Prijíma vaše dieťatko dostatok vitamínu C?

15. 2. 2022 · 5 minút na prečítanie

Dôležité je, aby deti dostávali dostatok vitamínu C počas celého roka, nie len počas obdobia choroby. Ak malé dieťa nechce jesť dostatok ovocia a zeleniny, ako mu doplniť tento vitamín?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Prijíma vaše dieťatko dostatok vitamínu C?

Deti potrebujú prijjímať dostatok vitamínu C počas celého roka, nielen v období choroby. Ako ho doplniť malému dieťaťu, ak nechce jesť dosť ovocia a zeleniny?

Céčko pomáha telu bojovať s vírusmi a zároveň pôsobí ako účinná prevencia pred ochorením. Potrebujeme ho však prijjímať dostatok počas celého roka. Pokiaľ dieťa ochorie, vitamín C sa v tele spotrebúva rýchlejšie. Pediater vám preto v rámci liečby odporučí dočasne zvýšiť jeho príjem. Ak si myslíte, že ho vaše deti neprijímajú dostatok zo stravy, môžete im ho podávať celoročne aj vo forme výživového doplnku. Mimoriadne potrebné je jeho dopĺňanie v prípade, keď dieťa neje dostatok ovocia a zeleniny. Ktorá forma je pre vášho drobca najvhodnejšia a koľko vitamínu C denne vaše dieťa potrebuje? Čítajte ďalej.

Deti a vitamín C

Ľudské telo, na rozdiel od väčšiny živočíchov a rastlín, nie je schopné ho samo syntetizovať. Preto sme odkázaní na jeho pravidelné dopĺňanie prostredníctvom stravy alebo v prípade potreby v podobe výživových doplnkov. Tie sú nápomocné v období zvýšenej fyzickej a psychickej záťaže organizmu alebo počas choroby.

 

Vitamín C je základný vitamín pre správne fungovanie celého tela

Tento vitamín, známy aj ako kyselina askorbová, patrí medzi základné antioxidanty. Prispieva k správnej látkovej premene, dôležitej pre tvorbu energie, k správnemu fungovaniu nervového systému a k správnej funkcii ďasien, chrupaviek, kostí a zubov. Zvyšuje vstrebávanie železa a v neposlednom rade podporuje imunitný systém.

Na jeho nedostatok sú obzvlášť citlivé dojčatá a deti v období rýchleho rastu, tehotné i dojčiace ženy. Plne dojčené deti prijímajú céčko z materského mlieka a jeho množstvo je ovplyvnené životosprávou matky. Je bežné, že napriek vyváženej strave dojča prijíma menšiu dennú dávku vitamínu C, než je pre neho optimálne, preto ho dnes pediatri odporúčajú suplementovať prostredníctvom kvapiek.

nedojčených detí je mliečna formula väčšinou obohatená o dávku vitamínu C, preto o potrebe jeho dopĺňania rozhodne lekár individuálne. Po 6. mesiaci života bábätka dochádza k dopĺňaniu potrebných látok a živín v podobe pestrej a kvalitnej stravy. Obsah céčka v ovocí a zelenine stúpa a klesá v závislosti od ročného obdobia, jeho skladovania, ale tiež spôsobu úpravy jedla.

Tipy z lekárne

Pre tých najmenších je určený vitamín C v tekutých liekových formách, ktorý je možné podávať bábätku od prvého mesiaca života. Dr. Max Vitamín C Baby prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému a zvyšuje vstrebávanie železa. Prípravok sa podáva vo forme kvapiek, vďaka čomu ho viete pridať do vychladeného nápoja alebo tekutého jedla. Optimálna dávka od jedného mesiaca života je 10 kvapiek, neskôr sa nároky na množstvo stupňujú a dávku preto zvýšte podľa údajov na obale výrobku.

Vitamín C je dôležitý pre obranyschopnosť proti bakteriálnym a najmä proti vírusovým infekciám. Jeho prísun by mal byť pravidelný, na množstve pridajte v prípade infekcie či pobyte dieťaťa v kolektíve. Céčko pomáha detičkám trpiacim alergiou a ekzémom, pretože zabraňuje tvorbe histamínu, ktorý môže stáť za zvýšenou tvorbou hlienu a svrbenia očí i pokožky.

Vitamín C u malých detí dopĺňame vo forme kvapiek. Vyskúšajte novinku Dr. Max Vitamin C Baby

Nedostatok vitamínu C a prejavy u detí

Céčko pomáha deťom zvládať zdravotné problémy, ako je:

 • Únava
 • Anémia
 • Zhoršené hojenie rán
 • Náchylnosť k infekciám
 • Zápaly a opuchy ďasien
 • Moeller-barlowova choroba u dojčiat
 • Porucha tvorby kostí a rastu u detí
 • Suchosť kože, ekzém
 • Astma a alergia

Ak si nie ste istí, či vaše dieťa potrebuje prijímať určitý vitamín popri príjme pestrej stravy, poraďte sa s vaším lekárnikom alebo pediatrom. Vo všeobecnosti sa podľa pediatriepropraxi.cz odporúča dopĺňať vitamíny pre  deti vo forme výživových doplnkoch v prípade, že váš drobec trpí:

 • nechutenstvom 
 • je v strave veľmi prieberčivý,
 • trápi ho astma
 • tráviace problémy,
 • dlhodobo užíva lieky,
 • je mimoriadne fyzicky aktívne

je vegetarián či vegán a teda je vhodné sledovať príjem vitamínov A, E, B12, železo a vápnik, ktorých vstrebateľnosť vitamín C podporuje.

Najlepšie vitamíny na podporu imunity detí

Céčko sa odporúča užívať na podporu imunity u detí v období zvýšenej chorobnosti a chrípok, ako aj pri nástupe do školy a škôlky, kde dostáva ich obranyschopnosť poriadne zabrať. Vitamín C je mimoriadne dôležitý pre vstrebávanie železa, v kombinácii s vitamínom B9 zase podporuje metabolizovanie kyseliny listovej v tele.

Pre deti sú mimoriadne dôležité aj vitamíny B2, B6 a B12. Pokiaľ ich dopĺňate v tabletkovej forme, treba ich konzumovať spolu s jedlom. Vitamín D  podávajte aj s tukom, nejedzte ich nalačno a ani večer pred spaním. Pred nasadením vitamín A a E dieťaťu sa vždy poraďte o vhodnosti s vaším lekárom alebo lekárnikom.

Medzi osvedčených bojovníkov za detské zdravie patria:

 • Vitamíny skupiny Bsú dôležité pre fungovanie látkovej premeny, dôležitej pre tvorbu energie, podporujú správnu funkciu nervového systému a bojujú proti únave
 • Vitamín C – zlepšuje hydratáciu pokožky, zvyšuje obranyschopnosť organizmu
 • Vitamín D – podporuje imunitný systém, znižuje suchosť kože, udržiava zdravé kosti, zuby a svaly a prispieva k správnemu využitiu vápnika a fosforu v tele
Vitamíny a minerály v prvom rade prijímajte vo forme zdravej stravy.
 • Vitamín A – pomáha udržiavať celistvosť pokožky a sliznice, podporuje zrak a správne fungovanie imunitného systému
 • Vitamín E – znižuje oxidačný stres v bunkách
 • Zinok – pomáha bojovať proti mikrobiálnym infekciám, podporuje zdravý zrak, pokožku, nechty, vlasy a kosti a tiež prispieva k správnej bunkovej premene bielkovín, sacharidov a vitamínu A
 • Probiotiká – podporujú imunitu cez tráviaci systém, zmierňujú príznaky ekzémov

Ďalšie články k téme Prijíma vaše dieťatko dostatok vitamínu C?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora