Hľadajte počas tehotenstva to najlepšie pre vás oboch

21. 6. 2022 · 9 minút na prečítanie

Odpáčte sa sebe a svojmu drobcovi všetko, čo potrebujete od druhého trimestra až po záverečné obdobie tehotenstva.

Alexandra Giertliová
Alexandra Giertliová
Hľadajte počas tehotenstva to najlepšie pre vás oboch

Doprajte sebe a dieťatku všetko čo potrebujete pre obdobie od druhého trimestra až po koniec tehotenstva.

Odborných aj laických rád, aká výživa je pre vás a vaše dieťa v období tehotenstva najlepšia je nespočetne veľa. Správna výživa ovplyvňuje výskyt vrodených vývojových chýb, je prevenciou pred nízkou pôrodnou hmotnosťou, alergiami, rôznymi ochoreniami, ovplyvňuje aj vývoj dieťaťa po pôrode. Počas tehotenstva sa nároky na potrebu vitamínov, minerálov a iných látok (napr. omega-3 mastné kyseliny) zvyšujú. Aj napriek vyváženej strave, niektoré z nich budete potrebovať doplniť (6, 7).

Podľa MUDr. Kosibovej, PhD. „Objem plazmy sa počas normálneho tehotenstva postupne zvyšuje o viac ako 40 - 60 %. Táto expanzia je väčšia ako nárast hmoty červených krviniek 20-40 % – dochádza k poklesu koncentrácie hemoglobínu, hematokritu a počtu červených krviniek. Počet krvných doštičiek sa na konci tehotenstva znižuje, ale zvyčajne zostáva  v medziach normy. Na zvládnutie tohto zvýšenia objemu sa pozoruje okrem iných cievnych zmien, kardiovaskulárna adaptácia a zvýšenie srdcového výdaja asi o 40 %“ (9-13).

Kyselina listová (B9, Acidum folicum)

V tehotenstve je často hladina folátov znížená – najmä pri viacpočetných tehotenstvách alebo pri vracaní. Nedostatok folátu môže byť zodpovedný za primárne defekty neurálnej trubice (NTD), vrátane spina bifida a anencefálie. Je tiež dôležité pripomenúť, že u žien s diabetom je odporúčaná denná dávka folátu 5 mg (9).

Na zníženie rizika defektov neurálnej trubice odporúča WHO (Svetová zdravotnícka organizácia), že všetky ženy pred tehotenstvom, by mali užívať denne kyselinu listovú (400 μg). Súčasné dôkazy naznačujú, že suplementácia kyseliny listovej  3 mesiace pred tehotenstvom, buď samotná alebo v kombinácii s inými vitamínmi a minerálmi, môže zabrániť defektom neurálnej trubice. V tehotenstve sa doporučuje  600 – 1000 μg kyseliny listovej denne (3, 9, 14).

Kyselinu listovú a aj jej aktívnu formu (foláty) nájdete napríklad aj v LejdyVita® 1 Chcem byť mama. Ide o výživový doplnok pri plánovaní gravidity a pre prvý trimester tehotenstva.

  • Okrem už spomenutých  folátov (prispievajú k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva, zohrávajú úlohu v procese delenia buniek),
  • obsahuje vitamín B6 pyridoxín (prispieva k regulácii hormonálnej činnosti), B8 cholín (prispieva k správnej látkovej premene homocysteínu),
  • myo-inozitol (súčasť procesov súvisiacich s plodnosťou (15-20)),
Výživový doplnok pri plánovaní gravidity LejdyVita 1 Chcem byť mama
  • obsahuje aj vitamíny B2 – riboflavín (prispieva k správnej látkovej premene železa) ,
  • B12 – kyanokobalamín (zohráva úlohu v procese delenia buniek) a napokon vitamín D3 – cholekalciferol (prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému).
  • Vitamíny B2, B6 a B12 sú zároveň dôležité pri premene (metabolizme) kyseliny listovej na jej aktívnu formu (2).

