Ste si istá, že viete použiť tehotenský test správne?

15. 7. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Existuje rozdiel medzi testom z obchodu, lekárne alebo drogérie? Aké sú pravidlá, aby bol výsledok spoľahlivý? Na všetky otázky odpovedá farmaceutka z lekárne Dr. Max.

Mgr. Slávka Čanigová
Mgr. Slávka Čanigová
Ste si istá, že viete použiť tehotenský test správne?

Zachovať si chladnú hlavu pri používaní tehotenského testu nie je vôbec jednoduché. Po otvorení krabičky vás môže zaskočiť návod aj vyhotovenie samotného testovacieho zariadenia, čo logicky vyvoláva obavy, či dokážete celý proces zvládnuť správne. Testy mávajú rôzne postupy prevedenia, preto je nutné si vždy vopred prečítať návod na použitie. „Každý test potrebuje dostatočné množstvo vzorky moču na jeho správne fungovanie.

Preto sa treba riadiť pokynmi výrobcu, ktorý vždy uvádza, ktorú časť testu ponárať a na ako dlho“, upozorňuje Mgr. Slávka Čanigová a dodáva: „Test môže totiž ukázať nesprávny výsledok, ak ho budete do vzorky moču ponárať prikrátko alebo aj zbytočne dlho“. Aké ďalšie fakty by ste mali ešte poznať?

KEDY JE NAJLEPŠIE SPRAVIŤ SI TEST?

Čas prevedenia tehotenského testu je pre presnosť výsledku kľúčový. Tehotenský test meria prítomnosť hCG – ľudského choriového gonadotropínu v moči. „HCG je hormón, ktorý začína produkovať placenta AŽ v momente, keď sa oplodnené vajíčko uhniezdi v maternici, k čomu dochádza 6-12 dní od pohlavného styku“, vysvetľuje farmaceutka .Najcitlivejšie testy dokážu odhaliť tehotenstvo zhruba 4 dni pred očakávanou menštruáciou. Koncentrácia hCG je však v začiatkoch gravidity veľmi nízka, preto treba robiť test z ranného moču. Aj tak sa však môže stať, že test bude falošne pozitívny, preto väčšina výrobcov odporúča robiť test až v deň vynechania menštruácie. 7. „Čiže najlepšie je použiť tehotenský test v deň vynechania menštruácie, a to z ranného moču“, spresňuje Mgr. Slávka Čanigová.

JE ROZDIEL MEDZI TESTOM Z DROGÉRIE, OBCHODU A Z LEKÁRNE?

Na trhu je veľké množstvo tehotenských testov, ktoré sa od seba líšia predovšetkým cenou. Nezáleží od toho, či si test kúpite v lekárni alebo v drogérii, zaujímať by vás mala najmä takzvaná citlivosť testu, ktorá musí byť spravidla uvedená na vonkajšom obale alebo v príbalovom letáku. „Citlivosť znamená najmenšiu koncentráciu hCG v moči, ktorú je test schopný  zachytiť. Preto platí, že čím je toto číslo menšie, tým je citlivosť vyššia.  Väčšina testov má citlivosť 10mlU/ml (citlivejšie) alebo 25mlU/ml (menej citlivé),“ upresňuje farmaceutka z lekární Dr. Max.

Cena sa odvíja napríklad aj od spôsobu, akým test žena prevedie. Testy, ktoré sa dávajú do prúdu moču, bývajú zvyčajne drahšie ako tie, ktoré ponoríte do vzorky moču, odobratého do nádobky. „Na domáce testovanie odporúčam používať testy, určené na ponorenie. Ak sa však s testovaním ponáhľate a nemáte komfort domova, pokojne použite aj test do prúdu moču“, dodáva odborníčka. V prípade, že sa bojíte, že nebudete vedieť správne odčítať, je tu možnosť testu digitálneho, ktorý vám výsledok presne povie na digitálnom displeji, no patria medzi menej citlivé, preto treba počkať na vynechanie menštruácie.

AKÉ SÚ NAJČASTEJŠIE CHYBY PRI TESTOVANÍ?

Najčastejšou chybou pri používaní tehotenského testu je, že si ho robíte príliš skoro. Keďže nie je možné zistiť, kedy presne moč dosiahne koncentráciu merateľnú testom, najistejšie je urobiť si test až v deň očakávanej menštruácie, prípadne po jej omeškaní. Aby ste mali stopercentnú istotu, robte si tehotenský test výlučne ráno, kedy je koncentrácia hCG v moči najvyššia. 

Takisto namočenie celého testu či naopak, nedostatočné nasiaknutie tyčinky, vám môže test ,,pokaziť“. Treťou chybou je priskoré odčítavanie výsledku - niektorí výrobcovia garantujú výsledok už do 4 minút, avšak či ste tehotná alebo nie, zvyčajne zistíte až po 10 minútach. Snažte sa test vyhodnotiť v presne určenom čase – vyhnete sa tak falošne negatívnemu výsledku, ale aj „falošnej“ druhej čiarke.

PREČO VÝSLEDOK NIEKEDY „KLAME“?

Príčin môže byť viacero, od tých technických, ako sme si vysvetlili vyššie, až po zdravotné, o ktorých nemusíte mať ani tušenia. Falošne pozitívny test sa môže objaviť z týchto dôvodov:

  • Nesprávnosť prevedenia.
  • Nedodržaný čas odčítania výsledku.
  • Predchádzajúci potrat – hladina hCG v moči môže byť stále merateľná aj 6 týždňov po ukončení predchádzajúceho tehotenstva.
  • Lieky na podporu plodnosti – obsahujú zložku choriogonadotropín, ktorá vyvoláva na teste pozitívny výsledok, a to aj v prípade, že tehotná nie ste. Ak takéto lieky užívate, je lepšie počkať na vynechanie menštruácie a nechať si tehotenstvo potvrdiť u lekára.
  • Užívanie liekov ako sú anxiolytiká (alprazolam alebo diazepam), antipsychotiká (klozapín, chlorpromazín), antikonvulzíva (fenobarbital), antiparkinsoniká (bromokryptín), diuretiká (furosemid) či antihistaminiká (prometazín).
  • Ochorenia ako infekcie močového traktu, ochorenie obličiek, cysty na vaječníkoch, prípadne iné vážnejšie zdravotné komplikácie.

Ďalšie články k téme Ste si istá, že viete použiť tehotenský test správne?

O autorovi
Mgr. Slávka Čanigová
Mgr. Slávka Čanigová
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Slávka Čanigová
Mgr. Slávka Čanigová
Čítať viac od autora