Beta glukány: prírodné stimulátory detskej imunity

6. 9. 2021 · Mgr. Barbora Bičanovská · 6 minút na prečítanie
 • deti
 • imunita
 • chrípka
 • nádcha
Beta glukány prírodné stimulátory detskej imunity

Jeseň, to je aj obdobie viróz. Naštartovať imunitu našich najmenších pomôžu aj prírodné látky zo skupiny beta glukánov.

Jesenné počasie a s ním spojená chrípková sezóna potrápia hlavne rodičov škôlkarov a školopovinných detí. Naši najmenší zatiaľ nemajú dostatočne vyvinutý imunitný systém. Aby sme zabezpečili jeho správne fungovanie, je potrebné podporiť prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Bolo preukázané, že beta glukány dokážu aktivovať nešpecifické zložky imunitného systému. Vďaka naštartovaniu obranyschopnosti sú spoľahlivými pomocníkmi v boji proti infekciám.

Prečo sú v jeseni virózy také časté?

Začiatok jesene sa súčasne prelína so začiatkom školského roka a nástupom detí do kolektívu, kde  sa jesenné infekčné ochorenia šíria rýchlo. Deti sú neustále v telesnej blízkosti, dotýkajú sa, návyky správnej hygieny rúk nemusia byť ešte automatizované a dokonalé, a imunitný systém detí nie je plne vyvinutý.

 K nárastu počtu ochorení prispieva taktiež ochladenie a častejší pobyt osôb v uzavretých priestoroch. Imunitný systém detí bude prechádzať zaťažkávajúcou skúškou, pretože sa bude musieť brániť proti patogénom, s ktorými sa dovtedy nestretol.

Je známe, že aj stres z nového prostredia má taktisto vplyv na obranyschopnosť organizmu. Základom v predchádzaní takzvaných jesenných ochorení je prevencia.

K najznámejším prírodným stimulátorom imunitného systému patria beta glukány. Sú to jedinečné komplexné polysacharidy, prirodzene sa vyskytujúce v bunkovej stene baktérií, kvasiniek, húb, rias a rastlín. 

Tieto látky dokážu optimalizovať funkcie imunitného systému do normálnej a prirodzenej úrovne, vďaka čomu je telo schopné brániť sa pred infekciami efektívnejšie. Bol u nich preukázaný účinok imunostimulačný, protizápalový, antimikrobiálny, protinádorový, antidiabetický a hepatoprotektívny.

Ako beta glukány účinkujú?

Z pohľadu imunity je účinok beta glukánov spojený s aktivitou makrofágov. Makrofágy sú biele krvinky, ktoré sú v tele zodpovedné za rozpoznanie, rozloženie a odstránenie všetkých cudzích častíc a patogénov, ktoré do organizmu nepatria alebo ho ohrozujú. Patria sem bunky baktérií, plesní, bunky napadnuté vírusom a opotrebované alebo zmutované rakovinové bunky.

Makrofágy však nie sú všemocné, pomocníkmi sú im práve beta glukány, ktoré ich stimulujú k maximálnej aktivite. Práve dostatočné množstvo betaglukánov umožní, že sú živšie, odolnejšie a rýchlejšie sa množia. Vďaka tomu je obranyschopnosť organizmu naštartovaná od samého začiatku napadnutia mikroogranizmami. Pre nás to znamená, že doba infekcie býva kratšia a jej priebeh je miernejší.

Už niekoľko rokov prebiehajú štúdie a výskumy, ktoré hodnotia beta glukány z hľadiska ich prínosu pre zdravie človeka. Odporúčajú sa používať ich pri:

 • často sa opakujúcich infekciách,
 • zníženej imunite,
 • stavoch vyčerpanosti,
 • alergiách,
 • ako prevencia v chrípkovom období.

Taktiež sa zistilo, že dokážu posilniť terapeutické účinky antibiotík a súčasne znížiť ich neužiadúce účinky, predovšetkým hnačku. Preto je vhodné podávať ich súbežne.

Ako môžeme beta glukány prijímať?

Ľudský organizmus si nedokáže beta glukány sám vytvoriť, preto je nutné ich prijať zo stravy alebo formou výživových doplnkov. V potravinách sa nachadzajú napríklad v pivovarských a pekárenských kvasniciach, hlive ustricovej, reishi, shiitake, obilných zrnách (jačmeň, ovos, raž, pšenica). Problém je, že by sme museli tieto potraviny jesť vo veľkých množstvách a ani to by zrejme nestačilo.

Efektívnejším riešením je dopriať si ich vo forme výživového doplnku.

Ak potrebujeme zvýšiť odolnosť organizmu a znížiť riziko infekcie, je lepšie zvoliť betaglukán, ktorý je izolovaný z bunkových stien hlivy, nie siahať po hlive pomletej na prášok.

Účinnosť beta glukánov závisí od ich pôvodu, chemickej čistoty, prípadne od ich kombinácie s ďalšími látkami. Je dokázané, že čím je betaglukán v čistejšej forme, tým je účinnejší, pretože bunky si ho prostrednítcvom svojich receptorov ľahšie identifikujú.

Výhodou takéhoto beta glukánu je prakticky nulová toxicita, žiadne nežiadúce účinky a nezistila sa ani možnosť závislosti či predávkovania. Nevyužitá časť sa prirodzeným spôsobom vylúči z tela.

Ako správne užívať beta glukány?

Doba užívania by mala byť minimálne dva mesiace. Pre lepšiu účinnosť sa odporúčajú úžívať nalačno, to je pol hodinu pred jedlom alebo dve hodiny po jedle.

Odporúčané dávkovanie je:

 • 200 mg beta glukánu pre dospelého človeka;
 • 10mg betaglukánu na 5 kilogramov hmotnosti u dieťaťa denne;
 • Pri začínajúcej infekcii možno prechodne zvýšiť dennú dávku dvojnásobne. 

Kombinácia betaglukánu s niektorými látkami dokáže zvýšiť ich pôsobenie na imunitný systém:

 • beta glukán a resveratrol – zvyšuje sa efektivita beta glukánu;
 • beta glukán a vitamín E – výraznejšie antioxidačné účinky;
 • beta glukán a vitamín C – synergické pôsobenie na imunitný systém, lepšie antioxidačné účinky, zníženie vyčerpania a únavy;
 • beta glukán a zinok, selén, vitamín D – synergické účinky na imunitný system.

Pre koho sú beta glukány nevhodné?

Existujú však aj prípady, kedy by sa beta glukány úžívať nemali. Pacienti užívajúci kortikosteroidy alebo iné prípravky tlmiace funkcie imunitného systému by mali prípadné užívanie beta glukánov konzultovať s lekárom. Týka sa to hlavne pacientov po transplantácii orgánov alebo trpiacich autoimunitnými ochoreniami. Taktiež tehotné a dojčiace ženy by sa mali poradiť s lekárom, keďže na tejto skupine ľudí sa nerobili klinické štúdie.

Sezónnym ochoreniam možno najúčinnejšie predchádzať včasnou a  správnou prevenciou. Pretože len správne fungujúci imunitný systém je schopný chrániť organizmus pred patogénmi a pred následnou liečbou.

60 kapsúl
Výživový doplnok s obsahom vitamínu D3 pre zdravé kosti, svaly a zuby.
1×20 tbl, liek
Obsahuje paracetamol a kofeín, prináša úľavu proti bolesti a horúčke.
1×10 ml, na upchatý nos
Orinox 1 mg/ml je určený na liečbu upchatého nosa, vhodný pre dospelých a deti staršie ako 12 rokov.
1×30 ks, vrecká
Výživový doplnok v jednorazových vreckách na priame použitie bez nutnosti zapíjania.
1×50 tbl, výživový doplnok
Výživový doplnok magnézium vo forme tabliet. Eliminuje vyčerpanie a úľavu. Obsahuje horčík a vitamín B6.
1×48 tbl, tlmí bolesť, zápal a znižuje horúčku
Dr.Max Ibuprofen zmierňuje bolesť a zápal rôzneho pôvodu, zvlášť pri ochoreniach pohybového ústrojenstva, taktiež tlmí horúčku, ktorá sprevádza napr. choroby z prechladnutia.
1×60 cps, výživový doplnok
Výživový doplnok s koenzýmom Q10 a tiamínom pre správnu funkciu srdca.
1×100 ml, sirup
Uvoľnuje hlien. Uľahčuje vykašliavanie. Tlmí kašeľ.

Ďalšie články k téme Beta glukány: prírodné stimulátory detskej imunity

 • Ako naučiť dieťa správne smrkať

  Ako naučiť dieťa správne smrkať

  · 5 minút na prečítanie
  • deti
  • imunita
  • zdravie
  • nádcha
  • alergia
  S príchodom chrípkového obdobia zaskočí mnohých rodičov nečakaný problém. Upchatý nos sťažuje deťom spánok, ba dokonca môže viesť k zhoršeniu ochorenia. Ako naučiť drobca vyfúkať si nos?
 • Viete, aký máte doma vzduch? Správna vlhkosť predchádza viacerým ochoreniam

  Viete, aký máte doma vzduch? Správna vlhkosť predchádza viacerým ochoreniam

  · 5 minút na prečítanie
  • deti
  • imunita
  • hygiena
  • dýchacie cesty
  • dýchacie problémy
  Trápi vás neustály kašeľ, tečie vám z nosa, prípadne trpíte celoročnou alergiou? Jednou z príčin môže byť nesprávna vlhkosť ovzdušia. Príliš suchý alebo vlhký vzduch dáva nášmu zdraviu poriadne zabrať.
 • 5 rád na posilnenie imunity u detí 06.12.2017

  5 rád na posilnenie imunity u detí 06.12.2017

  · 4 minúty na prečítanie
  • deti
  • imunita
  • obranyschopnosť
  Začína jeseň, deti chodia do škôlky a školy a ich organizmus je vystavovaný skúške imunity. Na rozdiel od najbližšej rodiny sa zrazu dieťa vyskytne vo veľkom kolektíve. Dostáva sa do kontaktu s bacilmi, ktoré jeho telo nepozná. Preto je toto obdobie najlepšie na posilnenie imunity.