Vianočné bezlepkové pečenie pre malých celiatikov

18. 11. 2022 · 9 minút na prečítanie

Spomienky na predvianočnú kuchyňu plnú múky patria medzi najkrajšie, čo z detstva máme. Ak má váš drobček bezlepkovú diétu, vianočné pečenie si nemusí nechať ujsť.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Vianočné bezlepkové pečenie pre malých celiatikov
Vianočné pečenie s deťmi pri bezlepkovej diéte

 

 

Spomienky na predvianočnú kuchyňu plnú múky patria medzi tie najkrajšie, čo z detstva máme. Čo však robiť, keď vášmu drobcovi spôsobuje lepok vážny problém?

Detí, ktoré majú problém s lepkom, nestále pribúda. Podľa odborníkov na Slovensku trpí celiakiou každé 40. dieťa. Pacienti môžu trpieť bolesťami hlavy, žalúdka či nechutenstvom. Dobrou správou je, že po nasadení diéty sa ich zdravotný stav veľmi rýchlo zlepšuje. Hoci to zo začiatku nemusí byť jednoduché, postupne zistíte, že aj malí celiatici môžu maškrtiť, dokonca aj na tradičných vianočných koláčikoch. Upečte si ich spolu zo špeciálnych múk a užite si radosť z prichádzajúcich sviatkov naplno.

Deti a lepok

Celiakia je genetické ochorenie, preto ak ho má jeden z rodičov, je veľmi pravdepodobné, že sa prejaví aj u dieťaťa. Môžete prežiť celé detstvo bez toho, aby sa ochorenie vážnejšie prejavilo, inokedy sa prvé symptómy ozvú už veľmi skoro. Všetko závisí od celkového zdravotného stavu dieťaťa, častým spúšťačom celiakie totiž bývajú vírusové ochorenia, zápal pľúc alebo črevná infekcia.

Určenie správnej diagnózy u detí i dospelých patrí výlučne do rúk lekárov. Tí vám tiež poradia, ako malému pacientovi nastaviť správnu diétu. Lepok, teda bielkovina obsiahnutá v pšenici a iných obilninách, sa nachádza aj v potravinách, kde by ste ho nečakali. Cukríky, čokoláda, cukrovinky, polievky, krémy, pečivo i hotové jedlá môžu obsahovať stopové prvky lepku, ktoré potom spôsobujú citlivým detským bruškám nemalé problémy.

Nevzdávajte sa tradícií ani pri bezlepkovej diéte

Bezlepkové pečenie môže byť o čosi náročnejšie, než to, na ktoré ste bežne zvyknutí. To však nie je dôvod, aby ste sa mu vyhýbali. Deti si vo vianočnej kuchyni užijú plno zábavy a nebudú mať pocit, že sú pre svoje ochorenie o niečo ukrátené.

Ešte predtým, než sa pustíte do nákupu potrebných surovín na prípravu cesta, overte si, aký typ múky je ideálny pre vaše pečenie. Na začiatok je dobré staviť na osvedčené recepty, ako sú linecké koláče alebo perníky, nemusíte sa však báť ani medvedích labiek alebo orechových rožkov.

Naše tradície: to je aj vianočné pečenie medovníkov

Rátajte s nepodarkami a na pečenie si vyhraďte väčšiu časovú rezervu, aby vás prípadný neúspech nerozhodil. Tých najmenších bude baviť najmä spoznávanie ozajstnej varešky a plastovej misky, o ktorú môžu veselo bubnovať.

Škôlkari toho zvládnu pomerne dosť – poukladajú oriešky na správne miesto, obalia koláčiky vo vanilkovom cukre, vyvaľkajú guličky, vyzdobia i povykrajujú medovníky. Staršie deti si môžu vyskúšať pripraviť vlastné cesto a upiecť vlastnú várku vianočného pečiva takmer bez vašej pomoci.

Úspech bezlepkového pečenia spočíva vo výbere správnej múky

Tajomstvo spočíva vo výbere správnej bezlepkovej múky

Základom úspechu vašich vianočných koláčikov je použitie vhodnej bezlepkovej múky. Dnes sú k dispozícii špeciálne vopred namiešané zmesi, ktoré sú určené na krehké vianočné pečivo. Iná múka sa hodí na bábovku, iná na vysypávanie plechu.

 

Medzi najpoužívanejšie, prirodzene bezlepkové múky, patria:

 • Kokosová múka sa dnes používa v mnohých slovenských domácnostiach ako výživná a bezlepková alternatíva bežnej pšeničnej múky. Pre vysoký obsah vlákniny pri pečení absorbuje viac vody ako iné múky, preto ju mnohí používajú v kombinácii s vajíčkom alebo olivovým olejom.
 • Kukuričnou múkou vysypte plechy pred pečením. Ryžovú múku využijete prakticky na každý typ pokrmu – či už do koláčov, na prípravu kaší, do omáčok, polievok, ľahko ňou nahradíte klasickú pšeničnú múku.
 • Ďalšou obľúbenou je zemiaková, ktorá skvele zahustí omáčky i polievky a pomôže pri príprave lineckého cesta. Ak ju primiešate do zmesí s inými bezlepkovými múkami, dodá vášmu cestu potrebnú krehkosť.
 • Medzi prirodzene bezlepkové múky patria tiež ciroková, cícerová alebo teffová múka. Ideálne je prisypať ich do predpripravenej zmesi múk, ktorú obohatia o minerály a vlákninu.

Ak si chcete pečenie maximálne uľahčiť, stavte na špeciálne zmesi rôznych typov bezlepkových múk prispôsobené typom cesta a pečenia. Na trhu nájdete:

S mliekom opatrne

Celiakia nie je jediný problém, ktorý môže vášho drobca potrápiť. V dôsledku poškodenia sliznice tenkého čreva sa zvykne objaviť aj laktózová intolerancia.

Okrem bolesti brucha a hnačiek sa  prejavuje nadúvaním, plynatosťou či rôznymi kožnými prejavmi. Liečba spočíva vo vylúčení jedál s vysokým obsahom laktózy z jedálnička, samozrejme po konzultácii s pediatrom.

 

Celiakia býva často spojená aj s intoleranciou laktózy

Pri  vianočnom pečení sa v takomto prípade zamerajte na nahradenie klasického mlieka rastlinnými alternatívami, ako je sójový, ovsený, mandľový alebo kokosový nápoj.

Niektoré deti znášajú aj bezlaktózové mlieka a výrobky, ktoré malé množstvo laktózy obsahujú, preto je potrebné odsledovať reakciu po ich konzumácii.

Ak hľadáte alternatívu masla v receptoch, na výber máte viacero možností. Olivový olej používajte v pomere o štvrtinu menšom, ako je uvádzané v klasickom recepte. Kokosový olej a ghee maslo, ktoré mliečny cukor prirodzene neobsahuje, pridávajte v pomere 1:1. Kokosový tuk výborne zastúpi bežnú šľahačku.

 • PROMIX-PK zmes na bezlepkové pečivo

  1×1000 g, bezlepková zmes
  PROMIX®-PK – bezlepková zmes na prípravu jemného pečiva, halušiek, knedlí a bežné kulinárske použitie v domácnosti – prípravu zásmažky a zahusťovanie pokrmov. Možno tiež použiť na prípravu chleba a pečiva.
 • topnatur ZMES NA PEČENIE LOW CARB

  1×250 g, bezgluténová, s obsahom vlákniny
  Univerzální instantní směs na pečení s xylitolem. Bezlepková směs splňující podmínky LOW CARB stravování.
 • topnatur KOKOSOVÝ NÁPOJ

  1×350 g, sušený nápoj
  5.0
  (1)
  Kokosový nápoj sa vyznačuje jemnou a lahodnou chuťou. Neobsahuje laktózu, lepok ani kazeín. Vhodný na pitie, zalievanie cereálnych raňajok, prípravu rôznych jedál a koktejlov.
 • Viacúčelová múka Nutrifree , ktorá sa ľahko spracováva, je dokonalým spojencom, ktorý si môžete uchovať vo svojej špajzi na mnohé účely od pudingov po bešamel, od smaženia v cestíčku, zemiakových noky a mnoho ďalších prípravkov.
 • Špeciálne navrhnutý pre ludí trpiacich intoleranciou lepku.
 • Bez pšeničného, škrobu,bez mlieka,bez vajec,žiadne GMO,žiadne hydrogenované tuky,žiadne konzervačné látky .Vyvážená zmes s nízkym obsahom cukrov a nasýtených tukov je ideálna pre prípravu bezlepkových koláčov a keksov v niekoľkých jednoduchých krokoch.
 • Kokosový cukor z kokosových kvetov

  1×500 g, nižší index cukru ako obyčajný cuko
  Má nižší index cukru ako obyčajný cukor, aj ako v sirupe agávy aj medu.
 • BIO Kokosový olej extra panenský

  1×500 ml, vysoký obsah nasýtených, nenasýtených mastných kyselín
  Kokosový olej obsahuje veľmi vysoké percento kyseliny laurovej, ktorá je účinná zbraň v zabíjaní baktérií a vírusov.

  Ďalšie články k téme Vianočné bezlepkové pečenie pre malých celiatikov

  O autorovi
  Redakcia BabyClub Dr.Max
  Redakcia BabyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora
  O autorovi
  Redakcia BabyClub Dr.Max
  Redakcia BabyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora