Oprášte vianočné tradície s deťmi: Ako si vytvoriť nezabudnuteľné sviatky?

11. 12. 2023 · 9 minút na prečítanie

Oživte vianočné tradície, ktoré ste slávili ešte ako deti a vytvorte si s vlastnou rodinou nové tradície, ktoré prehĺbia vaše rodinné puto. Inšpirujte sa našimi tipmi.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
 Oprášte vianočné tradície s deťmi: Ako si vytvoriť nezabudnuteľné sviatky?

Adventné obdobie a vianočné sviatky sa každoročne nesú v duchu rôznych zvykov a tradícií, ktoré sú dedičstvom od našich predkov. V súčasnosti si však uchovávame už len niektoré z týchto starodávnych zvykov. Ako môžu rodičia a deti spoločne oživiť tieto tradície a vytvoriť si nezabudnuteľné sviatky? Pridajte sa k nám, aby sme spoločne preskúmali, ako môžeme tieto staré zvyky v našich rodinách znovu obnoviť a zároveň ich zachovať pre budúce generácie.

Vianočné tradície sú už skôr symbolikou

V minulosti boli Vianoce vnímané ako čas s magickým nádychom a Štedrý deň bol považovaný za začiatok nového obdobia, ktorý ukončoval adventný pôst. Dnes si však na mnohé zvyky už ani nespomíname, prípadne ich zachovávame len kvôli symbolike. Ide o prirodzený posun, keďže to, ako žili naši predkovia pred storočím, nie je na dnešné časy už úplne aplikovateľné

Oživte staré vianočné tradície z detstva

Spomínate si však na vianočné tradície, ktoré ste mali ako deti radi? Oprášte ich a nechajte tieto tradície opäť ožiť nielen vo vás, ale aj v srdciach vašich detí.

List Ježiškovi

Jednou z čarokrásnych tradícií, ktorá kedysi bola neoddeliteľnou súčasťou vianočných príprav, je písanie listu Ježiškovi. Tento zvyk môže byť úžasným spôsobom, ako zapojiť deti do sviatočného ducha a dať priestor ich fantázii a predstavivosti. V tomto liste deti nielen vypíšu svoje vianočné želania, ale môžu tiež zdieľať svoje úspechy, zážitky a vďaku za to, čo sa im počas roka podarilo. Rodičia môžu povzbudiť deti, aby písali o tom, čo sa naučili, aké nové priateľstvá nadviazali alebo čo ich najviac potešilo.

Pečenie vianočného pečiva

Aj keď je už dnes často v móde koláče si namiesto prácneho pečenia objednať od susedky cukrárky, atmosfére pri pečení medovníkov a crinkles sa nič nevyrovná. Vyvaľkajte si spolu s deťmi cukrové alebo perníkové cesto, vykrajujte zábavné tvary a zdobte koláčiky podľa vlastnej fantázie. Vaše deti si túto činnosť rozhodne zamilujú.

Spoločné spievanie kolied

Spoločné spievanie vianočných piesní a kolied môže byť nádherným spôsobom, ako priniesť do domu atmosféru sviatkov. Rodiny na Slovensku majú bohatý repertoár tradičných vianočných piesní, ktoré môžu deti naučiť a môžu si ich spievať spolu so starými rodičmi

Vianočné tradície pri štedrovečernom stole

Štedrá večera na Slovensku je plná jedinečných a bohatých tradícií, ktoré odrážajú hlboké kultúrne a duchovné hodnoty. 

Niektoré z najtypickejších tradícií zahŕňajú:

Pôst až do večere

Na Slovensku bolo zvykom, že sa na Štedrý deň až do večernej hostiny držal pôst. Tento pôst mal nielen náboženský význam, ale bol aj spôsobom prípravy tela a ducha na oslavy Vianoc.

Krížik s medom na čelo

Pred začiatkom večere starší z rodiny potierajú čelo mladším členom rodiny medom v tvare kríža. Tento akt má symbolický význam ochrany, zdravia a sladkého života v novom roku. Je to gesto lásky a požehnania.

Na obrázku je tradičná slovenská vianočná večera, zemiakový šalát a vyprážaný kapor.

Kúsok šupiny z kapra pod obrusom

Pod obrus sa tradične vkladá šupina z kapra, ktorý je súčasťou večernej hostiny. Táto šupina by mala priniesť šťastie a prosperitu do domácnosti v nasledujúcom roku.

Prerezávanie jabĺčka počas večere

Jedným z kľúčových momentov štedrovečernej večere bolo rozkrojenie jablka na polovicu, čo slúžilo ako predpoveď zdravia rodiny. Rodina si vybrala najkrajší a najväčší plod z úrody a rozkrojili ho tak, aby sa v strede vytvoril tvar hviezdy. Ak boli obe polovice jablka zdravé, bez poškodenia alebo hniloby, bralo sa to ako dobré znamenie, predpovedajúce rodine zdravie a bezproblémový nadchádzajúci rok.

Tanier pre pocestného

Táto vianočná tradícia je krásnym symbolom pohostinnosti a solidarity. Niektorí ľudia počas štedrej večere prestrú o jeden tanier naviac. Symbolizuje to tanier pre pocestného, ktorý by mohol počas večera prísť. Niektorí ľudia si touto symbolikou spomínajú aj na svojich blízkych zosnulých, ktorým týmto milým gestom ukazujú, že na nich nezabudli a zostávajú v ich myšlienkach.

Vytvorte si nové rodinné tradície

Paleta rôznych tradícií spojených so Štedrým dňom je skutočne bohatá. Poznáte väčšinu tradícií, ktoré sme spomenuli, a sú súčasťou vašich Vianoc? V tom prípade navrhujeme, aby ste si vymysleli a osvojili nejaké vlastné rodinné zvyky, ktoré dokonale vyhovujú vašej rodine a sú odrazom vašich predstáv a fantázie. Ak túžite po tom, aby bol tento rok na Štedrý večer pre vás časom plným radosti a osláv, nechajte sa povzbudiť a inšpirovať týmito nápadmi.

Deti sedia pri stole a strihajú farebný papier, z ktorých vytvoria pohladnice.

Vyrobte si vianočnú časovú schránku

Začnite novú tradíciu, ktorú môžete opakovať každý rok pred Vianocami alebo počas Vianoc. Vytvorte si časovú schránku, ktorú si spoločne vyzdobíte. Každý člen rodiny potom do schránky vloží osobný predmet, ktorý symbolizuje jeho uplynulý rok – môže to byť čokoľvek od ručne písaných listov, cez fotografiu alebo symbolický predmet. Túto kapsula potom niekde skryte a opäť ju otvorte nasledujúce Vianoce. Táto aktivita vám umožní spoločne prežívať radosti a úspechy uplynulého roku a zároveň posilní pocit vzájomnej blízkosti a spolupatričnosti. Do schránky potom každý rok môžete pridávať nové a nové predmety. Vytvoríte tak archív rodinných spomienok pre budúce generácie vašich blízkych.

 

Dobročinnosť a pomoc núdznym

Vianoce sú aj o zdieľaní a pomoci tým, ktorí sú menej šťastní ako my. Spoločná návšteva domova dôchodcov, útulku pre psíkov alebo príprava balíčkov pre deti v detských domovoch môže byť pre deti cennou životnou lekciou. Táto aktivita posilňuje rodinné väzby a zároveň prispieva k lepšiemu pochopeniu dôležitosti pomoci iným.

matka a dieťa spoločne prirpavujú charitatívny balíček

Neváhajte oživiť a vytvoriť nové tradície

Vytváranie nezabudnuteľných Vianoc nie je len o darčekoch a výzdobe, ale najmä o čase strávenom s rodinou. Nechajte svoju fantáziu a kreativitu prúdiť a urobte z tohtoročných Vianoc čas plný nezabudnuteľných spomienok a nových začiatkov. Pripomeňte si krásu minulosti, objavte radosť prítomnosti a vytvorte základy pre budúce generácie – to všetko prostredníctvom silných, živých a milovaných vianočných tradícií.


BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach
Ďalšie články k téme Oprášte vianočné tradície s deťmi: Ako si vytvoriť nezabudnuteľné sviatky?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora