Detské zuby: Ako predísť zubnému kazu?

18. 9. 2023 · 8 minút na prečítanie

Prerezali sa vášmu dieťatku prvé mliečne zúbky? Aj o tieto detské zuby sa treba starať, aby sme predišli zubným kazom. Pozrieme sa na spôsoby, ako im predísť.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Detské zuby: Ako predísť zubnému kazu?

 

V prvom roku života vášho drobca zažijete mnoho nezabudnuteľných okamihov: od jeho prvého úsmevu, cez prvé mrmlania a slovníčka, až po moment, keď mu narastie prvý mliečny zub. Mliečne zuby sú však taktiež náchylné na zubné kazy, preto sa o ne treba starať s rovnakou trpezlivosťou a energiou, ako o tie trvalé. V článku preto ukážeme, ako by také správne čistenie zúbkov u najmenších malo vyzerať a ako z tejto každodennej rutiny urobiť zábavný rituál, ktorý bude vaše dieťatko milovať.

Ako vplývajú mliečne zúbky na zdravý chrup v budúcnosti?

Mliečne zuby, hoci sú dočasné, majú kľúčovú úlohu v tom, aby pripravili priestor pre trvalé zuby. Ak je mliečny zub postihnutý kazom a musí byť odstránený, môže to ovplyvniť správny rast trvalého zubu. Takáto situácia môže v budúcnosti viesť k potrebe ortodontickej liečby, ako je nosenie strojčeka. Okrem toho môže takýto nepríjemný zážitok spôsobiť, že dieťa bude mať strach zo zubára po zvyšok života.

Ako sa správne starať o detské zuby?

Zachovanie zdravých zubov je však jednoduché, stačí dodržiavať určité pravidelné návyky. Je dôležité, aby deti tieto návyky získali od svojich rodičov čo najskôr.Kľúčom k udržaniu zdravých mliečnych zubov je ich dôkladné čistenie aspoň dvakrát denne, pričom každé čistenie by malo trvať najmenej dve minúty. Keď sa dieťa naučí pravidelnej zubnej hygiene od malička, bude to pre neho samozrejmosťou aj v dospelosti. Ideálne je čistiť zúbky hneď po prebudení a pred spaním. Večerné čistenie je mimoriadne dôležité, pretože vďaka nemu predídete hromadeniu cukrov na zúbkoch počas noci.

Ako deťom rutinu čistenia zubov spríjemniť?

Ak váš drobec odmieta čistiť si zúbky, nevzdávajte to. Namiesto toho skúste tieto fígle:

 • Ukážte mu presýpacie hodiny, nech vidí, koľko ešte čistenia ostáva.
 • Kúpte mu kefku, čo svieti alebo má tvar jeho obľúbenej postavičky. To drobca rozhodne poteší a presvedčí, aby sa na čistenie zúbkov tešil.
 • Dajte mu šancu, aby si zúbky umýval sám. Deti milujú, keď môžu niečo robiť samostatne bez dospelákov. Pri tomto kroku však nezabudnite skontrolovať, či to zvládol dobre a zúbky prípadne dočistite spoločne.

Nezabudnite na správnu výbavu pre detskú ústnu hygienu

Vyberte si zubnú kefku a pastu, ktoré sú vhodné pre vek vášho dieťaťa. Existujú aj multifunkčné kefky, kde jedna strana slúži na čistenie zúbkov a druhá na masáž ďasien.

Ako by mala vyzerať ideálna detská kefka?

 • Hustota štetiniek je dôležitá. Hustejšie štetinky efektívnejšie odstraňujú zubný povlak. Teda, čím viac štetiniek, tým lepšie.
 • Všetky štetinky by mali byť rovnakej dĺžky, čo zabezpečí, že sa všetky dotknú zubného povrchu počas čistenia.
 • Štetinky by mali mať zaoblené končeky, aby boli šetrné k citlivým detským ďasnám.
 • Kefka by mala byť mäkká a príjemná na dotyk.
 • Ako rodič by sa vám mala kefka jednoducho dať uchopiť, aby ste mohli efektívne čistiť zúbky vášho maličkého.

Prevencia zubných kazov u detí

Správne čistenie zúbkov je alfou omegou, avšak okrem neho môžete predísť zubným kazom aj vďaka týmto tipom:

Pravidelné návštevy zubára

Pravidelné kontroly u zubného lekára sú taktiež nevyhnutnosťou. Lekár môže včas identifikovať príznaky zubného kazu a odporučiť vhodnú liečbu.

Tip
Návštevy u zubného lekára plánujte aspoň raz za pol roka. Týmto spôsobom môžete predísť vážnejším problémom v budúcnosti.

Stravovacie návyky

Strava je jedným z hlavných faktorov, ktoré ovplyvňujú zdravie zubov. Cukor je nepriateľom zubov, pretože podporuje rast baktérií, ktoré spôsobujú zubný kaz. Je dôležité obmedziť konzumáciu sladkostí a nápojov s vysokým obsahom cukru. Význam má však aj obmedzenie času, kedy prichádza sladkosť do kontaktu so zúbkami. Takže, ak dieťa pije sladené nápoje, tak radšej celý pohár naraz ako pomaly popíjať počas celého dňa. Tiež je rozdiel, či zje kúsok čokolády a vypláchne si potom ústa čistou vodou alebo bude lízať lízatko. Správna strava a výživa v prvých rokoch života pripraví vaše dieťa na celoživotné zdravé zuby a ďasná. Zúbky im možno vypadnú, ale návyky, ktoré si osvoja teraz, im zostanú navždy. Zamerajte sa preto na vyváženosť, striedmosť a alternatívy k sladkým snackom.

Používajte slamku

Pri pití sladených nápojov nechajte deti používať slamku, čím sa obmedzí kontakt cukru so zubami.

Poučte deti o dôsledkoch

Hovorte s deťmi o dôležitosti zdravých zubov a možných dôsledkoch, ak sa o ne nestarajú správne.

Buďte im vzorom

Vaše dieťa bude napodobňovať vaše zvyky a správanie. Sami preto praktizujte správnu starostlivosť o ústnu dutinu čistením zubov dvakrát denne, každodenným používaním zubnej nite a obmedzením sladkých pochutín. Berte dieťa od malička so sebou na vlastné návštevy zubára, aby sa s touto skúsenosťou pozitívne oboznámilo.

Starajte sa o zdravie detských zubov

Ako v mnohých veciach, aj pri starostlivosti o detské zúbky platí, že prax vedie k dokonalosti. Bude to vyžadovať trpezlivosť a odhodlanie, ale výsledok stojí za to a napokon budete obaja vďační za čas a energiu, ktorú ste do tejto činnosti investovali. Vďaka vašej snahe bude mať váš drobec pekný a zdravý úsmev, ktorý si bude užívať po celý život.


BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťachĎalšie články k téme Detské zuby: Ako predísť zubnému kazu?

 • Zubný kameň mávajú aj deti

  Zubný kameň mávajú aj deti

  · 5 minút na prečítanie
  Začiatok čistenia zúbkov u detí je kľúčový, rovnako ako správna technika ich umývania. Nesprávne metódy môžu spôsobiť vznik zubného kameňa alebo zubného kazu.
 • Prvé dni života bábätka sú spojené najmä s krásnymi pocitmi. Ale taktiež s obavami, aby bol drobec zdravý a v poriadku. Preto je to najmä pre rodičov často ťažké, ak už hneď po narodení trpí novorodeneckou žltačkou.
 • Ste pripravení na začiatok školského roka?

  Ste pripravení na začiatok školského roka?

  · 5 minút na prečítanie
  Či už máte doma prváka alebo skúseného školáka, nástup do školy sa vždy spája s množstvom povinností. Nenechávajte si ich na poslednú chvíľu – poradíme vám, čo budete zaručene potrebovať.
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora