Žije vaša mačka vo vnútri alebo vonku? Toto by ste mali vedieť

28. 9. 2022 · 5 minút na prečítanie

Niekto plemeno preferuje celodenné poležiavanie na gauči, zatiaľ čo iné vyžaduje pre svoje šťastie predovšetkým voľnosť a slobodu. V čom spočíva odlišná starostlivosť a strava pre tieto rôzne potreby?

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Žije vaša mačka vo vnútri alebo vonku? Toto by ste mali vedieť

Niektorým rasám vyhovuje celý deň polihovať na gauči, iné potrebujú pre svoje šťastie najmä voľnosť a slobodu. Ako sa líši ich strava a starostlivosť?

Keď sa chystáte zaobstarať si domov chlpatú spoločníčku, mali by ste zvážiť niekoľko faktorov. Okrem veľkosti, veku a temperamentu mačky by vás malo zaujímať, nakoľko sú vaše predstavy o spoločnom bývaní kompatibilné s jej požiadavkami – najmä, ak bolo mačiatko zvyknuté na život vonku alebo naopak, trávilo väčšinu dňa prevažne v dome alebo byte.

Mačka v interiéri

Existujú rasy, ktoré sa vyslovene cítia dobre vo vnútri. Patrí sem napríklad britská krátkosrstá alebo perzská mačka. Typickými interiérovými mačkami sú tiež devon rex a sphynx, ktoré sú kvôli chýbajúcej srsti mimoriadne zimomravé.

Je tiež dôležité dobre poznať chovateľa a podmienky, v ktorých žila mačka ešte predtým, než ste sa rozhodli poskytnúť jej nový domov. Snažte sa zistiť si čo najviac o jej povahe a preferenciách, čo potrebuje pre svoju spokojnosť a zdravý vývoj. Vyhnete sa tak mnohým nepríjemnostiam.

 

Mačka žijúca v interiéri

Nech už bývate vo väčšom alebo menšom priestore, podstatné je, aby vaša mačka mala dostatok lásky a pozornosti, vhodné hračky, škrabadlo, pohodlný pelech a výhľad z okna. Zároveň nezabudnite svoj byt alebo dom zabezpečiť tak, aby bol pre zviera dostatočne bezpečný, a vytvorte v ňom tichý kútik, do ktorého sa bude môcť  vždy bezpečne „zašiť“.

 

Pre zachovanie zdravia každej mačky a rešpektovanie jej prirodzenej divokej nátury je potrebné dopriať jej dostatok pravidelného pohybu. Za bezpečnejšie formy sa považuje vytvorenie vonkajšieho ohradenia alebo zaisteného balkóna, kde si užije čerstvý vzduch a zároveň jej nič nehrozí.

Niektorí majitelia preferujú spoločné prechádzky s mačkou na vôdzke, do ktorej sa však môže ľahko zamotať. Lepším riešením sú vychádzkové postroje, ktoré rozdeľujú ťah na hrudník. Aj na tento typ pomôcky však treba mačku postupne privykať a rešpektovať jej názor – tak, ako sa to odporúča pri výbere vhodného obojku.

Exteriérová mačka

V prípade, že s vašou mačkou žijete v rodinnom dome, no tá počas dňa vybehne von maximálne na pár minút a zvyšok času trávi vylihovaním na okne, pokojne ju považujte za interiérový typ. Naopak, ak máte doma tuláka, ktorý sa najlepšie cíti na záhradnom plote, snažte sa mu upraviť okolité podmienky tak, aby boli jeho dobrodružstvá čo najviac bezpečné.

Voľný pohyb vášho miláčika so sebou nesie niekoľko rizík. V prvom rade sa mačka zvykne zatúlať aj na niekoľko dní, nakoľko jej teritórium môže byť skutočne obrovské a nie raz vašu štvornohú spoločníčku dobre poznajú ľudia z opačného konca mesta či dediny. Medzi známe „firmy“ patria rasy ako nórska lesná mačka, mainská mývalia alebo bengálka, ktorá často doslova trvá na voľnom výbehu.

Starostlivosť o exteriérovú mačku

Medzi nástrahy, ktoré na mačky vonku striehnu, patria bitky s inými mačkami alebo kocúrmi, poranenia spôsobené lezením a pádmi, zachytenie sa o obojok, ale tiež žalúdočné problémy, spôsobené zožratím niečoho nevhodného, a parazity. V oblastiach s rizikom potenciálnej nákazy besnotou je nutné očkovanie proti tomuto ochoreniu, rovnako na mačaciu chrípku či ďalšie nebezpečné choroby.

 

Výhodou mačky, ktorá väčšinu dňa strávi vonku, je dobrá kondíci a väčšia samostatnosť, vďaka čomu ju nerozhodí ani náhla zmena počasia alebo váš víkendový pobyt mimo domova. Navyše, odpadá vám starosť o mačací záchod – svoju potrebu  mačka vybaví jednoducho vonku. Myslite na to pri zakladaní záhrady a vyvarujte sa príliš citlivým rastlinám alebo stromom, ktoré by mačací zásah nemuseli prežiť.

Tipy na starostlivosť

Predtým, než vašu mačku pustíte na potulky do sveta, mali by ste s ňou navštíviť veterinára a preveriť jej celkový zdravotný stav. Lekár vám tiež poradí, akú starostlivosť zvoliť, či už bude váš domáci miláčik žiť prevažne vo vnútri alebo vonku, vrátane odporúčaní na kastráciu, očkovanie, výber správnej stravy i spôsob kŕmenia.

Kastrácia (alebo sterilizácia) sa odporúča u každého zvieraťa bez ohľadu na to, v akých podmienkach žije. Vďaka včasnému zákroku ušetríte vašu mačku stresu, nepríjemných chorôb a môžete jej predĺžiť život. Zároveň platí pravidlo, že len kastrovaná mačka či kocúr si môže užívať nekontrolovaný voľný výbeh. Viac si o tomto zákroku môžete  prečítať tu.

  • Očkovanie chráni mačku proti veľkému množstvu chorôb, ale tiež proti kliešťom či blchám. Mačky s voľným výbehom by mali byť pravidelne odčervované – špeciálne vtedy, keď v domácnosti žijú deti, tehotné ženy a starší ľudia.
  • Obojok nemusí byť vhodný pre každú mačku. Pre tie vonkajšie dokonca znamená veľké riziko udusenia sa, preto sa radšej vyvarujte fixných obojkov. Reflexné prvky účinne predchádzajú nebezpečenstvu, že zviera zrazí nepozorný vodič alebo cyklista, antiparazitické kúsky chránia mačku proti blchám, komárom i kliešťom.
Tipy na starostlivosť o mačku
  • Práve parazity vedia vášmu zvieraťu poriadne znepríjemniť život, či už žije v byte, dome alebo na záhrade. Poctivou starostlivosťou a preventívnou hygienou sa im však viete vyhnúť. Patrí sem aj pravidelné prezeranie a česanie srsti, s ktorým vám pomôže špeciálna kefa alebo hrebeň. Nezabúdajte ani na čistenie hračiek a pelechu, v ktorých sa vonkajšie parazity zvyknú ukrývať.

Vhodná výživa pre vašu mačku

Je logické, že aktívnejšie zviera bude mať vyššie nároky na energiu a výživu. Súčasne je vonkajšia mačka viac vystavená rôznym patogénom a obsah jej jedálnička môže zahŕňať aj odpadky, granule susedovho psa či drobné hlodavce.

Poraďte sa preto s vaším veterinárom, ako ju kŕmiť tak, aby z podávanej stravy získavala čo najviac benefitov. Pravdepodobne nebude ohrozená obezitou v takej miere, ako mačka ležiaca celý deň na gauči, na druhej strane ju možno suchými granulami príliš neohúrite a k svojmu spokojnému brušku bude potrebovať niečo viac naturálnejšie, napríklad v podobe surového mäsa.

Nech sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob výživy, rešpektujte vek a zdravotný stav vášho miláčika. Mláďatá a tehotné mačky potrebujú zvýšený prísun vitamínov a častejšie kŕmenie, staršie a sterilizované zvieratá si zase musia strážiť štíhlu líniu. Nezabúdajte na pitný režim a ubezpečte sa, že má mačka pohodlný prístup k tečúcej vode.


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach


Ďalšie články k téme Žije vaša mačka vo vnútri alebo vonku? Toto by ste mali vedieť

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora