Ako si zachovať zuby zdravé? 28.03.2019

28. 3. 2019 · 3 minúty na prečítanie

Cieľom svetovej Aliancie pre budúcnosť bez zubného kazu je dosiahnuť úplné odstránenie faktorov ovplyvňujúcich tvorbu zubného kazu a aby deti narodené v roku 2026 a neskôr boli po celý život bez zubného kazu. Medzi hlavné faktory ovplyvňujúce zdravie zubov, na ktoré sa Svetová zdravotnícka organizácia v tejto oblasti zamerala, zaraďujeme:

 

Výživa a stravovacie návyky

Strava má byť bohatá na minerály, vápnik, fosfor a vitamíny, koenzým Q10 a kyselinu listovú. Sú obsiahnuté vo všetkých druhoch zeleniny, ovocia, rybách, pečeni, mlieku, tvarohu, syroch, vajciach, droždí, celozrnných výrobkoch, klíčkoch a v orechoch. Na udržanie pevnosti zubov je vhodné jesť surovú a tvrdšiu stravu.

Vyhnúť by sme sa mali príliš častému jedeniu medzi hlavnými jedlami (tzv. zahryznutia, malé občerstvenia) a krátkym pauzám medzi jedlami. Pričastá konzumácia potravín spôsobuje, že sú zuby neustále vystavované kyslému prostrediu a v ústach sa množia baktérie.

Zuby potrebujú byť omývané slinami, ktoré v ústach vyrovnávajú kyslé pH po jedle a odstraňujú zvyšky jedla. To zabezpečíme pravidelným a dostatočným príjmom tekutín, najlepšie čistej vody.

Aj to, čo pijeme, môže mať vplyv na zdravie našich zubov. Sladké nápoje, bublinkové nápoje a ovocné džúsy obsahujú cukor a kyseliny, ktoré narúšajú zubnú sklovinu. Cukor je takisto hlavným zdrojom energie na rozmnožovanie a rast baktérií spôsobujúcich zubný kaz a ochorenia ústnej dutiny.

Nápoje ako káva či červené víno zanechávajú v reliéfe zubnej skloviny drobné pigmenty, ktoré sa ťažko vyčistia. Pri pravidelnom pití takýchto nápojov vzniká neželané zafarbenie zubov. Ich pitie sa odporúča tesne po konzumácii hlavného jedla a je dobré si po nich vypláchnuť ústa čistou vodou.

Opatrní by sme mali byť aj pri príliš teplých alebo studených pokrmoch, pri ktorých sa môže vyskytnúť náhla bolesť a citlivosť zubov. Môže ísť o odhalený zubný krčok pri ústupe ďasna alebo o začínajúci zápal zubnej drene, ktorý je možné v niektorých prípadoch ošetriť ambulantne.

Ústna hygiena

Zuby a ďasná je nevyhnutné čistiť pravidelne a nesmieme zabúdať ani na jazyk. Zuby si čistíme vždy pred spaním a ešte aspoň raz počas dňa, najlepšie až 30 minút po konzumácii jedla. Vtedy už zuby nie sú citlivé na mechanické pôsobenie kefky v dôsledku zníženia pH v ústach po jedle.

Hygienu úst vykonávame pomocou vhodne zvolenej zubnej kefky a zubnej pasty. Na dôsledné vyčistenie ťažko dostupných miest pravidelne používame medzizubnú kefku, zubnú niť a jednozväzkovú zubnú kefku. Pre dôkladné vyčistenie chrupu je vhodné ošetrenie u dentálneho hygienika, ktorý odstráni aj usádzajúci sa zubný kameň a náležite nás poučí o vhodnej technike pre čistenie zubov a ďasien. Rovnako dôležité sú pravidelné preventívne prehliadky u zubného lekára.

 

Fluoridy

Fluoridy majú významnú úlohu v ochrane pred zubným kazom. Sú obsiahnuté v zubných pastách a géloch. Fluór zvyšuje odolnosť skloviny proti kyselinám tým, že ju spevňuje a spomaľuje množenie baktérií.

Zubnú pastu s fluórom je dôležité neprehĺtať. Platí to predovšetkým u malých detí. Mohlo by dôjsť k nadmernému ukladaniu fluóru, čo sa prejavuje škvrnami na sklovine.

 

Fajčenie a ústne zdravie

Splodiny tabakového dymu sa ukladajú do rýh alebo puklín v sklovine zuba, ktoré sa ťažko čistia. Vzniká aj silné neželané zafarbenie zubov.

 

Podpora celoživotnej perspektívy

Správne techniky čistenia a udržiavania zdravej ústnej dutiny je žiaduce osvojiť si už od detského veku. K dôslednej starostlivosti o chrup patrí aj pravidelné absolvovanie preventívnych prehliadok a ošetrení u zubného lekára, ktorý odhalí prípadné zubné kazy či začínajúce problémy s ďasnami.