Dezinfekčné gély ničia naše ruky. Viete, čo vám pomôže?

13. 5. 2020 · PharmDr. Martina Pardusová · 4 minúty na prečítanie
 • dezinfekčný gél
 • suchá pokožka
 • suché ruky
 • URIAGE

Dezinfekčné gély ničia naše ruky

Čistota pol života. Staré známe porekadlo dostalo za ostatné obdobie šíriacej sa pandémie koronavírusu úplne nový rozmer. Okrem mydiel, ktoré používame v rámci prevencie, sme začali vo zvýšenej miere zaťažovať pokožku našich rúk aj dezinfekčnými gélmi.

Je pravdou, že všetkého veľa škodí a niektoré baktérie a vírusy musí naše telo prefiltrovať, aby imunitný systém nezlenivel a dokázal sa sám neskôr brániť. Platí to však iba u jedincov, ktorí majú zdravý imunitný systém. V súčasnosti prechádzame doposiaľ nepoznanou situáciou, kedy nemáme dostatok informácii o novom koronavíruse.

„Jedným z hlavných opatrení, ako sa pred ochorením COVID-19 chrániť a to nie len v čase pandémie, ale aj za bežných okolností je dezinfekcia rúk. Ruky si môžeme najlepšie očistiť mydlom a vodou, ak však túto možnosť nemáme, vhodnou alternatívou sú dezinfekčné gély,“hovorí PharmDr. Martina Pardusová, farmaceutka z lekárne Dr.Max.

dezinfekčné gély na ruky a ich časté používanie

ČO JE DEZINFEKČNÝ GÉL A AKO PÔSOBÍ NA ĽUDSKEJ POKOŽKE?

Gély aj keď vyzerajú ako tekutina, považujeme za tuhé alebo polotuhé látky. „Základom gélu je 60 % alebo 95 % alkohol. Keďže samotný alkohol má veľmi vysušujúci účinok pre pokožku, pridáva sa do gélov napríklad glycerol, ktorý tento vysušujúci efekt zmierňuje,“ vysvetľuje farmaceutka. Existujú aj nealkoholové dezinfekčné gély, tie však nemajú takú istú účinnosť. Alkoholová verzia dezinfekcie sa nachádza na základnom zozname WHO a patrí medzi najúčinnejšie a najbezpečnejšie lieky potrebné v zdravotníckom systéme.

„Ruky si dezinfikujeme tak, že sa malé množstvo gélu cca 1-2 dávky rovnomerne nanesie na ruky a pomedzi prsty. Po nanesení sa znižuje výskyt baktérií, húb a vírusov na pokožke. Alkohol v koncentrácii 60 – 95 % denaturuje bielkoviny a neutralizuje mikroorganizmy, no zároveň  odstraňuje hydrolipidovú vrstvu kože,  preto je pokožka vysušená,“opisuje odborníčka z lekárne Dr.Max jav, s ktorým sme sa v dnešných časoch stretli asi všetci.

Suchá pokožka je veľmi nepríjemná, môže dôjsť k jej šúpaniu, popraskaniu, či k vzniku ekzémov. Na koži môžu vznikať malé ranky, ktoré sú vstupnou bránou pre baktérie či vírusy, aj preto je veľmi dôležité ruky ošetrovať a správne sa o ne starať. Najcitlivejšie sú chrbty a dlane rúk, kde je hydrolipidová vrstva veľmi tenká“upozorňuje PharmDr. Martina Pardusová. 

URIAGE XEMOSE rada na popraskanú pokožku

AKO SI POMÔCŤ

Po nanesení a vysušení gélu odborníčka z lekárne odporúča ruky nakrémovať. Každá koža si pýta hydratáciu a upokojenie, rovnako, ako si počas dňa ruky umývame a dezinfikujeme, mali by sme si ich aj krémovať a ošetrovať. „Najideálnejšie je používať neparfumované krémy, ktoré neštípu a nespôsobujú alergickú reakciu.Naopak vhodné sú krémy s bambuckým maslom, ureou alebo glycerínom,radí farmaceutka z Dr.Max 

V lekárni nájdete dostupné krémy, ktoré vytvárajú na pokožke bariéru napríklad URIAGE BARIÉDERM krém na ruky, ktorý pokožku zjemní a vyživí. Jeho použitie je vhodné práve vtedy, ak je pokožka namáhaná každodennými vplyvmi života a chemickými prípravkami.Ak je už pokožka popraskaná a vyskytujú sa malé ranky, alebo alergické prejavy, výborným prípravkom je v tomto prípade URIAGE BARIÉDERM krém CICA s meďou a zinkom, ktorý pokožku regeneruje a čistí.

„Ak sú ruky veľmi vysušené, je dobré si urobiť napríklad parafínový kúpeľ rúk a následne ruky zabaliť aspoň na 20 minút do uteráka. Ruky sú po tejto kúre jemnejšie a viac hydratované,“dopĺňa metódu, ako sa vysporiadať s akútnym problémom PharmDr. Martina Pardusová z lekárne Dr.Max.

Medzi vhodné odporúčanie, ako možno predísť prípadnému extrémnemu vysúšaniu rúk a ako ruky udržiavať hydratované, je používanie mydiel či gélov na umývanie s obsahom lipidov. Použiť možno napríklad URIAGE XÉMOSE čistiaci olejalebo URIAGE XÉMOSE SYNDET sprchovací krém pre veľmi suchú až atopickú pokožku.

Na záver ešte jedna rada z lekárne. Nemali by sme zabúdať ani na ošetrovanie nechtov. Najlepšou voľbou je ošetriť ich olejom alebo krémom s vitamínom E, ktorý má veľmi dobrú regeneračnú schopnosť, aby sme si zachovali vzhľad zdravých nechtov.

Dezinfekčný gél na ruky

10×1 ml, dezinfekčný gél

Dezinfekčný gél na ruky s obsahom 62% etylalkoholu.
 • Zľava 80%
0,49 2,49 €
URIAGE Bariederm HAND CREAM

1×50 ml, regeneračný krém

Ochranný regeneračný krém na ruky upokojuje a zjemňuje pokožku, ktorá má sklon k podráždeniu vplyvom každodenného života a chemických prípravkov.
 • Zľava 30%
6,29 8,99 €
URIAGE Bariederm CICA CREAM

1×100 ml, gél

Regeneračný krém s obsahom medi a zinku regeneruje rôznymi vplyvmi oslabenú pokožku (sklon k podráždeniu, zapareniu či praskaniu, pokožka po estetických dermatologických zákrokoch).
 • Zľava 30%
9,79 13,99 €
URIAGE Xemose CREAM

1×200 ml, telový krém na pokožku

Relipidačný upokojujúci krém pre veľmi suchú až atopickú pokožku ochraňuje, vyživuje a upokojuje pokožku.
 • Zľava 30%
11,19 15,99 €
SANYTOL GÉL dezinfekčný

1×75 ml, dezinfekčný gél

Vďaka trojitému účinku čistí ruky, neutralizuje zápach a eliminuje 99,9 % vírusov, baktérií a plesní bez vody a mydla.
4,49

Ďalšie články k téme Dezinfekčné gély ničia naše ruky. Viete, čo vám pomôže?

 • Cold Cream: nedajte zime šancu poškodiť vašu pleť

  Cold Cream: nedajte zime šancu poškodiť vašu pleť

  · 4 minúty na prečítanie
  • suchá pokožka
  • suché ruky
  • hydratácia

  Aj vám zdá vaša pleť v zime unavená a suchá? Niet sa čo čudovať. Chlad a mráz citlivej pleti veľmi neprospievajú. Teraz je ten správny čas začať ju chrániť pomocou tzv. cold cream.

 • Suché ruky sú v tomto období bežné: ako sa o nich správne starať?

  Suché ruky sú v tomto období bežné: ako sa o nich správne starať?

  · 5 minút na prečítanie
  • suché ruky
  • hydratácia
  • dezinfekčný gél

  Chlad, nedostatok hydratácie aj čistiace prostriedky zhoršujú suchosť pokožky rúk v zimnom období. Ako sa o suché ruky správne starať?

 • 3 najlepšie vychytávky pre suchú pokožku

  3 najlepšie vychytávky pre suchú pokožku

  · 4 minúty na prečítanie
  • atopická pleť
  • suchá pokožka
  • URIAGE

  Svrbí vás v zime celé telo? Hlavne sa neškrabte! Radšej sa naučte starať sa o seba tak, aby ste nemuseli každý deň doslova vyskakovať z kože!

PharmDr. Martina Pardusová