Odborníčka na výživu radí: Ktoré potraviny v tehotenstve škodia?

27. 4. 2020 · Redakcia BabyClub Dr.Max · 5 minút na prečítanie
 • strava počas tehotenstva
 • vitamíny počas tehotenstva

 

Hoci by babičky zrejme nesúhlasili, reči o jedení za dvoch počas gravidity sú už roky pokladané za mýtus. Dvojnásobné množstvo jedla vám nebude treba na začiatku ani na konci tehotenstva, priam naopak – teraz potrebujete dvakrát kvalitnejšiu a pestrejšiu stravu. O tom, čo by mal a nemal v tomto citlivom období váš jedálniček obsahovať, je najlepšie poradiť sa s ošetrujúcim lekárom. Vedeli ste napríklad, že tehotným ženám nesvedčí zelený čaj, no ani priveľa škorice? Čítajte a dozviete sa viac!

ZABUDNITE NA DIÉTY

Tehotenstvo je obdobím, ktoré si väčšina žien príjemne užíva. Tlkot srdiečka či prvé „kopnutia“ bábätka sú neklamným znakom toho, že pod vaším srdcom vzniká nový život. Za jeho správny vývoj ste v prvom rade zodpovedná vy sama. Počas deviatich mesiacov, kedy tvoríte jeden organizmus, totiž vyživujete nielen seba, ale aj svoje dieťa. Z tohto titulu by ste mali zo svojich záchranných plánov na udržanie štíhlej línie vyhodiť všetky odvážne diéty.

Vaše dieťa potrebuje pestrú a vyváženú stravu, bohatú tak na ovocie a zeleninu, ako aj na bielkoviny, mliečne výrobky, tuky a sacharidy. Mimoriadne dôležitými stavebnými prvkami sú vápnik, vitamín C a D, železo, horčík, kyselina listová a celá plejáda ďalších. Svoj jedálny lístok preto skúste obohatiť najmä o strukoviny, orechy, listovú zeleninu, červené mäso, ryby, mrkvu či banány. Na druhej strane, ani nekontrolovateľný prístup k tehotenskému stravovaniu nie je na mieste. Potravou totiž môžete dieťatku nielen pomáhať, ale i uškodiť.

ZAKÁZANÉ POTRAVINY

Hoci stále platí, že v tehotenstve by ste mali jesť čo najpestrejšie, existujú potraviny, ktorým by ste sa mali doslova vyhýbať. Sú to predovšetkým instantné pokrmy, paštéty, plesňové syry, nepasterizované mliečne výrobky, surové mäso, pečienka, hríby a jedlá s vysokým obsahom rafinovaného cukru.

„Mnohé z týchto jedál môžu byť totiž zdrojom nadmerného obsahu soli, konzervantov a tiež baktérií a choroboplodných zárodkov, ktoré predstavujú riziko pre zdravie budúcej mamičky, ale hlavne nenarodeného bábätka,“ vysvetľuje MUDr. Alžbeta Béderová, CSc., odborníčka na výživu z Poradne zdravia. Mnohí odborníci tiež varujú pred užívaním byliniek, vrátane levandule či šalvie, a tiež neodporúčajú konzumáciu škorice, predovšetkým vo vyššom štádiu gravidity.

NEZABÚDAJTE PIŤ

Myslite na pravidelný pitný režim, a to najmä s pribúdajúcim slnečným počasím. Obdobie gravidity so sebou prináša časté nevoľnosti a taktiež zápchy, preto vám môže nedostatočný príjem tekutín spôsobiť bolesť hlavy, únavu a celkovú dehydratáciu organizmu. Vypiť by ste mali aspoň 1,5 litra vody denne.

„Ideálnou voľbou je čistá voda bez bubliniek, prípadne riedené ovocné či zeleninové šťavy, ojedinele ovocný čaj. Čiernemu a zelenému čaju sa radšej vyhnite, obsahuje totiž vyššie dávky teínu, ktorý má podobné účinky ako kofeín a môže spôsobovať tachykardiu, teda búšenie srdca,“ odporúča MUDr. Béderová. Samozrejmosťou je vylúčenie alkoholu, energetických a kolových nápojov, prípadne obmedzenie pitia kávy, ak vám doktor nenakáže inak - napríklad v prípade, že bojujete s veľmi nízkym tlakom.

 

V ZDRAVOM TELE ZDRAVÝ DUCH

Aj vy sa cítite byť tehotenstvom natoľko vyčerpaná, že za ideálny šport považujete skákanie z jednej televíznej stanice na druhú? Alebo ste sa vzdali fyzických aktivít zo strachu, že by ste pri jednotlivých pohyboch mohli ublížiť bábätku? Podľa odborníkov, pohyb ako taký bábätku neškodí, práve naopak. Spevní vám svalstvo, rozprúdi krvný obeh a dodá vám energiu. Špeciálna tehotenská jóga vás navyše naučí správne pracovať s dychom.

V rôznych tréningových štúdiách, ale aj priamo v nemocniciach, sú dnes bežne dostupné špeciálne cvičenia, zamerané na tehotné ženy. Tie majú za cieľ posilniť presne tie typy svalov, ktoré počas týchto deviatich mesiacoch potrebujete. Uvoľňovacie cviky na chrbticu či cviky na posilnenie panvového dna môžu výrazne zlepšiť fyzický i psychický priebeh vášho tehotenstva, dokonca aj samotný pôrod. Pokiaľ sa považujete za menej pohybovo zdatné, ideálnou voľbou sú pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu.
 

 • Infračervený dotykový teplomer pre okamžité a presné meranie na čele alebo v uchu.
 • 4.8
  (6)
  Baby Wash 3 v 1: šampón, umývací gél a pena do kúpeľa.
 • 5.0
  (3)
  Vyživujúci detský krém na tvár i telo.
 • 3.0
  (2)
  Na starostlivosť o pokožku dojčiat a prsné bradavky dojčiacich matiek.
 • 5.0
  (1)
  Ochranný detský krém na tvár vhodný na zimné obdobie.
 • 5.0
  (1)
  Ošetrujúci kúpeľový a telový olej s obsahom vitamínu E.

  Ďalšie články k téme Odborníčka na výživu radí: Ktoré potraviny v tehotenstve škodia?

  • Najdôležitejšie vitamíny, ktoré vám v tehotenstve nesmú chýbať

   Najdôležitejšie vitamíny, ktoré vám v tehotenstve nesmú chýbať

   · 4 minúty na prečítanie
   • kyselina listová
   • vitamíny počas tehotenstva
   Beriete výživové doplnky každý deň alebo vaša lekárnička zíva prázdnotou? Tak či onak, práve tehotenstvo je obdobím, kedy je pravidelné užívanie vitamínov viac než na mieste!
  • Správna voľba pre vás a vaše bábätko

   Správna voľba pre vás a vaše bábätko

   · 7 minút na prečítanie
   • kyselina listová
   • vitamíny počas tehotenstva
   • plánovanie tehotenstva
   • dojčenie
   Váš výživový stav pred tehotenstvom a počas tehotenstva hrá kľúčovú úlohu pri raste a vývoji vášho bábätka.
  • Zistite, ako potlačiť nevoľnosti v tehotenstve

   Zistite, ako potlačiť nevoľnosti v tehotenstve

   · 6 minút na prečítanie
   • tehotenstvo
   • tehotenský test
   • vitamíny počas tehotenstva
   Žalúdok na vode a vracanie počas tehotenstva sa síce označujú ako ranná nevoľnosť, ale môžu trvať celý deň. Ako ich zmierniť a prežiť deň bez problémov?
  O autorovi
  Redakcia BabyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora
  O autorovi
  Redakcia BabyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora

  Obsah článku