje rodičom priestor na individuálne a odborné poradenstvo, a tiež zvýšenie dostupnosti vypožičať si monitory dychu v pohodlí lekárne,“ hovorí Andrej Križan, komerčný riaditeľ lekární Dr. Max.

Hoci projekt Mamička dýcham beží už od roku 2008, stále je na Slovensku veľa nemocníc, ktoré potrebujú monitor dychu na svoje novorodenecké, neonatologické a pôrodnícke oddelenie. Dr. Max aj preto podporuje Nadáciu Križovatka, ktorej aktuálne daroval bezmála stovku týchto zdravotníckych pomôcok. Následne nadácia darované monitory dychu rozdáva do vybraných zariadení. Celkom 95 monitorov dychu poputuje do Centier pre deti a rodiny či štátnych, krajských a súkromných nemocníc po celom Slovensku.

„Úprimne si vážime podporu lekární Dr. Max. Rozšírenie výpožičných miest lekární považujeme za významný prínos pre projekt Mamička, dýcham, kedy budú môcť využívať jednak monitory dychu ďalšie mamičky, a jednak to umožní pokračovanie nášho posolstva. Detičky sú najzraniteľnejšou skupinou a aj preto sa tešíme a sme vďační za dar od lekární, ktorý nám pomôže v napĺňaní nášho posolstva a priority, ktorou je ochrana a bezpečnosť bábätiek,“ uviedla Táňa Tomasch, riaditeľka Nadácie Križovatka. Monitor dychu Babysense je prvým výrobkom na svete tohto druhu a je neustále modernizovaný, aby spĺňal náročné klinické skúšky. Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv SR je registrovaný ako zdravotnícka pomôcka. 

Ak monitor dychu zachytí akékoľvek nepravidelnosti dychu dieťaťa, okamžite sa spustí alarm, aby privolal pomoc rodiča. Podmienkou na vypožičanie monitoru dychu, ako v nemocniciach, tak aj v lekárňach Dr. Max, je viazané uzavretím zmluvy o výpožičke zdravotníckej pomôcky na obdobie minimálne 6 mesiacov a za príspevok, ktorý je stanovený vo výške 8 eur mesačne. „Minimálna dĺžka vypožičania monitoru dychu na pol roka vychádza z odporúčaní odborníkov pri prevencii SIDS. Uhradenie príspevku za vypožičanie je darom pre nadáciu a slúži výhradne na nákup nových zariadení. Tie sú následne zaradené do opätovného cyklu v projekte výpožičiek monitorov dychu alebo sú darované na novorodenecké oddelenia do nemocníc po celom Slovensku,“ spresnila Táňa Tomasch.

Výpožičné miesta monitorov dychu v lekárňach Dr. Max

Lekáreň Dr. MaxMestoAdresa lekárne
1.BardejovSv. Jakuba 17
2.Banská BystricaKyjevské námestie 1
3.BojniceNemocničná ulica 4
4.BratislavaŠustekova ulica 2
5.BratislavaKarloveská ulica 6183 (Lidl)
6.ČadcaUl. Slobody 4 (Kaufland)
7.HumennéM. R. Štefánika 50 (Kaufland)
8.KežmarokTvarožnianska 18 (Kaufland)
9.KošiceMoldavská cesta 32
10.MartinUlica Dúbravca 3A (Kaufland)
11.NitraFatranská ulica 5
12.NitraŠtefánikova trieda 73/48
13.Nové ZámkyLetomostie 2
14.PezinokObchodná 24 (Kaufland)
15.PiešťanyNámestie slobody 6
16.PopradDlhé hony 1
17.PrešovKošická ulica 6
18.SkalicaMallého ulica 53 (Tesco)
19.SvidníkSovietskych hrdinov 133
20.TopoľčanyŠkultétyho 1
21.TrebišovUlica SNP 78
22.TrenčínBelá 7271 (OC Laugaricio)
23.Žiar nad HronomSládkovičova ulica 13
24.PrievidzaŠtefana Moyzesa 1
25.ZvolenHronská ulica 2 (Kaufland)