Nedostatok železa trápi aj bábätká. Viete, ako mu predísť?

11. 3. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Je váš drobec príliš bledý, často unavený, chorľavý a nechutí mu jesť? Dôvodov môže byť viacero, jedným z nich je aj nedostatok železa v krvi.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Nedostatok železa trápi aj bábätká. Viete, ako mu predísť?

Únava, problémy so spánkom, bledosť či zadýchanie. Všetky tieto signály naznačujú, že vaše dieťa ohrozuje anémia. Dôsledky môžu byť oveľa vážnejšie.

Je váš drobec príliš bledý, často unavený, chorľavý, zle sa sústredí a nechutí mu jesť? Dôvodov môže byť viacero, no mali by ste vedieť, že takto nejako sa u detí prejavuje aj začínajúca anémia, ktorá súvisí s nedostatkom železa v krvi. Netrpia ňou len dospelí, priam naopak – objavuje sa už u šesťmesačných bábätiek a prekvapiť vás môže aj v puberte. Ak máte podozrenie, že ide o váš prípad, pred nasadením potravinových doplnkov sa radšej poraďte s lekárom. Nadbytok tohto vitamínu škodí rovnako, ako jeho nedostatok!

Zdravotné riziká

Primálo železa zvyčajne vedie k anémii. To je stav, kedy červené krvinky nemajú dostatok krvného farbiva, sú menšie a bledšie. Pre organizmus je potom náročnejšie zabezpečiť dostatočné zásobovanie všetkých orgánov kyslíkom. Okrem bledosti, slabosti a únavy môže anémia zapríčiniť závažnejšie zdravotné problémy, ako je napríklad obmedzenie rastu či duševného vývoja detí vo veku od 0 do 3 rokov.

Zaujímavý súvis sa zistil medzi nedostatkom železa a syndrómom nepokojných nôh. Tento stav je veľmi nepríjemný, pretože drobca núti podchvíľou hýbať nohami, a to najmä pri ležaní v posteli. Dieťa má nielen problém zaspať, ale aj samotný odpočinok býva prerušovaný a nepokojný. Hoci aktuálne nie sú k dispozícii presné štúdie, predpokladá sa, že s problémom súvisiacim s nedostatkom železa zápasí okolo 15 % batoliat.



Aj za toto môže železo

Vedeli ste, že dieťa trpiace nedostatkom železa, má slabšiu imunitu a ťažšie odoláva chorobám? Neskôr sa u neho môžu objaviť už spomínané poruchy rastu, psychomotorického vývoja, problémy s učením a vnímaním, keďže môže byť oslabená aj jeho pamäť. Anemické dieťa zvykne trpieť závratmi, rýchlym srdcovým tepom, ale tiež popudlivosťou a výbušnosťou.

 

Nedostatok železa

Strata železa v krvi sa prejavuje postupne. Ako prvé ňou trpia svaly a funkcie mozgu. Všimnúť si to môžete v podobe bledej pokožky, a to najmä v oblasti rúk, nechtov a očných viečok. Dieťa býva nervózne, sťažuje sa na slabosť a odmieta jesť. V zriedkavých prípadoch sa u chudokrvných detí objaví potreba jesť omietku či kriedy. Nedostatok železa by mal vždy diagnostikovať lekár. Stačí jednoduchý krvný test a budete vedieť, akú liečbu a príjem železa vaše dieťa skutočne potrebuje.

Koľko je optimálna dávka?

Nároky na príjem železa zo stravy sa u detí menia vekom alebo v závislosti od ich aktuálneho zdravotného stavu a stravovacích návykov. Od štvrtého mesiaca by malo dojčené dieťa do zavedenia príkrmov prijať okolo 1mg železa na kilogram telesnej hmotnosti. Dojčatá do jedného roka potrebujú okolo 11 miligramov a staršie deti vo veku od 1 do 3 rokov majú prijať 7 mg železa denne, a to prostredníctvom stravy.

Medzi ohrozené skupiny, trpiace anémiou, patria predčasne narodené deti. Je to preto, lebo najviac železa bábätko získava v priebehu posledného trimestra tehotenstva. Predčasniatka ho logicky nestihnú prijať toľko, ako deti narodené v termíne, a tak sú v deficite hneď od začiatku. Aj preto im odborníci ordinujú príjem najmenej 2 mg/kg železa denne do dovŕšenia prvého roka života. Opatrní buďte aj v prípade, že je vaše dieťa často choré, neprijíma dostatok vitamínu C, pije veľké množstvo mlieka, prípadne berie lieky, ktoré môžu potláčať vstrebávanie železa do krvi.

Odporúčané zdroje

Dojčené deti bývajú nedostatkom železa ohrozené viac, než deti na umelom mlieku. Do umelého mlieka sa totiž železo cielene pridáva, a tiež tieto deti rýchlejšie prechádzajú na tuhú stravu. Rozhodne to však nie je dôvod na paniku – radšej sa pri prvých príkrmoch zamerajte na potraviny bohaté na železo, a to najmä  živočíšneho pôvodu. Ľudské telo nevie rastlinné zdroje železa plnohodnotne vstrebať, aj preto sa pri malých deťoch neodporúča vegetariánske a vegánske stravovanie.

Dobrými zdrojmi železa sú červené mäso (teľacie či jahňacie), hydina, losos, tuniak alebo vaječné žĺtky. Obsahuje ho aj zelená listová zelenina, strukoviny, sušené ovocie a hrozienka, ale tiež celozrnné pečivo. Veľmi výhodné je konzumovať ich spolu so zdrojmi vitamínu C, ako sú paradajky, brokolica, pomarančová šťava alebo jahody, čím vstrebávanie železa podporíte. Nezavrhujte ani mliečne výrobky, no sústreďte sa na kvalitné kyslomliečne zdroje a podávajte ich s časovým odstupom od konzumácie mäsa, čím predídete znehodnoteniu železa v strave.

Ďalšie články k téme Nedostatok železa trápi aj bábätká. Viete, ako mu predísť?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora