Krvácanie z nosa. Prečo vzniká a ako ho zastaviť?

21. 10. 2020 · 3 minúty na prečítanie

Deťom tečie krv z nosa často, preto sa netreba príliš ľakať. Môžu im chýbať vitamíny, bojujú s prechladnutím alebo sú citlivé na zmenu teplôt. Viete poskytnúť prvú pomoc?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Krvácanie z nosa. Prečo vzniká a ako ho zastaviť?

Deťom od troch do šiestich rokov krváca z nosa bežne. Spontánne krvácanie spôsobuje narušenie drobných ciev. Na prvý pohľad to vyzerá desivo, no dôvod môže byť veľmi pragmatický – zapríčiní ho obyčajné špáranie sa v nose. Ďalšími faktormi sú drobné poranenia, prítomnosť cudzích predmetov v nose, alergie, ale aj rýchla zmena teplôt. Ak vášmu dieťaťu tečie krv z nosa pravidelne, je dobré zistiť príčinu, prípadne sa poradiť s odborníkom o vhodnej liečbe.

NAJČASTEJŠIE DÔVODY

Sliznica nosa a nosová prepážka sú pretkané hustým systémom žiliek a cievok. Prekrvujú nos a ohrievajú vdychovaný vzduch. Keď dôjde k ich podráždeniu, nastáva reakcia, označovaná ako krvácanie (epistaxa). V zime sa objavuje najčastejšie, keď sliznicu vysušuje vykurovanie a studený vonkajší vzduch. Alergici s krvácaním bojujú celoročne, a to z dôvodu kombinácie opuchnutých dýchacích ciest a silného smrkania.

Za epistaxou sa však môže ukrývať infekcia alebo prechladnutie, ktoré vedú k nadmernej tvorbe hlienu a hnisu v nosovej dutine, čo dočasne poškodzuje cievy a vedie k prípadnému krvácaniu. Ako vedľajší príznak sa tiež objavuje pri zlomeninách nosových kostičiek a poraneniach kostí tváre. U detí je obzvlášť nebezpečné vkladanie rôznych predmetov do nosovej dierky, napríklad kúsok jedla, hračky, guličky atď. Takisto pričasté a nešetrné čistenie nosa, vysušujúce sliznicu, vedie k tomu, že jemné cievky popraskajú a začnú krvácať.

DÔLEŽITÉ CÉČKO

Nedostatok vitamínu C, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu tkanív, spôsobuje krehkosť drobných ciev, čo u detí ľahko vyvolá krvácanie z nosa. Ak vaše dieťa neobľubuje ovocie a zeleninu, je dobré zabezpečiť mu dostatočný prísun céčka vo forme doplnkov výživy

Najviac vitamínu C sa nachádza v kyslej kapuste, listovej zelenine, kivi či citrusoch, na spevnenie cievnej steny zase funguje konzumácia pohánky (respektíve rutínu z nej), a to hlavne v kombinácii s týmto vitamínom.

V neposlednom rade, pri krvácajúcich stavoch zohráva svoju úlohu aj deficit železa. Tento minerál sa podieľa na prenose kyslíka do všetkých buniek v ľudskom tele. Pri nedostatku železa viac podliehame únave, infekciám a krvným stratám. Ak chcete doplniť svoje „železité“ zásoby, stavte na červené mäso, pečienku, orechy a semená, ale tiež listovú zeleninu, cviklu a sušené ovocie.

AKO ZASTAVIŤ KRVÁCANIE?

1. Dieťa upokojte a posaďte na stoličku s opierkou. Sedieť by malo rovno, prípadne v jemnom predklone, aby sa v nose zbytočne nevytvárali zrazeniny.

2. Zabráňte mu, aby ležalo alebo zakláňalo hlavu. Hrozilo by vdýchnutie alebo prehĺtanie krvi, čo následne vedie k zvracaniu.

3. Uvoľnite odev pri krku a prstami stláčajte nos, po desiatich minútach tlak uvoľnite.

4. Po zastavení krvácania je dôležité aspoň 2 hodiny nesmrkať, nepiť teplé nápoje a fyzicky sa nenamáhať.

5. Ak krvácanie neprestane, opakujte postup ďalších desať minút.

KEDY NAVŠTÍVIŤ LEKÁRA?

To, do akej miery je tečúca krv z nosa nebezpečná, závisí od častosti krvácania, jeho intenzity, príčiny vzniku, ale tiež od veku dieťaťa a celkovej zdravotnej anamnézy. 

Samovoľné krvácanie a bolesť hlavy spolu úzko súvisia, keďže malý pacient stráca náhle väčšie množstvo krvi. Hoci by sa mala bolesť po chvíli sama od seba stratiť, opakované situácie nepodceňujte a pátrajte po skutočnej príčine.

Lekára určite zavolajte, ak:

 • Je krvácanie silné a neprestáva ani po 20 minútach.
 • Dieťa má závrate, je malátne, prípadne má ťažkosti s dýchaním.
 • Krvácanie je dôsledkom úderu do hlavy alebo pádu, ktorý sa netýkal nosa.
 • Situácia sa pravidelne opakuje.
 • Máte pochybnosti o závažnosti stavu alebo jeho priebehu.

Ďalšie články k téme Krvácanie z nosa. Prečo vzniká a ako ho zastaviť?

 • Nádcha

  Nádcha

  · 4 minúty na prečítanie
  Viete, čo znamená pre deti upchatý nos? Kedy ísť s nádchou k lekárovi a aké sú možnosti liečby? Či, ako je to naozaj s tou "slanou vodou"?
 • Bolesť

  Bolesť

  · 3 minúty na prečítanie
  Bolesť je nepríjemný pocit, ktorým vysiela náš organizmus varovný signál pred možným rizikom. Sprevádza mnohé ochorenia a v niektorých prípadoch upozorňuje na chorobu.
 • Kašeľ

  Kašeľ

  · 2 minúty na prečítanie
  Kašeľ je obranný reflex organizmu. Pomáha odstrániť z dýchacích ciest všetko, čo ich dráždi alebo blokuje.
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora