Kedy jesť a ako jedlo rozdeliť?

1. 9. 2022 · 3 minúty na prečítanie
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Kedy jesť a ako jedlo rozdeliť?

 Nemalo by dochádzať k hladovaniu ani prejedaniu sa. Veľmi jednoducho je možné vymeniť menej vhodné potraviny za vhodnejšie.

Najlepšie je jesť pravidelne, s frekvenciou vyhovujúcou životnému štýlu (3- až 6-krát denne) a podľa odporúčania lekára, aby sa príjem potravy zladil s aplikáciou inzulínu. Tým si telo zvykne na pravidelný prísun živín a nebude tak kolísať hladina krvného cukru.

Diabetická diéta

Diabetická diéta je z väčšej časti založená na kontrole množstva prijatých sacharidov. Sacharidy, ktoré najvýznamnejšie ovplyvňujú glykémiu, sa nachádzajú najmä v prílohách (chlieb, pečivo, ryža, cestoviny, zemiaky), ovocí a niektorých druhoch zeleniny (mrkva, kukurica, cvikla, hrach). Ich prijateľné množstvo sa môže líšiť podľa stavby tela, aktuálneho zdravotného stavu a pohlavia. Preto je vhodné poradiť sa s lekárom alebo nutričným terapeutom o optimálnom type diéty.

Takzvané „diabetické“ alebo „dia“ potraviny, ktoré je možné kúpiť v obchodoch, môžu obsahovať energetickú hodnotu, sacharidy i tuky prakticky v rovnakom množstve ako bežné potraviny. Ich konzumácia sa preto tiež musí započítať do energetickej hodnoty jedálneho lístka. Pre diabetikov nie sú tieto potraviny nevyhnutné. Výrobky s označením „dia“ navyše mnohokrát zvádzajú ku konzumácii väčšieho množstva.

Uvedené hodnoty obsahu sacharidov sú iba orientačné. Ich presné množstvo je uvedené na obaloch konkrétnych potravín.

Ovocie a zeleninu je najlepšie jesť v čerstvom stave. Odporúča sa príprava jedál varením, dusením a pečením. Pri smažení sa do jedla dostáva mnoho tuku. To môže zhoršiť srdcovo-cievne ochorenie.

Pohyb

Pri liečbe diabetu je dôležitá nielen diéta, ale i pravidelný pohyb. Pri pravidelnom pohybe dochádza k zníženiu hladiny cukru v krvi, zlepšuje sa fyzická kondícia, a to pôsobí i na zlepšenie psychiky. Pravidelný pohyb navyše pôsobí preventívne proti srdcovo-cievnym ochoreniam a zároveň znižuje telesnú hmotnosť. 

 

 

Po cvičení dochádza k úprave hladiny cukru v krvi, ktorá sa však vracia na pôvodné hodnoty za 24 – 72 hodín. Práve preto je potrebný pravidelný pohyb, najmenej 3- až 4-krát v týždni. A aký pohyb je vhodný? Odporúča sa aspoň 30 minút chôdze, plávania, cyklistiky, behu na bežkách a podobne. O najvhodnejšej pohybovej aktivite je dobré poradiť sa s ošetrujúcim lekárom.

 

Náhradné sladidlá

Pri diabetickej diéte je najlepšie odvyknúť si od sladkých jedál. Ďalšou možnosťou je zameniť cukor za náhradné sladidlá, ktoré neovplyvnia hladinu cukru v krvi. Lekárne ponúkajú mnoho druhov náhradných sladidiel – prírodných i umelo vyrobených. Môžeme ich využiť na prisládzanie studených i teplých pokrmov a niektoré z nich sa používajú aj priamo na varenie a pečenie. Sladidlá sú dostupné nielen vo forme tabliet, ale aj v sypkej alebo tekutej forme. Chuťovo sa náhradné sladidlá líšia od cukru. V ponuke je však mnoho druhov, a preto je možné vybrať si sladidlo, ktoré bude chuťovo vyhovovať.

Prírodné náhradné sladidlá

Fruktóza (ovocný cukor) sa nachádza napríklad v ovocí a mede. Kaloricky je fruktóza rovnaká ako sacharóza (bežný cukor), ale jej sladivosť je vyššia. Na rovnaké osladenie stačí teda menej fruktózy, a tým i menej kalórií. Aj fruktózu je nutné počítať do denného príjmu sacharidov.

Stévia je bylina, ktorá obsahuje sladko chutnajúce zložky. Tieto zložky sú asi 200- až 300-krát sladšie než sacharóza a neovplyvňujú hladinu cukru v krvi.

Ďalšie články k téme Kedy jesť a ako jedlo rozdeliť?

O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora