Zelený čaj: Kedy a prečo ho piť?

24. 1. 2024 · 4 minúty na prečítanie

Kedy piť zelený čaj, aby ste z neho vyťažili maximum? Tento lahodný nápoj vás nabudí, zlepší myseľ a má množstvo prospešných účinkov na zdravie.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Zelený čaj: Kedy a prečo ho piť?

Ak hľadáte alternatívu k šálke kávy, zelený čaj by mohol byť vaším novým najlepším priateľom. Nabudí vás rovnako a okrem toho je plný zdraviu prospešných látok, či už chcete posilniť imunitu, zlepšiť pamäť alebo naštartovať metabolizmus. Nemusíte si ho však dopriať iba ráno. Kedy je vhodné a prospešné piť zelený čaj a ako v jednotlivých fázach dňa vplýva na zdravie?

Benefity zeleného čaju pre zdravie

Zelený čaj obsahuje množstvo prospešných látok ako antioxidanty, karotén, kofeín (teín), flavonoidy, fluoridy, glykozidy, horčík, polyfenoly, saponín, selén, vitamín C, E, B2, zinok a teanín. Vďaka nim dokáže pôsobiť na mnoho stránok organizmu. 

 • Zníženie rizika niektorých chronických ochorení – antioxidanty ako sú polyfenoly a katechíny pomáhajú v boji proti voľným radikálom.
 • Zdravé fungovanie srdca – pravidelná konzumácia zeleného čaju znižuje riziko vysokého krvného tlaku a zlepšuje hladiny cholesterolu.
 • Podpora chudnutia – zelený čaj zrýchľuje metabolizmus a podporuje tak spaľovanie tukov.
 • Zlepšenie funkcie mozgu – látky ako kofeín a L-theanín majú pozitívny vplyv na funkcie mozgu, koncentráciu a náladu.
 • Ochrana proti niektorým druhom rakoviny – antioxidanty v zelenom čaji pomáhajú znížiť riziko niektorých typov rakoviny.
 • Zlepšenie zdravia kože – antioxidanty a protizápalové vlastnosti zeleného čaju prispievajú k zlepšovaniu stavu kože a znižovaniu známok starnutia.
 • Podpora zdravia zubov – antibakeriálne vlastnosti zeleného čaju znižujú riziko vzniku zubného kazu a zlepšujú zdravie ústnej dutiny.
 • Zníženie rizika diabetu 2. typu – pravidelné pitie zeleného čaju môže pomôcť zlepšiť citlivosť na inzulín a znížiť hladinu cukru v krvi.

Kedy piť zelený čaj

Dôvodov, prečo piť zelený čaj, je hneď niekoľko. Kedy ho ale piť, aby ste tieto účinky maximalizovali a ako vplýva zelený čaj na organizmus v rôznych častiach dňa?

Ráno

Šálka zeleného čaju po prebudení vám dodá energiu na začiatok dňa. Malé množstvo kofeínu v zelenom čaji, 20 - 22 mg,  stačí na zlepšenie nálady a bdelosti. Teanín a aminokyseliny posilňujú účinky kofeínu a dodajú vám vyvážený prílev energie bez pocitov úzkosti a búšenia srdca. Povzbudzujúce účinky zvyknú pretrvávať 3 až 5 hodín. Ak máte problémy so žalúdkom, doprajte si rannú šálku radšej dve hodiny po prvom jedle. Ráno je metabolizmus vášho tela naštartovaný, takže antioxidanty v zelenom čaji sa môžu najlepšie vstrebať a využiť. Antioxidanty v čaji tiež pomáhajú pôsobiť proti voľným radikálom nahromadeným počas spánku.

Po obede

Ak aj vy pociťujete v popoludňajších hodinách, približne od 14-tej do 16-tej hodiny, pokles energie a útlmu, zelený čaj pomôže. Povzbudí vaše telo, zrelaxuje myseľ a pripraví mozog na poslednú časť pracovného dňa.

Večer
Šálka zeleného čaju pri večeri alebo po nej podporí trávenie a pomôže telu spracovať jedlo. Vyhnite sa však pitiu zeleného čaju príliš neskoro večer, pretože obsah kofeínu, aj keď je mierny, môže narušiť váš spánok.

Zelený čaj a jedlo 

Zelený čaj 15 – 30 minút pred jedlom pomáha zrýchliť metabolizmus a môže napomôcť spaľovaniu tukov. Po jedle zas zelený čaj môže podporiť trávenie. Triesloviny v zelenom čaji majú protizápalový účinok a zmierňujú žalúdočné ťažkosti. Antioxidanty v zelenom čaji pomáhajú neutralizovať niektoré voľné radikály, ktoré poškodzujú bunky a vznikajú počas trávenia. Ak si konzumáciu zeleného čaju rozložíte na 3 – 4 šálky počas dňa, dosiahnete najväčší prínos.

 

na obrázku je žena ktorá má okolo seba bylinky a nalieva z konvice zelený čaj

Kedy piť zelený čaj pri chudnutí?

Pre schopnosť zeleného čaju naštartovať spaľovanie tukov je obľúbeným nápojom pri cvičení. 

Kedy piť zelený čaj pri cvičení?

Tesne pred tréningom dokáže zelený čaj mobilizovať tukové zásoby a zvýšiť výkonnosť. Katechíny sú najúčinnejšie, keď je metabolizmus vášho tela aktívny, takže pitie zeleného čaju ráno pred cvičením vám pomôže využiť dočasné zrýchlenie metabolizmu. Antioxidant EGCG v zelenom čaji zvyšuje účinky cvičenia na metabolizmus a spaľovanie tukov. Nájdite si čas a uvarte si šálku zeleného čaju, potom vyrazte na rannú prechádzku, beh alebo do posilňovne.

Tipy pre správnu prípravu zeleného čaju

Na pultoch obchodov nájdete veľký výber vrecúškových zelených čajov. Ak preferujete sypané zmesi, s ich výberom a prípravou vám poradia v čajovniach či špecializovaných obchodoch. Všeobecne sa však môžete riadiť týmito radami:

 • Použite filtrovanú vodu, pretože kvalita vody ovplyvňuje chuť čaju. Voda by mala byť mäkká a s nízkym obsahom minerálov.
 • Ideálna teplota vody pre zelený čaj je medzi 60° C a 85° C. Pri vyšších teplotách čaj horkne a stráca jemné nuansy chuti. Pomôže vám kanvica s možnosťou nastavenia teploty.
 • Naberte jednu čajovú lyžičku sušeného zeleného čaju na 150 –  250 ml vody. Toto množstvo sa môže líšiť v závislosti od preferencie chuti.
 • Nechajte čaj lúhovať 1 – 3 minúty. Aj dlhšie lúhovanie spôsobuje horkú chuť. Niektoré delikátnejšie druhy zeleného čaju vyžadujú ešte kratší čas lúhovania.
 • Použite čajové sitko alebo čajové vrecko, aby ste zabezpečili, že listy sú dobre namočené vo vode a zároveň ľahko odstrániteľné.

Zelený čaj je jednoduchá a chutná náhrada kávy, ktorá môže posilniť vaše zdravie. Antioxidanty a zlúčeniny v každej šálke sú najúčinnejšie, keď sa konzumujú v určitom čase, takže si vyberajte podľa toho, či chcete zvýšiť energiu, zlepšiť činnosť mozgu alebo spaľovať tuky. Vaše telo a myseľ sa vám poďakujú.

 

Ďalšie články k téme Zelený čaj: Kedy a prečo ho piť?

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora