Ako si správne čistiť zuby a ústnu dutinu? 02.04.2019

2. 4. 2019 · 7 minút na prečítanie

Správnu ústnu hygienu by sme nemali nikdy podceniť, a to nielen kvôli zdraviu našich zubov, ale aj pre celkové zdravie. Toxické látky, ktoré vylučujú premnožené baktérie, sa dostávajú do krvného obehu a následne môžu spôsobiť infekciu – zápal vzdialených orgánov, napr. srdcového svalu.

Ktorá zubná kefka je najlepšia? Už od detstva sme vedení k pravidelnému čisteniu zubov. Používanie zubnej kefky je základným a najlepším spôsobom, ako si udržiavať zuby a ďasná čisté a zdravé. Zatiaľ čo v 30. rokoch minulého storočia sa ešte len dostávali na trh hromadne vyrábané zubné kefk y s nylonovými vláknami, v súčasnosti už máme na výber z veľkého množstva druhov, tvarov, farieb a vlastností. Či už ide o elektrickú, alebo klasickú zubnú kefku, pri jej výbere je dôležité sledovať viacero parametrov:

Veľkosť zubnej kefky

Správna veľkosť hlavy zubnej kefky je veľmi dôležitá. Malo by sa s ňou dobre narábať a mala by očistiť aj ťažko dostupné oblasti, akými sú bočné a zadné steny stoličiek. Odporúčaná dĺžka hlavy zubnej kefk y je 2 cm (pracovná časť, kde sa nachádzajú vlákna). Ľudia s menšou ústnou dutinou by radšej mali siahnuť po menších rozmeroch. Pozornosť treba venovať aj rukoväti zubnej kefky. Mala by byť dostatočne dlhá a poskytovať pohodlnú manipuláciu.

 

Starostlivosť o zuby a ústnu dutinu

Vlákna zubnej kefky Väčšina bežne dostupných zubných kefiek má vlákna vyrobené z umelých materiálov, predovšetkým nylonu. Pre priaznivcov prírodných materiálov sú dostupné napr. štetiny z prasacej srsti, no treba myslieť na to, že v nich sa baktériám bude dariť určite lepšie a treba ich častejšie meniť. Je vhodné vyberať si vlákna so zaobleným koncom, ktoré sú šetrnejšie k zubom aj k ďasnám.

Ďalším dôležitým parametrom je tvrdosť vlákien. Výrobcovia nám dávajú na výber zo stredne tvrdých a mäkkých zubných kefiek. Väčšina ľudí by mala zvoliť mäkkú zubnú kefku. Najmäkšie zubné kefky by mali použiť pacienti so zvýšenou citlivosťou zubov a zápalom ďasien. Príliš tvrdá kefka totiž poškodzuje ďasná, krčky zubov, zubnú sklovinu a spôsobuje krvácanie ďasien. Druh zubnej kefky má odporúčať zubný lekár alebo dentálny hygienik.

Mäkké zubné kefky majú zväčša tenšie vlákna v hrúbke 0,1 mm v priemere a je ich viac (označenie 5 000, 5 460 a pod.).

Stredne tvrdé zubné kefky majú vlákna o niečo hrubšie a je ich na kefke menej (označenie 3 000, 3 960 a pod.). Najúčinnejšie je, ak sú všetky vlákna rovnakej dĺžky. Pri použití kefky s rôznymi dĺžkami vlákien je v jednom okamihu v kontakte so zubom len malá časť vlákien. Nevhodné sú tiež rôzne skrížené vlákna alebo gumové masážne prvky. Nemajú žiadnu preukázateľnú funkciu a správne čistenie zubov môžu skôr skomplikovať. Okrem klasických vlákien sa môžeme stretnúť aj so špeciálne upravenými vláknami s obsahom aktívneho uhlia, ktoré svojou absorpčnou schopnosťou dokážu účinnejšie odstrániť nečistoty a neželané zafarbenie zubov.

Zubné kefky PRO32 čistia zuby účinne a šetrne. Dokonale odstraňujú zubný povlak bez prílišného tlaku. Malá hlava kefky je špeciálne vyvinutá tak, aby ľahko dosiahla ku všetkým i horšie dosiahnuteľným miestam v ústnej dutine. Ergonomická rukoväť prispieva k jednoduchému držaniu kefky a prijemnému pocitu pri čistení.

 

Ako často meniť zubnú kefku?

Zubnú kefku by sme mali vymeniť za novú približne každé 2 až 3 mesiace. Interval je, samozrejme, kratší, ak vidíme, že kefk a je poškodená a vlákna sú rozstrapkané. Vtedy už zubná kefk a nečistí tak, ako by mala. K takémuto opotrebovaniu dochádza predovšetkým u ľudí, ktorí pri umývaní zubov kefkou príliš tlačia na zuby alebo ďasná.

Ďalším dôvodom na výmenu zubnej kefky je prekonanie infekčného ochorenia ústnej dutiny alebo celého organizmu (nádcha, angína, chrípka, zápaly dýchacích ciest). Výskyt baktérií je v tom čase výrazne vyšší a choroboplodné zárodky usadené na zubnej kefke nám po doliečení môžu znovu spôsobiť nepríjemnosti.

Aby nám kefka vydržala čo najdlhšie, je potrebné sa o ňu starať. Po vyčistení zubov by sa mala poriadne opláchnuť pod horúcou tečúcou vodou a mali by sa z nej odstrániť všetky zvyšky pasty, potravy a iných nečistôt. Prebytočnú vodu treba striasť a kefku dať do vzpriamenej polohy.

Ak je v nádobe viac zubných kefi ek, nemali by sa dotýkať. Skladovanie v uzatvorených puzdrách, krytoch a uzavretých skrinkách je nevhodné z dôvodu zvýšeného množenia baktérií vo vlhkom prostredí.

 

Správna technika čistenia zubov zubnou kefkou

Poznáme viacero techník správneho čistenia zubov. Dôležité je, aby bola vždy šetrná k zubom i k ďasnám. Nesprávnou technikou totiž dochádza k poškodzovaniu a odhaľovaniu zubných krčkov. Zubnú sklovinu môže poškodzovať aj prehnane veľký tlak pri čistení zubov.

Zuby by sme si mali čistiť, pokiaľ nie sú z každej strany hladké. Obľúbenou pre svoju jednoduchosť je aj Fonesova technika, ktorá spočíva v malých krúživých pohyboch. Je veľmi obľúbená ako technika čistenia zubov u detí, no v porovnaní s ostatnými je menej efektívna. Jednou z najúčinnejších techník čistenia zubov je Bassova technika, ktorá je podrobnejšie opísaná v krokoch nižšie. Úplne nevhodnou technikou je metóda horizontálnych pohybov po zubných povrchoch. Túto techniku vôbec neodporúčame, lebo okrem iného spôsobuje abráziu zubných krčkov.

 

Jednozväzková zubná kefka


Špeciálnym druhom zubných kefi eksú jednozväzkové zubné kefky, ktoré majú výrazne menšiu hlavičku tvorenú trsom mäkkých vlákien. Sú určené na dočisťovanie a dôslednejšie odstránenie zubného povlaku. Používať by ich mali najmä ľudia, ktorým sa viac usádza zubný povlak, majú odhalené zubné krčky alebo krvácajúce ďasná. Sú však užitočné pre každého, kto chce poskytnúť svojej ústnej dutine tú najlepšiu starostlivosť.

Na bežné dočisťovanie sa používajú jednozväzkové kefky s kratšími vláknami. Kefky s dlhšími vláknami sa využívajú hlavne pre dočisťovanie u ľudí, ktorí majú strojček, korunky alebo implantáty. Ich použitie by malo byť pravidelné. Optimálne by sa mali používať aspoň raz denne, najlepšie večer.
Výhodou dočisťovania jednozväzkovou zubnou kefkou je, že kefka sa používa bez zubnej pasty, a teda táto fáza ústnej hygieny môže byť vykonávaná kdekoľvek. Použitie tejto zubnej kefky nie je možné bez inštruktáže a zacvičenia zubným lekárom alebo dentálnym hygienikom. Inak si môžeme poškodiť.

 

Elektrická alebo klasická zubná kefka?

Ak svoje zuby čistíte pravidelne a používate správnu techniku, mali by ste byť schopní zbaviť sa zubného povlaku a starať sa o svoje ďasná tak s manuálnou, ako aj s elektrickou zubnou kefkou. Pre porovnanie účinnosti klasických a elektrických zubných kefiek bolo vykonané veľké množstvo štúdií. Zatiaľ nebol preukázaný výrazný rozdiel v schopnosti odstraňovať povlak a predchádzať zápalovým ochoreniam ďasien. Ďalej uvádzame niekoľko informácií, ktoré vám môžu pomôcť pri správnom výbere elektrickej zubnej kefky.

Na trhu môžeme nájsť elektrické kefky v rôznych cenových reláciách – od pár desiatok eur až po niekoľko stoviek. Netreba zabúdať ani na pravidelné menenie hlavíc, ktoré by malo byť minimálne každé 3 mesiace. Ak máme citlivejšiu ústnu dutinu a dotyk či tlak cudzích predmetov nás dráždi alebo šteklí, nemusia nám rotačné a sonické pohyby elektrickej zubnej kefky byť príjemné. Vtedy je vhodnejšie zvoliť klasickú zubnú kefku.

Na druhej strane elektrická zubná kefka urobí časť práce za nás a umožňuje jednoduché prechádzanie po všetkých plochách zubov. Zatiaľ čo klasickou zubnou kefkou sme schopní vykonať maximálne 600 čistiacich pohybov za minútu, pri elektrických zubných kefkách je to 8 000 až 40 000 (podľa typu a výkonu), čo je výhodou predovšetkým u ľudí s poruchou pohyblivosti rúk alebo bolestivou artritídou.

Modernejšie elektrické zubné kefky obsahujú rôzne pridané funkcie, ktoré zabezpečujú, aby bolo čistenie zubov čo najefektívnejšie. Zabudovaný časovač sa postará o to, aby ste dodržali odporúčaný čas čistenia, ktorý je v prípade elektrických zubných kefiek 2 minúty. Senzor tlaku zastaví vibrácie, ak tlačíte na zuby príliš silno. Takáto funkcia je zvlášť vhodná pre ľudí, ktorí majú tendenciu umývať si zuby príliš drsne a poškodzujú si pri tom svoje krčky a ďasná.

Pri kúpe elektrickej zubnej kefky máme na výber z dvoch základných druhov, podľa použitej technológie čistenia. Rotačné zubné kefky vykonávajú rotačný alebo rotačno-oscilačný pohyb a spoznáme ich podľa kruhového tvaru hlavice. Novším typom sú sonické zubné kefky, ktoré tvarom pripomínajú klasickú zubnú kefku a vykonávajú jemný vibračný pohyb. Ten rozkmitá vlákna na kefke, zároveň aj tekutinu v ústach a častice povlaku, ktorý je následne jednoduchšie odstránený zo zubného povrchu. Keďže je sortiment elektrických zubných kefiek pomerne široký, pred výberom je vhodné poradiť sa so zubným lekárom, prípadne s preškoleným personálom v lekárni či špecializovanej predajni.