Krásne a zdravé vlasy ako zo salónu: Viete, čo pomáha na ich rast a výživu?

5. 6. 2023 · 5 minút na prečítanie

Vlasy predstavujú pýchou krásy nielen pre ženy, ale tiež pre mužov. Udržiavanie zdravých vlasov vyžaduje neustálu pozornosť počas celého roka, no zimné obdobie ich obzvlášť skúša. S príchodom teplejších mesiacov je preto dôležité zintenzívniť starostlivosť o ne. Ako sa o svoje vlasy postarať najlepšie? Odpovede nájdete v našom najnovšom článku.

Bianka Orlická
Bianka Orlická
Krásne a zdravé vlasy ako zo salónu: Viete, čo pomáha na ich rast a výživu?

Vlasy sú korunou krásy nielen u žien, ale aj u mužskej populácie. Starostlivosť o vlasy je potrebná po celý rok, avšak v zime sú namáhané najviac. Preto im s príchodom leta treba venovať zvýšenú pozornosť. Kde začať? Poradíme vám v dnešnom článku.

Na začiatok treba pripomenúť dôležitosť dôkladnej starostlivosti o vlasy, a to najmä o pokožku hlavy. V nej sú uložené vlasové cibuľky, ktoré fungujú ako zásobáreň informácií o vlase. Všetky potrebné živiny sa do pokožky dostávajú pomocou cievok.

Príčiny vlasových problémov

Každý z nás má na hlave približne stotisíc vlasov a denne stratí v priemere päťdesiat až sto vlasov. Vzhľad vlasov pritom ovplyvňuje genetická predispozícia a hormóny. Ak je v rodine častý výskyt jemných, lámavých vlasov, tak je pravdepodobné, že budú aj u ďalších generácií. Neznamená to však, že táto situácia nemá riešenie – môžete sa poradiť s lekárom alebo lekárnikom. Príčinou vlasových problémov je častokrát aj nesprávne zvolená alebo zanedbaná starostlivosť o vlasy. Pri umývaní vlasov by ste mali vždy používať šampón a kondicionér. Našej hrive dajú zabrať i sezónne zmeny, stres, životospráva či choroby.

 

Ako na čo najšetrnejšiu starostlivosť o vlasy? 

Uprednostnite umývanie vo vlažnej vode pred teplou, nečešte ich hneď po umytí a obmedzte fénovanie či žehlenie vlasov. Pri česaní si dajte pozor na kefy obsahujúce kov, vhodnou alternatívou je veľký hrebeň s riedkymi zubami. 

Ak bojujete s nadmernou tvorbou mazu, skúste používať šetrnejší detský šampón. Dobrým tipom je taktiež blahodarná a stimulačná masáž v oblasti vlasových folikulov. Pravidelné podstrihnutie rozštiepených končekov v kaderníctve vám zas zabezpečí lepšiu kvalitu vlasov.

Najčastejšie problémy spojené s vlasmi:

  • lupiny a suchá pokožka hlavy,
  • vypadávanie vlasov – alopécia,
  • seboroická dermatitída (seborea),
  • mastné vlasy a pokožka hlavy,
  • svrbenie a citlivosť,
  • mechanické poškodenie štruktúry vlasu – rozštiepené končeky, vlasy sú krepové.
Vlasy si umývajte vlažnou vodou a umývanie neodkladajte

Seborea, lupiny a vypadávanie vlasov a rozdiely medzi nimi

Seborea a lupiny sa často zamieňajú, ako teda vedieť, ktorým problémom trpíte? Lupiny sa prejavujú iba na pokožke hlavy, väčšinou sa zhoršujú v chladnejšom období a nie sú spojené so zápalom a výskytom na iných častiach tela. Seborea je je často prítomná aj na miestach, kde je mnoho mazových žliaz, napríklad na čele, nose, brade, ramenách. Typickým znakom je odlupovanie kože, tvorba chrást, ružovo-žlté škvrny na tele, začervenanie či opuch. Seborea si vyžaduje vyšetrenie dermatológom, prípadne trichológom. Tí vám pokožku prezrú pomocou digitálnej kamery, z ktorej zistia informácie o zdravotnom stave vlasovej pokožky. Vyšetrenie tiež zahŕňa konzultáciu ohľadom životného štýlu, stresu a vlasovej hygieny. Najčastejším problémom však ostáva alopécia (vypadávanie vlasov). Androgénna alopécia (hormonálne podmienená plešivosť) postihuje až 80 % mužov a 50 % žien. U mužov je najčastejšou príčinou dedičnosť a u žien je to hormonálna nerovnováha (obdobie dospievania, tehotenstvo, dojčenie).

Výživa zvnútra i zvonku

Aj nedostatok vitamínov a minerálov sa odráža na vzhľade vlasov, preto by ste nemali zabúdať na správnu výživu zvonku i zvnútra. Výsledky vidieť do niekoľkých mesiacov. 

Čo vám pomôže pri udržiavaní zdravých vlasov?

Prvou pomocou pri alopécii je užívanie vitamínov a minerálov v kombináciách, pri ktorých môžete cítiť účinnosť už po dvoch až troch mesiacoch.

Biotín – postará sa nielen o rast vlasov, ale i o zdravie kože a nechtov. Nájdete ho vo vaječných žĺtkoch, ovsených vločkách, chlebe, celozrnných výrobkoch, orechoch a vnútornostiach. 

Železo – ak trpíte jeho nedostatkom, telo bude prirodzene zásobovať kyslíkom iné orgány, ako sú naše vlasové folikuly, čo má za následok ich oslabovanie a vypadávanie. 

Horčík – dodá pevnosť vlasovým folikulom.

Zinok – v dávke 10 – 15 mg denne, v spojení s antioxidačne pôsobiacim selénom udržiava pokožku zdravú a podporuje aj imunitný systém. 

Kofeín –najvhodnejšou kombináciou je užívať kombináciu minerálov a vitamínov v tabletovej forme s tonikom alebo šampónom na báze kofeínu. Podporuje prekrvenie pokožky, aktivuje vlasové korienky a chráni pokožku hlavy pred škodlivým účinkom testosterónu. 

V lekárňach nájdete prípravky určené na riešenie vypadávania vlasov a na podporu ich rastu. Vhodnými prípravkami sú napríklad Revalid hair tonic, Skinexpert by Dr. Max ReviHair tonikum či Vlasové hnojivo sérum. Z tabletových prípravkov je to napríklad D-LAB Masse Capillaire.

Pomoc z prírodnej lekárničky

Vyskúšať môžete aj recepty z prírodnej lekárne. Príprava odvaru je jednoduchá. Stačí  rastliny alebo ich časti povariť pár minút v horúcej vode, nechať odvar prirodzene vychladnúť a vlasy si ním po umytí jednoducho opláchnuť. Vlasy vyživí i maska či zábal. Skúste napríklad kokosový olej či avokádo aplikovať aspoň raz týždenne.

Pár osvedčených trikov:
Žihľavový odvar – stimuluje tvorbu vlasového vlákna a obsahuje vitamín A, B, C a taktiež aj rôzne minerály. 

Odvar zo zeleného čaju – je v ňom obsiahnutý už spomínaný zinok, čím prirodzene pôsobí na rast vlasov.

Lopúchový odvar/tinktúra – rastlina, ktorú každý z nás pozná a aj napriek jej výborným účinkom na regeneráciu a rast vlasov nie je až tak známe jej využitie v tejto oblasti.

Ricínový, kokosový či konopný olej – sú vhodné pre pacientov, ktorí trpia lámavosťou vlasov, štiepením končekov či tých, ktorí chcú mať svoje vlasy lesklé a zregenerované.

Odvar z pŕhľavy dvojdomej – umývajte vlasy vlažným odvarom aspoň desať dní, výsledkom by mali byť lesklejšie a pružnejšie vlasy.

Extrakt z konope – dodáva vlasom tvar a zanecháva pevnejšiu vlasovú štruktúru, čo zabráni ich lálamniu.


BeautyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach




Ďalšie články k téme Krásne a zdravé vlasy ako zo salónu: Viete, čo pomáha na ich rast a výživu?

O autorovi
Bianka Orlická
Bianka Orlická
Autorka článku Bianka Orlická je študentkou 4. ročníka farmácie Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Článok vznikol ako špeciálny projekt lekární Dr. Max a časopisu MAXimum, ktorý dáva priestor na poradenstvo a zdieľanie nadobudnutých odborných vedomostí budúcim lekárnikom. Publikovaný článok bol spracovaný a editovaný pod dohľadom PharmDr. Eriky Šnírer, farmaceutky a špecialistky e-learningu a odborného vzdelávania lekární Dr. Max.
Čítať viac od autora
O autorovi
Bianka Orlická
Bianka Orlická
Autorka článku Bianka Orlická je študentkou 4. ročníka farmácie Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Článok vznikol ako špeciálny projekt lekární Dr. Max a časopisu MAXimum, ktorý dáva priestor na...
Čítať viac od autora