Starostlivosť o zuby a ústnu dutinu (18)
Kedy navštíviť zubného lekára? 18.03.2019
Dospelí ľudia by mali navštíviť svojho zubného lekára aspoň jedenkrát ročne. Pri rizikových skupinách, ako sú tehotné ženy a malé deti, sa návšteva vyžaduje častejšie.
Čo robiť pri bolesti zubov? 19.03.2019
Bolesť zubov rozdeľujeme podľa dĺžky trvania na krátkodobú a dlhodobú bolesť. Typickým príkladom krátkodobej bolesti je zvýšená precitlivenosť zubnej skloviny na vonkajšie podnety, ako napríklad chladné nápoje, teplé jedlo, prechladnutie, chrípka a pod.
Ako bieliť zuby bezpečne? 21.03.2019
Zubné pasty s bieliacim efektom treba vyberať opatrne. Nie všetky sú bezpečné pre zubnú sklovinu. Najmä nie tie, ktorých bieliaci účinok je založený na zvýšenom množstve brúsnych zložiek, ktoré mechanicky obrúsia usadeniny na povrchu zubov. Môžu nenávratne poškodiť a narušiť povrch skloviny.
Choroby sliznice ústnej dutiny 20.03.2019
Choroby ústnej dutiny patria k najčastejším ochoreniam. Vyvolávajúcou príčinou je najčastejšie vírusová, bakteriálna alebo mykotická infekcia. Môžu však byť jedným z prvých príznakov vážnejšieho systémového ochorenia. Ochorenia ústnej dutiny sú totiž úzko späté s chorobami dýchacích či tráviacich ciest a kožnými ochoreniami.
Mikróby v ústnej dutine a zápach z úst 22.03.2019
Ústna dutina je vstupnou bránou okolitého sveta do organizmu. Začína sa v nej celý proces trávenia. Potrava sa tu požuje a podrví. Natrávi sa vďaka tráviacim enzýmom v slinách, s ktorými sa zmieša a prehltne. Strava, či už tekutá, alebo tuhá, ostáva v ústach rôzne dlhý čas, počas ktorého je živnou pôdou pre mikroorganizmy.
Zápal ďasien, parodontitída 23.03.2019
Zápal ďasien, odborne nazývaný gingivitída, a parodontitída, zápal závesného aparátu (tkanív obklopujúcich zub) patria po zubnom kaze k najčastejším chorobným javom v ústnej dutine. Všetky spomínané ochorenia sú spolu úzko prepojené pôsobením bakteriálneho povlaku.
Prečo sa zuby kazia? 24.03.2019
Zubný kaz je jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich chronických ochorení. Je to ochorenie lokalizované na tvrdých zubných tkanivách. Na jeho vzniku sa zúčastňuje viac faktorov. Hlavnú zásluhu zohráva prítomnosť mikrobiálneho povlaku, zvýšená konzumácia potravín s obsahom sacharidov a nedostatočná zubná hygiena.
Ako sa starať o zubnú náhradu? 25.03.2019
Zubná náhrada alebo zubná protéza je snímateľná pomôcka nahrádzajúca zuby. Je jedinou možnosťou, ako nahradiť vytrhnuté alebo inak poškodené zuby pri rozsiahlej strate viacerých zubov, ak sa nerozhodneme pre implantáty.