Ako sa pripraviť na pôrod a príchod nového člena rodiny?

21. 11. 2023 · 8 minút na prečítanie

Na pôrod a bábätko sa treba vopred pripraviť nielen fyzicky, ale aj psychicky. Prečítajte si, čo všetko stihnúť pred pôrodom a ako si pripraviť domácnosť.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Ako sa pripraviť na pôrod a príchod nového člena rodiny?

Príchod dieťaťa je jedným z najvýznamnejších momentov v živote. Je však toho toľko, čo treba vopred pripraviť a naplánovať, že vám pravdepodobne v hlave víria všetky veci, ktoré musíte urobiť pred príchodom vášho nového člena rodiny. Aby ste tieto momenty prežili s pokojom a radosťou, je kľúčové pripraviť sa nielen fyzicky, ale aj mentálne. V článku sa preto pozrieme na to, ako môžete svoje telo a myseľ pripraviť na pôrod a ako vhodne vybaviť váš domov pred príchodom bábätka.

Príprava mysle a tela pred pôrodom

Starostlivosť o seba počas tehotenstva a príprava na narodenie dieťaťa je alfou a omegou v príprave na pôrod.

Predpôrodné kurzy
Predpôrodné kurzy sú skvelým spôsobom, ako sa dozvedieť viac o pôrode, starostlivosti o dieťa a ako sa na tieto situácie pripraviť. Či už sa rozhodnete pre osobné stretnutia alebo online kurz, získate cenné informácie a zručnosti.

Relaxačné cvičenia
Relaxačné techniky ako jóga, meditácia a dýchacie cvičenia môžu výrazne pomôcť zmierniť napätie a stres. Pravidelná prax týchto techník môže podporiť vašu fyzickú pohodu a zároveň posilniť duševnú odolnosť, ktorá je neoceniteľná počas pôrodu a po ňom.

Voľba pôrodnice a vypracovanie pôrodného plánu
Voľba pôrodnice a nadviazanie vzťahu s vaším pôrodníkom sú základné kroky, ktoré vám pomôžu cítiť sa počas pôrodu pohodlnejšie. Je dôležité, aby ste si dostatočne včas pred pôrodom naplánovali stretnutia a prebrali svoj pôrodný plán.


Majte otvorenú myseľ pre prípad, že sa vyskytnú komplikácie. Prediskutujte s lekárom situácie, ktoré si môžu vyžadovať lekársky zásah, ako je cisársky rez alebo kliešťový pôrod, a zahrňte svoje želania v týchto scenároch do pôrodného plánu.

Dôležité je aj vopred s lekárom prebrať možnosť podania epidurálnej analgézie na zmiernenie bolestí. Ak chce totiž žena počas pôrodu pichnúť epidurálku, musí byť informovaná o všetkých rizikách a výhodách tohto typu zmiernenia bolesti. V niektorých pôrodniciach ženy musia absolvovať párhodinový kurz, kde sú oboznámené so všetkými výhodami a rizikami. Bez toho epidurálnu anestéziu v nemocnici nepodajú.

Overte si konkrétne postupy a požiadavky vo svojej nemocnici, pretože sa môžu líšiť. Niektoré nemocnice môžu vyžadovať predbežné vyšetrenia, ako je krvný test, aby si boli istí, že nie sú kontraindikácie pre epidurálku. Preto sa o týchto záležitostiach porozprávajte so svojím gynekológom dostatočne včas pred pôrodom. Nezabudnite si pripraviť aj tašku do pôrodnice, ktorá okrem základných hygienických pomôcok (papúč, nočnej košele, tehotenskej knižky a základných dokladov) obsahuje aj dojčiace podprsenky, kojeneckú vodu, krém na ošetrenie bradaviek a podobne.

Pripravte svoju domácnosť na život s bábätkom

Pripravenosť domova je rovnako dôležitá ako príprava tela a mysle. Zoznam potrieb pre novorodenca by mal zahŕňať všetko od plienok, oblečenia a kozmetiky, až po vybavenie pre spánok a kŕmenie. Je užitočné si tieto veci zaobstarať v predstihu, aby ste po príchode z pôrodnice mali všetko pripravené.

Pripravte detskú izbu
Detská izba by mala byť bezpečným a upokojujúcim priestorom. Dajte si záležať na výbere bezpečnej postieľky, príjemného matraca, prebaľovacieho kútika a pohodlného kresla alebo hojdacieho kresla pre nočné kŕmenie. Zvažte nákup kvalitného detského monitora, ktorý vám zabezpečí prehľad o bábätku v postieľke aj vtedy, keď nie ste fyzicky prítomní. Existuje mnoho typov monitorov, od základných audio verzií, ktoré vám umožnia počuť, keď dieťa plače, až po pokročilé video monitory s kamerami, ktoré vám umožnia sledovať dieťa na obrazovke. Detský monitor vám dodá pokoj na duši a zabezpečí, že budete môcť rýchlo reagovať, keď vaše dieťa bude potrebovať pozornosť.

Zásobte sa základnými detskými potrebami
Po príprave detskej izby je čas zaobstarať základné veci pre vášho malého drobca.


Medzi kľúčové položky patrí: 

  • Plienky: Je dôležité mať dostatok plienok vhodnej veľkosti pre novorodenca.  Denne miniete 10 až 15 plienok, preto si na začiatok kúpte poriadne veľké balenie.
  • Oblečenie: Základné body, dupačky, čiapky, pyžamá, tepláčiky a ponožky sú nevyhnutné, pričom by mali byť vyrobené z mäkkých, priedušných materiálov.
  • Kozmetika: Detský šampón, mydlo, vlhké obrúsky, a krém proti zapareninám si pripravte vopred pred príchodom dieťaťa domov.
  • Kŕmenie: Ak plánujete kŕmiť umelým mliekom, zabezpečte si fľaše, cumlíky a príslušný sterilizačný prístroj. Ak plánujete dojčiť, môžete zvážiť kúpu dojčenského vankúša, odsávačky na mlieko, sáčky na uchovanie materského mlieka a taktiež aj prsné vložky, ktoré vás uchránia pred fľakmi na tričku.
  • Zdravotnícke potreby: Teplomer, odsávačka nosných hlienov, a základné lieky po konzultácii s pediatrom by mali byť súčasťou domácej lekárničky.
  • Veci na prepravu s bábätkom: Medzi nevyhnutné pomôcky patrí samozrejme kočík, ale nezabudnite ani na  nosič alebo šatku, autosedačku či tašku na plienky.

Nezabúdajte ani na popôrodné pomôcky pre seba

Pri príprave na narodenie bábätka nezabúdajte ani na svoje potreby v popôrodnom období. Prvých niekoľko týždňov po pôrode si bude vaše telo vyžadovať veľa odpočinku a zotavovania. Uistite sa, že máte po ruke základné veci, ktoré vám umožnia uzdraviť sa a vyhnúť sa komplikáciám.

Zaobstarajte si dojčiace pomôcky
Dojčenie zvyšuje citlivosť vašich pŕs, čo je v porovnaní s obdobím pred tehotenstvom výrazná zmena, preto je dôležité poskytnúť im extra komfort a oporu. Vzhľadom na to, že často budete kŕmiť vášho novorodenca aj mimo pohodlia domova, je vhodné investovať do kvalitnej dojčiacej podprsenky. Takáto podprsenka je špeciálne navrhnutá pre maximálny komfort bez nepríjemného tlačenia a zároveň umožňuje vášmu dieťatku jednoduchý a rýchly prístup k mlieku, čo oceníte, keď budete mať voľnú iba jednu ruku.

Nezabudnite ani na prsné vložky s vysokou savosťou, aby ste predišli nepríjemným situáciám s vlhkými škvrnami na oblečení. Tieto vložky sa stanú vaším spoľahlivým spoločníkom počas celého obdobia dojčenia.

Zásobte sa vhodnými pomôckami a liekmi
Pred pôrodom sa zásobte kvalitnými maxi vložkami a liekmi proti bolesti. Požiadajte svojho lekára o predpísanie prípravku na zmäkčenie stolice. Zápcha je po pôrode bežná, takže zmäkčovadlo môže zmierniť bolesť pri vyprázdňovaní a pomôcť vášmu telu zotaviť sa.

Dohodnite sa na pomoci
Počas prvých týždňov si tiež budete chcieť zabezpečiť pomoc. Nesnažte sa všetko zvládnuť sami. Požiadajte rodinu a priateľov, aby vám pomohli s prácami, ako je upratovanie, pranie, nákup potravín a príprava jedla. Dovoľte im, aby vám s dieťaťom občas pomáhali a zblížili sa s ním, aby ste si mohli oddýchnuť.

TIP
Starostlivosť o seba je prioritou – vaše zdravie a pohoda majú veľký vplyv na vývoj vášho dieťaťa. Zamerajte sa na spánok, hygienu a všetko, vďaka čomu sa budete opäť cítiť lepšie.

Pripravte sa dobre na pôrod aj život s dieťaťom

Pôrod a popôrodné obdobie môže byť náročné, ale správna príprava vám pomôže ľahšie si zvyknúť a nastaviť sa na život s novým bábätkom. S týmito krokmi sa môžete cítiť sebaisto, že ste urobili všetko pre svoju pohodu a pripravenosť.


BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach



Ďalšie články k téme Ako sa pripraviť na pôrod a príchod nového člena rodiny?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora