Diabetes a alkohol: Ako na rovnováhu medzi zábavou a zdravím
28. 7. 2023
· 7 minút na prečítanie
Objavte spôsob, ako udržať rovnováhu medzi zábavou a zdravím pri konzumácii alkoholu, ak máte cukrovku. Pite tak, aby ste neohrozili svoje zdravie.

Obsah článku
Leto je v plnom prúde a vy by ste si radi s priateľmi vychutnali osviežujúce drinky počas dlhých letných večerov. Ako človek trpiaci cukrovkou však viete, že si musíte dávať mimoriadny pozor na to, čo konzumujete. Môžete si teda pripiť s priateľmi, alebo je alkohol pre diabetika tabu? V tomto článku vám poskytneme informácie o tom, ako nájsť balans medzi zábavou aj zdravím.
Život s cukrovkou často znamená obmedziť konzumáciu potravín a nápojov, ktoré môžu ovplyvniť hladinu glukózy v krvi. Alkohol však nemusí byť nutne jedným z nich. V skutočnosti niektoré štúdie hovoria o tom, že ľudia s diabetom si môžu vychutnať pitie alkoholických nápojov. Musia si však dať pozor na ich správnu konzumáciu a neprekročiť odporúčané množstvo.
Ako alkohol ovplyvňuje hladinu cukru v krvi?
Alkohol a diabetes – spojenie, ktoré si vyžaduje opatrný prístup. Ak máte cukrovku, pitie alkoholu ovplyvňuje hladinu cukru v krvi inak ako u ľudí bez cukrovky. Alkohol môže spôsobiť najmä zvýšenie alebo zníženie hladiny cukru v krvi v závislosti od faktorov, ako je čas, kedy ste pili, koľko ste pili a či ste jedli. Účinky bývajú najvýraznejšie, ak pijete nalačno.
Pokles cukru v krvi
Alkohol sa vstrebáva zo žalúdka a tenkého čreva do krvného obehu. Alkohol sa z krvi odbúrava v pečeni. V pečeni ale prebieha tiež tvorba glukózy v čase medzi jedlami. Po konzumácií alkoholu má pečeň zníženú schopnosť tvorby glukózy (cukru). Je to práve preto, že pečeň je "zamestnaná" spracúvaním alkoholu a nestíha produkovať glukózu. Tým môže dôjsť k hypoglykémii – zníženiu hladiny cukru v krvi, ktorá môže byť aj nebezpečná.

Negatívna interakcia s liekmi
Alkohol môže ovplyvniť aj účinnosť liekov na liečbu cukrovky. Napríklad, niektoré lieky na cukrovku by sa nemali kombinovať s alkoholom.
Ľahostajný postoj
Konzumácia alkoholu môže ovplyvniť schopnosť ľudí s cukrovkou sledovať a kontrolovať svoj zdravotný stav. Keď niekto s cukrovkou pije alkohol, môže mať tendenciu byť menej opatrný a nedostatočne sledovať svoju hladinu cukru v krvi. To môže viesť k zanedbaniu správnej liečby cukrovky, ako je napríklad vynechanie dávok inzulínu alebo liekov na cukrovku. Okrem toho, alkohol môže ovplyvniť sústredenosť a rozhodovacie schopnosti. Alkohol môže napríklad viesť k nadmernému a neopatrnému konzumovaniu potravín, ktoré obsahujú cukor alebo sacharidy, vďaka čomu môže hladina cukru v krvi stúpnuť. Preto je dôležité, aby ľudia s cukrovkou, ktorí konzumujú alkohol, mali na pamäti tieto riziká a boli opatrní.
Pravidlá pre zodpovedné pitie, ak máte diabetes
Kľúčom k zodpovednému pitiu pri cukrovke je plánovanie. Tieto tipy vám pomôžu príležitostne si vychutnať alkohol a zároveň si udržať hladinu cukru v krvi pod kontrolou:
Držte sa stanoveného limitu
Stanovte si limit a dodržujte ho. Ženy by si mali dať maximálne 1 drink a muži maximálne 2 alkoholické nápoje. Jeden nápoj sa rovná veľkému pivu, 2 dcl vína alebo 1 pohárik tvrdého alkoholu.
Nezabudnite jesť
Nikdy nepite na prázdny žalúdok. Pred pitím si dajte jedlo so sacharidmi, bielkovinami a tukmi, aby ste sa vyhli nízkej hladine cukru v krvi a zabránili prílišnému pôsobeniu alkoholu.

Počas pitia sa občerstvite orechmi, syrom a krekrami alebo müsli tyčinkou, aby ste udržali stabilnú hladinu cukru v krvi.
Všímajte si hladinu cukru v krvi
Alkohol môže interagovať s niektorými liekmi na cukrovku a spôsobiť pokles hladiny cukru v krvi až na 24 hodín. Skontrolujte si hladinu cukru v krvi pred pitím, každé 1-2 hodiny počas pitia a opäť pred spaním. Vždy so sebou noste zásoby glukózy na nízku hladinu cukru v krvi, napríklad glukózové cukríky, džús alebo kúsok čokolády. Vhodné je tiež poučiť ľudí v okolí, ako postupovať v prípade hypoglykémie, ktorá môže viesť v krajnom prípade až k stavu bezvedomia.
Nepite sladké nápoje
Vyhnite sa sladkým miešaným nápojom. Vyberajte si ľahké nápoje bez veľkého množstva cukru, aby ste sa vyhli prudkému nárastu a následnému poklesu hladiny cukru v krvi.
Hydratujte sa
Alkohol dehydruje a dehydratácia môže naopak zvýšiť hladinu cukru v krvi. Medzi každým alkoholickým nápojom si dajte pohár vody alebo nesladeného nápoja. Udržíte tak svoje telo dostatočne hydratované.
Pite s rozumom
Cukrovka neznamená koniec všetkého, čo ste si predtým mohli dopriať a teraz už nesmiete. Ide len o to, aby ste našli rovnováhu medzi svojim zdravím a zábavou. S primeranou opatrnosťou, plánovaním a vedomosťami si môžete stále vychutnať svoj pohárik obľúbeného alkoholu. Pamätajte však vždy, že vaše zdravie je na prvom mieste.
Ďalšie články k téme Diabetes a alkohol: Ako na rovnováhu medzi zábavou a zdravím
Pankreas, hlavné hormóny pankreasu a ich funkcie v tele
· 6 minút na prečítaniePre lepšie pochopenie, čo je podstatou metabolického ochorenia diabetu (cukrovky), je potrebné si priblížiť funkciu podžalúdkovej žľazy (pankreasu) a jej hlavných hormónov v tele.Vplyv mikrobiómu čriev na rozvoj cukrovky
· 8 minút na prečítanieDo rozvoja cukrovky 1. aj 2. typu je zapojený aj črevný mikrobióm. Vznik a priebeh cukrovky vieme prostredníctvom cielenej úpravy mikrobiómu ovplyvniť.Ako zvládnuť manažovanie diabetu v období klimaktéria?
· 9 minút na prečítanieMnoho žien ťažkosti s klimaktériom pretrpí, bez toho, aby sa poradili s odborníkom. Navštíviť lekára je však na mieste. Ak ste diabetička, je to nevyhnutné.