Behaj lesmi opäť prežili skvelú sezónu

7. 9. 2022 · 6 minút na prečítanie

Bratislava 7. september 2022 – Unikátna bežecká séria ukončila druhú sezónnu na Slovensku. Určite ju môžeme prehlásiť za mimoriadne úspešnú! Celkovo sa všetkých piatich behov zúčastnilo takmer 5 tisíc pretekárov. Lekárne Dr. Max ako hlavný partner podujatia a tiež partner ekológie, prehĺbil spolu s organizátormi aj udržateľný rozmer pretekov.


Lesné dobrodružstvo, ktorého sa v tohtoročnom seriáli zúčastnilo celkovo 4 880 bežeckých nadšencov, odštartovalo v hlavnom meste Bratislava, v okolí historického hradu Devín. V máji pokračovala séria prvou novinkou, a to pretekmi v romantických Čičmanoch. Bežci si vychutnali dobovú architektúru slovenských dreveníc či kotlinu Strážovských vrchov. Ak by bežcom jedna novinka nestačila, organizátori pridali ďalšiu v Bachledovej doline, kde si pretekári na vlastnej koži vyskúšali beh Chodníkom korunami.

Leto sa v znamení Behaj lesmi začalo vo Veľkej Fatre, kde sa okrem krásnych výhľadov a prírody prebiehalo aj cez malebnú dedinku Vlkolínec. Zlatým klincom sezóny boli preteky v Štiavnických vrchoch, ktorými sa v rekordnom počte účastníkov ukončila sezóna 2022 behom okolo štiavnickej Kalvárie či tradičných banských tajchov. „Behaj lesmi vnímam ako jednu z dôležitých súčasti našich aktivít v oblasti prevencie a starostlivosti o zdravie ľudí. Je vidieť, že táto séria sa stáva obľúbenou voľbou pre rodiny s deťmi, ktorí prichádzajú tráviť voľný čas v prírode, a najmä spolu a aktívne. Rovnako ma teší, že spolu s organizátormi sa nám darí prinášať inovácie v oblasti udržateľnosti podujatia, ktoré stojí na ekologickom smerované a zakladá si na maximálnej šetrnosti k prírode, prostrediu, kde sa jednotlivé preteky konajú,“ hovorí Andrej Križan, komerčný riaditeľ lekárni Dr. Max.

Udržateľné preteky v lese

Aj tento rok sa celým podujatím niesol duch pomoci prírode a v ruke každého pretekára (celkom viac ako 4880 ks), nechýbal vďaka Dr. Max špeciálny znovupoužiteľný pohárik Speedcup, ktorý nahradil zhruba 50 000 jednorazových plastových pohárov, čím sa jednoznačne eliminovalo hromadenie plastov v prírode. S úctou k našim lesom si organizátori, v spolupráci s Dr. Max, pripravili pre tohtoročnú sezónu dokonale rozložiteľné ekologické značenie pretekárskych trás z materiálu Solubag, ktorý je možné používať opakovane a v prírode sa rozpustí už po 180 dňoch. Celkovo bolo tento ročník až 5000 metrov plastovej značiacej pásky nahradených značením z ekologického materiálu!

Okrem už zavedených prvkov ako sú znovupoužiteľné poháriky a rozpustné tašky z neplastového materiálu, ktoré mali úspešnú premiéru už vlani, sa koncept udržateľnosti rozšíril tento rok aj o triedenie BIO odpadu a plechoviek. Dokopy bolo zo všetkých lokalít správne vytriedených až 3835 kg odpadu vrátane 240 kg BIO odpadu. Udržateľnosť bola v sezóne 2022 doslova hmatateľná aj v nových ekologických medailách, ktoré boli vyrobené z čisto prírodných materiálov a bez akýchkoľvek chemických prísad. Aby toho nebolo málo, stuhy na medaile boli taktiež vyrobené zo 100 % recyklovaného plastu. Ekológia sa stala, najmä vďaka hlavnému partnerovi Dr. Max, jedným z nosných pilierov našich pretekov. Sme veľmi šťastní, že už druhý ročník po sebe sa nám spoločne podarilo prísť s mnohými inovatívnymi myšlienkami, ktoré povzbudia nielen našich účastníkov k udržateľnejšiemu spôsobu života, ale, veríme, inšpirujú i ďalšie podobné akcie k šetrnosti voči prírode a našim lesom,“ dopĺňa Richard Valoušek, tlačový hovorca série Behaj lesmi. 

Ako partner ekológie vstúpili lekárne Dr. Max do tohtoročnej sezóny aj mimoriadnym počinom. S podporou organizátorov Behaj lesmi odovzdali do rúk starostky Čičmian symbolický šek v hodnote 12 600 €. Finančné prostriedky poslúžili Čičmanom na výmenu starého a neefektívneho verejného osvetlenia, za modernú LED technológiu. Okrem udržateľnosti pretekov je hlavným cieľom spoločnosti Dr. Max podpora najmladších lesných pretekárov. Séria piatich pretekov celkovo privítala až 817 nadšených lesných mláďat, ktoré si užili pravú bežeckú atmosféru plnú povzbudzovania a skvelých výkonov. Domov si okrem zážitkov odniesli aj pretekárske tričko vo farbe pretekov a vrecko cien od lekární Dr. Max.

Špeciálny stan Dr. Max

Krásna príroda, v ktorej sa jednotlivé behy konali, si zaslúžili mimoriadnu pozornosť a opateru. Lekárne Dr. Max ako hlavný partner podujatia a titulárny partner detských pretekov však s rovnakou váhou a záujmom pristupoval aj v tejto sezóne k starostlivosti o bežcov a návštevníkov podujatia. Špeciálny Dr. Max stan sa aj tento rok tešil veľkému záujmu, pričom ho navštívili stovky pretekárov, ale aj nebežcov, ktorí sa na Behaj lesmi zúčastnili ako sprievod. Osvedčené benefity, ako doplnenie potrebných vitamínov, zapožičanie a použitie repelentov, čistiacich gélov čí náplastí nechýbalo v obľúbenom stane Dr. Max tento rok ani dermoporadenstvo či možnosť segmentálnej analýzy celého tela.

Aktivity a servis pre bežcov, ale aj ostatných návštevníkov podujatia, boli doplnené o atraktívne novinky. Prvou bola služba tejpovania, čo je terapeutická metóda, ktorá sa využíva ako terapia pri problémoch pohybového ústrojenstva. Využili ju najmä bežci, ktorí mali menšie zdravotné problémy, no chceli si svoj beh naplno užiť. Ďalšou novinkou bola tzv. spirometria. Vďaka tejto funkčnej diagnostike pľúc v zastúpení profesionálneho športového diagnostika získali záujemci okamžité vyhodnotenie stavu pľúc na základe 12 základných parametrov ich funkcií, vrátane tých najdôležitejších, ako je forsírovaná kapacita pľúc, objem vydýchnutia, vek pľúc a ďalšie.

Servis a služby pre účastníkov

V sezóne 2022 bolo v špeciálnom stane Dr. Max použitých alebo rozdaných:

Magnézium sticks – 3 651 kusov

Energy sticks – 2 805 kusov

Páska na tejpovanie – využili sme 300 metrov tejto pomôcky

Opaľovací krém – 28 balení

Repelent – 29 ks spreju proti komárom a kliešťom

Šumivý vitamín C – vydaných 198 litrov nápoja

Šumivý multivitamín – vydaných 222 litrov nápoja

Poskytnuté špeciálne služby:

Segmentálna analýza tela – 508 vykonaných úkonov

Spirometria – 255 vykonaných testov