Úpal je nebezpečný v každom veku. Rodičia, toto nepodceňujte!

18. 7. 2022 · 8 minút na prečítanie

Dlhší pobyt na slnku, viac športových aktivít či spánok v kočiari – hoci sú pre vás tieto činnosti počas leta samozrejmosťou, rovnako sa s nimi spája riziko úpalu či dehydratácie.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Úpal je nebezpečný v každom veku. Rodičia, toto nepodceňujte!
Úpal u detí
Úpal u detí

 

Vedeli ste, že deti patria medzi najohrozenejšie skupiny, ktoré sa zvyknú veľmi rýchlo prehriať? Majú totiž potlačený prirodzený pocit smädu, a tak na nedostatok tekutín zvyčajne zareagujú až vo chvíli, kedy sa ich organizmus nevie s týmto stavom sám vyrovnať.

U novorodencov navyše nie je vyvinutá termoregulácia a strata tekutín pre nich znamená skutočné ohrozenie zdravia. Staršie deti zase môže potrápiť nepríjemná horúčka či zvracanie, ktoré ich na niekoľko dní pripútajú na lôžko. Zistite, aké sú zásady pobytu vonku, dovolenky pri vode či prechádzok s najmenšími počas horúceho leta!

 

Úpal alebo prehriatie?

Oba tieto stavy súvisia s vysokými teplotami. Dostať úpal nie je cez leto vôbec ťažké. Stačí dlhšia cesta vyhriatym autom či autobusom, prípadne pobyt na priamom slnku bez dostatočnej ochrany a prísunu tekutín.

Prehriatie najčastejšie vzniká v situácii, keď telo vytvára viac tepla, než je schopné odvádzať do okolia. Následne dochádza k strate telesných tekutín, pokožka sa vysúša, teplo sa začína šíriť dôležitými orgánmi vrátane mozgu a spôsobuje ich prehrievanie. Ťažšiu formu predstavuje tepelný úpal. Vtedy celkom zlyháva samoregulácia telesnej teploty, čo môže vyvrcholiť kolapsom dôležitých orgánov. Príčinou býva prílišné vystavenie sa slnečnému žiareniu, ale aj zvýšená telesná námaha bez doplnenia stratenej vody. Prehriatie a úpal môžu priamo ohroziť život vašich najmenších.

  Bábätká a leto

  Ako sme už spomínali vyššie, novorodenci sa nedokážu prirodzene brániť prehriatiu, preto pri nich musíte byť extra ostražití. Prechádzky absolvujte ráno alebo večer, keď sa vzduch o pár stupňov ochladí. V čase medzi 11:00 – 15:00 by ste sa mali radšej zdržiavať doma. No i tu dajte pozor na dusno a sparno, ktoré dokáže drobcov poriadne potrápiť – prejavom býva nervozita i zvýšená plačlivosť.

   

  Ako chrániť bábätka v lete pred úpalom
  Ako chrániť bábätka v lete pred úpalom

  Nebezpečným zvykom, ktorý praktizujú mnohí rodičia, je prikrývanie strechy kočiara plienkou či inou látkou. Tým však zamedzíte prísunu kyslíka do kočiara a celkovo zvýšite vnútornú teplotu.

  Dojčatá by ste mali obliekať do ľahkého odevu z prírodných materiálov, a to aj počas kúpania v bazéne alebo v mori. Rovnako dôležité je chrániť ich zrak okuliarmi s UV filtrom a používať kvalitný opaľovací krém, aj keď je pod mrakom alebo sa dieťatkom hráte v tieni.

  Úplnou nevyhnutnosťou je prikrývka hlavy. Odborníci tiež varujú pred exotickými dovolenkami s deťmi do dvoch rokov života.

  Nástrahy u starších detí

  Ani v prípade „veľkáčov“ netreba zabúdať na ostražitosť –  pri športe a zvýšenej fyzickej aktivite na slnku potrebuje dieťa zvýšiť príjem tekutín, a to až dvojnásobne. Rovnako podstatné je ľahké oblečenie, slnečná ochrana v podobe okuliarov, krému a pokrývky hlavy a tiež oddych v chládku počas najhorúcejšej časti dňa.

  Nespoliehajte sa, že sa vaše dieťa príde napiť samo od seba – počas hry na smäd poľahky zabudne. Dobrým tipom je mať fľašu vody neustále pri sebe, aby ste od malička budovali správny návyk. Pokiaľ sa vaše potomstvo vyberie na prázdniny k starým rodičom, radšej im dôležitosť pitného režimu pripomeňte. Seniori zväčša necítia smäd, podobne ako novorodenci.

  • HiPP ORS 200 Mrkvovo ryžový odvar

   1×200 ml, rehydratačná výživa pre deti
   5.0
   (1)
   Rehydratačná výživa HiPP ORS 200 je dietetická potravina pre osobitné medicínske účely pripravená na priamu spotrebu. HiPP ORS 200 je vhodný na liečbu hnačkových ochorení u dojčiat od ukončeného 4. mesiaca a u starších detí. Užívajte iba pod lekárskym dohľadom. HiPP ORS 200 umožňuje prirodzenú liečbu hnačky. Strata tekutín a minerálov spôsobená hnačkou je okamžite kompenzovaná.
  • HiPP ORS 200 Jablkový odvar

   1×200 ml, rehydratačná výživa pre deti
   Rehydratačná výživa HiPP ORS 200 je dietetická potravina pre osobitné medicínske účely pripravená na priamu spotrebu. Vhodný na liečbu hnačkových ochorení u dojčiat od ukončeného 4. mesiaca a u starších detí.
  • 4.9
   (15)
   Upokojujúca pena s obsahom D-pantenolu a vitamínu E. Pena má mierne chladivý a upokojujúci účinok.
  • GENERICA PANTHENOL PENA

   1×150 ml, chladí a regeneruje pokožku
   5.0
   (1)
   Generica Panthenol pena upokojuje, chladí a regeneruje pokožku nadmerne ožiarenú slnkom alebo inak podráždenú.
  • KULÍŠEK

   10×6,8 g, dietetický potravinový prípravok
   Doplnok výživy, ktorý je vhodný pri dehydratácii spôsobenej hnačkami, potením, zvracaním. Pre detičky už od 1. týždňa.
  • Vysoký obsah D pantenolu a vitamínov A, E, F, upokojuje slnkom podráždenú, spálenú či sčervenenú pokožku. Hydratuje a regeneruje kožu.
  • 4.0
   (1)
   Panthenol má mierne chladivý účinok, ktorý upokojuje podráždenú pokožku, ľahko sa vstrebáva a nelepí.
  • Dr.Max ORS

   1×10 ks, liek
   Rehydratačná kúra pri hnačkových ochoreniach pre dojčatá od ukončeného 1. týždňa života, pre deti a dospelých.

   Varovné signály

   V rámci prevencie sa počas leta odporúča obmedziť nadmerný pohyb detí na priamom slnku, neustála ochrana pokožky hlavy pokrývkou, časté ponúkanie nie príliš studenou vodou a nezdržiavanie sa v dusných miestnostiach a zle vetraných dopravných prostriedkoch. Rovnako dôslední, ako na dovolenke, buďte aj doma na dvore, aby vás náhodou neprekvapili nepríjemnosti, spojené s úpalom či prehriatím.

   Všímajte si tiež tieto príznaky:

   • bolesť hlavy a svalov,
   • horúčka,
   • slabosť,
   • závrat,
   • vracanie a nevoľnosť,
   • svalové kŕče a bolesti,
   • suchá začervenaná koža,
   • absencia potenia,
   • podráždenosť,
   • búšenie srdca (rýchly tep),
   • poruchy vedomia, mdloby,
   • náhla zmena správania, halucinácie, zmätenosť a dezorientácia.

   Prvá pomoc

   Už pri prvom podozrení na dehydratáciu netreba na nič čakať a ihneď konať.

   • Dieťa uložte do chladnej tichej miestnosti, vyzlečte ho a aplikujte zábaly, pričom uterák či inú látku namočte do cca 18 °C vody. Príliš studená voda by mohla spomaliť prirodzené odparovanie tepla z tela smerom von.
   • Teplotu zrážajte pomaly, okrem zábalov aj ovievaním a podávaním malého množstva tekutín.
   • Pozor, pri dehydratácii nie je vhodná čistá voda. Lepšie sú minerálky, riedené ovocné šťavy, prípadne roztok minerálov či solí.
   • Nepodávajte lieky na teplotu a v prípade apatie vyhľadajte lekársku pomoc.
   • Priebeh úpalu môže byť mierny, pozvoľný, ale často i dramatický – v kritických stavoch dieťa upadá do bezvedomia. Vtedy je nutné volať okamžite záchranku.

   • Espumisan L

    1×30 ml, kvapky
    Liek vo forme kvapiek. Pomáha pri plynatosti a nafukovaní. Obsahuje simetikón. Vhodné pre tehotné a kojace.
   • Dr.Max Vitamin B Complex Classic

    1×120 tbl, výživový doplnok
    5.0
    (2)
    Vitamín B.
   • Dr.Max Simethicone Baby

    1×30 ml, liečba trávenia
    Lieči poruchy trávenia, nadúvania a črevnej koliky.
   • Jednoduché a štýlové. BIBS sú cumlíky navrhnuté a vyrábané v Dánsku s viac ako 30 ročnou tradíciou. Ich minimalistický škandinávsky dizajn, kvalita a široké farebné prevedenie sú pre BIBS cumlíky typické.
   • 5.0
    (2)
    Chicco aviváž osviežuje a zjemňuje všetky detské vecičky bábätka bez podráždenia jeho citlivej pokožky.
   • Cumlíky BIBS Colour z prírodného kaučuku.
   • JAMIESON PROBIOTIC 10 MILIARD

    1×60 cps, zmes bakteriálnych kultúr
    Zmes bakteriálnych kultúr – 10 miliárd*.

    Ďalšie články k téme Úpal je nebezpečný v každom veku. Rodičia, toto nepodceňujte!

    O autorovi
    Redakcia BabyClub Dr.Max
    Redakcia BabyClub Dr.Max
    Čítať viac od autora
    O autorovi
    Redakcia BabyClub Dr.Max
    Redakcia BabyClub Dr.Max
    Čítať viac od autora