Omega 3 mastné kyseliny

MUDr. Zuzana Kosibová, PhD.: „Omega-3 mastné kyseliny patria medzi tzv. polynenasýtené esenciálne mastné kyseliny. Ľudské telo si ich samé nedokáže vyrábať, preto je potrebný ich príjem v potrave alebo v doplnkoch výživy. Všeobecne odporúčaný minimálny príjem v tehotenstve nie je jednoznačne stanovený, predpokladá sa 200 mg denne počas celého tehotenstva. Nie je však vylúčený ani príjem 200 mg za 7 dní.

Omega-3 mastné kyseliny podporujú zdravý vývoj novorodenca. Najvýznamnejším zdrojom Omega-3 mastných kyselín je rybí tuk. Ten obsahuje hneď dva druhy Omega-3 mastných kyselín: kyselinu eikozapentaenovú (EPA) a kyselinu dokozahexaenovú (DHA) (8).

Epidemiologickými štúdiami sa dospelo k záveru, že výživa matiek Omega-3 mastnými kyselinami (v správnom pomere) je dôležitá pre prenos DHA na dieťa pred a po pôrode, s krátkodobými a dlhodobými dôsledkami pre nervový systém (9)“.

Absolútnou novinkou na slovenskom trhu je LIPINOVA® - unikátny patentovaný komplex lipidových mediátorov (SPMs*) získaný práve z omega-3 mastných kyselín (DHA a EPA) (4). Lipidové mediátory (SPMs) sú počas tehotenstva a počas dojčenia prítomné v ľudskom organizme. Ide o aktívne metabolity, ktoré sa v organizme prirodzene tvoria z DHA a EPA – omega-3 mastných kyselín a sú súčasťou dôležitých špecifických procesov.

Výskyt lipidových mediátorov na bioaktívnej úrovni v ľudskom organizme

Komplex LIPINOVA® obsahuje ako jediný na trhu výživový doplnok LejdyVita® 2 Budem mama, ktorý zabezpečí prísun aktívnych lipidových mediátorov do tela matky v prípade potreby, alebo ich nedostatku. Obsahuje okrem iného aktívnu formu kyseliny listovej a železo Ferronyl®.

 

Železo (Fe)

Význam železa opisuje MUDr. Kosibová, PhD. „Anémia v tehotenstve vzniká kombináciou sideropenickej anémie (z nedostatku železa) a dilučnej anémie (pri ktorej narastá rýchlejšie objem séra ako krvných elementov), dôsledkom je porucha prenosu kyslíka do tkaniva. Príčinou sideropénie je nedostatok železa, obmedzuje sa tak tvorba proteínov, znižuje sa tvorbu feritínu.

Môže byť v prelatentnej forme – postupné znižovanie Fe v organizme, latentná sideropénia – zásoby Fe sú vyčerpané, je znížená dodávka Fe pre erytropoézu (tvorba červených krviniek), sideropénická anémia – dochádza k rozvoju anémie  (9-11)."

Následky anémie pre matky sú:

  • infekcie – predčasný pôrod,
  • nedostatočná „spolupráca“ maternice pri pôrode – zvýšené riziko krvácania,
  • oslabená pôrodná činnosť,
  • nedostatočné „sťahovanie“ maternice po pôrode.
  • Medzi dlhodobé následky patrí zhoršené vnímanie, malátnosť, nesústredenosť, depresie (1).

Následky anémie pre plod sú:

  • predčasný pôrod,
  • intrauterinná (vnútromaternicová) rastová retardácia,
  • nízka pôrodná hmotnosť,
  • úmrtie plodu,
  • zmeny v srdcovej frekvencii plodu,
  • poruchy prietokov vo fetálnej cirkulácii (v pupočníku, aj v hlavičke plodu),
  • sepsa (prítomnosť baktérii v krvi),
  • znížené množstvo plodovej vody,
  • zlý kognitívny, motoricko – neurofyziologický (pohybovo – nervový) a sociálno-emocionálny vývoj detí  (9-11) “.

Denná suplementácia pri prevencii (nie pri liečbe) anémie z nedostatku železa u tehotných by mala predstavovať 30 - 60 mg elementárneho železa (21). Zhoršenie vstrebávania železa spôsobuje káva, čaj, mliečne produkty, ktoré treba jesť a piť 2 hodiny pred a 2 hodiny po preparátoch železa. Naopak zlepšenie vstrebávania železa zabezpečuje vitamín C (9).

LejdyVita® 2 Budem mama obsahuje viac ako 98 % železa s minimálnou kovovou príchuťou a vynikajúcou biologickou dostupnosťou (5).

Prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému, k zníženiu vyčerpania a únavy, správnej látkovej premene.

Obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B12, kyselinu listovú aj jej aktívnu formu (L-metylfolát), vitamín C (kyselinu askorbovú) a vitamín E.

Výživový doplnok pre tehotné ženy LejdyVita 2 Budem mama

Dôležité minerály: jód a zinok

MUDr. Zuzana Kosibová, PhD. „Homeostáza štítnej žľazy, najmä u tehotných žien je nevyhnutná pre vývoj mozgového tkaniva plodu, získavanie inteligencie a učenie.

Počas tehotenstva sa potreba jódu zvyšuje približne o 50 % v dôsledku stimulácie štítnej žľazy matky (pomocou tehotenského hormónu hCG), zvýšenia renálneho klírensu jódu a transplacentárne na syntézu fetálnych hormónov štítnej žľazy od druhého trimestra.“

Denná suplementácia jódu u tehotných by mala byť 150 μg každý deň. Ženy s už existujúcim ochorením štítnej žľazy by sa mali pred užitím výživového doplnku poradiť so svojím lekárom – endokrinológom (21). Osobitnú pozornosť vyžadujú tehotné ženy s abúzom – fajčením, s vegánstvom, trpiace nevoľnosťou a vracaním (9).

MUDr. Zuzana Kosibová, PhD.: „Zinok je nevyhnutný pre mnohé biologické procesy vrátane bunkového delenia, syntézy a rastu proteínov a metabolizmu nukleových kyselín. Počas tehotenstva môže nedostatok zinku viesť k vrodeným malformáciám (odchýlka štruktúry alebo funkcie), nízkej pôrodnej hmotnosti, spomaleniu vnútromaternicového rastu a k predčasnému pôrodu. Potreba zinku u tehotných žien je mierne zvýšená (11 mg/deň). Okrem toho zinok zvyšuje vstrebávanie folátov z potravy a tým prispieva k prevencii nedostatku folátov. Zároveň však netreba zabúdať, že železo znižuje vstrebávanie zinku (9) “.

Viac nájdete na www.lejdyvita.sk.

REFERENCIE

1. SME Primár. Strava v tehotenstve: Päť kľúčových živín pre matku a dieťa. [online]. [cit. 2022- 03-25]. Dostupné na: <https://primar.sme.sk/c/20532959/strava-v-tehotenstve-klucove-ziviny-vitaminy-pre-tehotne.html&gt

2. Úradný vestník Európskej únie L 307/2014. Nariadenie Komisie (EÚ) c. 1135/2014 z 24. októbra 2014 o povolení zdravotného tvrdenia o potravinách, ktoré odkazuje na zníženie rizika ochorenia, Ú. v. EÚ L 307, 28.10.2014, s. 23 – 25

3. Nariadenie Komisie (EÚ) č. 440/2011 zo 6. mája 2011 o povolení a zamietnutí povolenia určitých zdravotných tvrdení o potravinách, ktoré odkazujú na vývoj a zdravie detí

4. SOLUTEX GC S.L. Next generation immune-nutrition support. [online]. [cit. 2022- 03-03]. Dostupné na: https://lipinova.com/&amp

5. Ashland. Ferronyl™iron supplement. [online]. [cit. 2022- 03-03]. Dostupné na: <https://www.ashland.com/file_source/Ashland/Industries/Food%20and%20Beverage/PHA 17-1008_Ferronyl_Iron_Supplement%20SellSheet_A4_050418_A4_digital.pdf>

6. Najmama. Čakáte bábätko? 11 vitamínov a minerálov, na ktoré nezabúdajte. [online]. [cit. 2022- 03-03]. Dostupné na: https://najmama.aktuality.sk/clanok/235276/cakate-babatko-11 vitaminov-a-mineralov-na-ktore-nezabudajte/

7. Rodinka. Aké minerály a vitamíny potrebujete počas tehotenstva doplniť?. [online]. [cit. 2022- 03-03]. Dostupné na: https://tehotenstvo.rodinka.sk/kym-rastie-brusko/vyziva-a-pohyb/ake-mineraly-a-vitaminy-potrebujete-pocas-tehotenstva-doplnit/  

8. Klub zdravia. Príjem omega-3 mastných kyselín v tehotenstve znižuje riziko výskytu ekzému u detí [online]. [cit. 2022- 03-03]. Dostupné na: https://www.klubzdravia.sk/a/485_prijem omega3-mastnych-kyselin-v-tehotenstve-znizuje-riziko-vyskytu-ekzemu-u-deti

9. Jouanne M, Oddoux S, Noël A, et al.. Nutrient Requirements during Pregnancy and Lactation. Nutrients. 2021 Feb 21;13(2):692. doi: 10.3390/nu13020692.

10. Binder, T. Hematologické komplikace v těhotenství. In: Hájek, Z. a spol. Rizikové a patologické těhotenství. Grada, 2004, s.163-165.

11. Binde, T. Hematologické poruchy a nemoci v průběhu těhotenství. In Roztočil, A. a spol. Moderní porodnictví. Grada, 2008, s.196-199.

12. Kafková, A. Anémia – diagnostika a liečba. Via pract. 2005, 2 (3), s. 141–144.

13. Rigby, B.F et al. Anemia and Thrombocytopenia in Pregnancy. Medscape, feb., 2013

14. Biennial Collaborative Agreement between the Ministry of Health of Latvia and the WHO Regional Office for Europe (2016–2017) Proper Maternal Nutrition during Pregnancy Planning and Pregnancy, [online]. [cit. 2022- 03-03].´Dostupné na: https://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0003/337566/Maternal-nutrition-Eng.pdf

15. Papaleo E, Unfer V, Baillargeon JP, Chiu TT. Contribution of myo-inositol to reproduction. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. 2009 Dec;147(2):120-3. doi: 10.1016/j.ejogrb.2009.09.008

16. Dinicola S, Chiu TT, Unfer V, et al. M. The rationale of the myo-inositol and D-chiro-inositol combined treatment for polycystic ovary syndrome. J Clin Pharmacol. 2014 Oct;54(10):1079-92. doi: 10.1002/jcph.362

17. Carlomagno G, De Grazia S, Unfer V, Manna F. Myo-inositol in a new pharmaceutical form: a step forward to a broader clinical use. Expert Opin Drug Deliv. 2012 Mar;9(3):267-71. doi: 10.1517/17425247.2012.662953

18. Unfer V, Orrù B, Monastra G. Inositols: from physiology to rational therapy in gynecological clinical practice. Expert Opin Drug Metab Toxicol. 2016 Oct;12(10):1129-31. doi: 10.1080/17425255.2016.1225039

19. Papaleo E, Potenza MT, Brigante C, De Michele E, Pellegrino M, Candiani M. Nutrients and infertility: an alternative perspective. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2011 May;15(5):515-7

20. Facchinetti F, Bizzarri M, Benvenga S, et al. Results from the International Consensus Conference on Myo-inositol and d-chiro-inositol in Obstetrics and Gynecology: the link between metabolic syndrome and PCOS. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. 2015 Dec;195:72-6. doi: 10.1016/j.ejogrb.2015.09.024

21. Kolektív autorov. Odporúčaný postup na výkon prevencie: Výživa a fyzická aktivita v tehotenstve. [online]. [cit. 2022- 03-03]. Dostupné na: <https://www.health.gov.sk/Zdroje?/Sources/dokumenty/SDTP/standardy/Prevencia/015-Vyziva-a-fyzicka-aktvita-v-tehotenstve.pdf>

 

* SPMs -Specialized pro-resolving mediators

Výživové doplnky nie sú náhradou pestrej stravy.

Ďalšie články k téme Hľadajte počas tehotenstva to najlepšie pre vás oboch

O autorovi
Alexandra Giertliová
Alexandra Giertliová
Čítať viac od autora
O autorovi
Alexandra Giertliová
Alexandra Giertliová
Čítať viac od autora