Chcete spomaliť starnutie pokožky? Pozor na UV žiarenie!

5. 5. 2016 · 3 minúty na prečítanie

V konci minulého storočia sa rozšíril celosvetový trend "kult opáleného tela". Všetci sme túžili po opálení ako "čokoládoví". Najpopulárnejším opaľovacím prípravkom bol Nubian 6. Avšak informácie o ozónovej dierke, narastajúcom prenikaní slnečného žiarenia a jeho škodlivých účinkoch boli veľmi obmedzené.
 
 
 
 
 
 

PharmDr. Zdenka Bartošová
PharmDr. Zdenka Bartošová
Chcete spomaliť starnutie pokožky? Pozor na UV žiarenie!

Na konci minulého storočia priniesol celosvetový trend „kult opáleného tela“. Všetci sme chceli byť „čokoládoví“. Najobľúbenejší opaľovací prípravok bol Nubian 6. Informácie o ozónovej diere, čoraz silnejšom prenikaní slnečného žiarenia, škodlivosti a následkoch prehnaného opaľovania boli veľmi chabé.

Čoskoro sa však začali prejavovať negatívne následky. Objavilo sa predčasné starnutie pokožky. Celosvetovo vzrástol výskyt rakoviny kože. Dnes sa už väčšinou opaľujeme uvážlivejšie a viac chránime seba i naše deti.

Najdôležitejší je SPF faktor

Opálenie (zhnednutie) je ochranná reakcia našej kože na slnečné žiarenie. Za okamžité, ale krátkodobé zhnednutie je zodpovedná UVA zložka. Dlhodobú pigmentáciu kože zase vyvoláva UVB žiarenie. Zhnednutie sa objaví po 2 až 3 dňoch a vydrží aj niekoľko mesiacov. Opaľovacie prípravky obsahujú tzv. UV filtre. Najčastejšie ide o kombináciu UVA a UVB filtrov. Dôležitý údaj je SPF faktor, ktorý udáva koľkokrát dlhšie môžeme byť slnku bez spálenia. Vhodné prípravky vyberáme podľa nášho fototypu, citlivosti pleti, sklonom k alergii a tiež podľa zemepisnej polohy a nadmorskej výšky. Deti do jedného roka by slnečnému žiareniu nemali byť vystavené vôbec. Pri starších deťoch uprednostňujeme prípravky s obsahom minerálnych filtrov s SPF 50+.

 

Opaľovacím prípravkom nešetrite
Aby sme zabránili spáleniu a užili si pobyt na slnku, nanáša sa opaľovací prípravok už 30 minút pred plánovaným opaľovaním v dostatočnom množstve. Dospelý by mal na jedno natretie minúť 30 – 50 ml prípravku. Šetriť sa neoplatí. Natieranie opakujeme po každom kúpaní, či spotení a opakujeme každé 2 hodiny. Jazvy a znamienka chránime vyšším ochranným faktorom (50 alebo 50+). Aj pri pravidelnom natieraní netreba zabúdať, že čas medzi 11 a 15 hodinou najbezpečnejšie strávime v tieni. Celkový pobyt na slnku by nemal presiahnuť 4 hodiny za deň. Vynikajúci spôsob protekcie, a tiež moderný, je nosenie klobúkov a slnečných okuliarov s testovaným UV filtrom. Následne je dôležité pokožku hydratovať prípravkami po opaľovaní. Regenerujú, pôsobia proti predčasnému starnutie kože a pomáhajú dlhšie udržať opálený vzhľad.

Pri spálení pomáha chlad aj dexpanthenol

Nezodpovedné dlhodobé a intenzívne opaľovanie vedie k spáleniu. Kože je začervenaná, citlivá na dotyk, páli, tvoria sa pľuzgiere alebo sa koža „šúpe“. Najlepšie pomôže studená sprcha či obklady. Upokojujúco pôsobí tiež sprej s obsahom dexpanthenolu alebo aloe vera. A nezabúdajme na pitný režim. Často sa stretávame aj s alergiou na slnko, ktorá sa prejavuje opuchom a svrbením. Nepríjemnú reakciu utlmia tzv. antihistaminiká vo forme tabliet a krémov, prejavy zmierni aj šumivé kalcium.

Pozor na predčasné starnutie
Opakované spálenie, najmä v detskom veku, môže neskoršie viesť k predčasnému starnutiu kože až k tvorbe kožných nádorov. Pri fotostarnutí (photoagingu) stráca koža elasticitu a pôsobí vysušene. Tvoria sa vrásky a pigmentové škvrny. Zmenu tvaru a veľkosti pigmentových škvŕn by si mal každý pozorne sledovať a raz ročne sa nechať prehliadnuť dermatológom.

Základom pekného a zdravého opálenia je teda dodržiavanie zásad slnenia a používanie vhodnej kozmetiky počas aj po slnečnom kúpeli.

Ďalšie články k téme Chcete spomaliť starnutie pokožky? Pozor na UV žiarenie!

O autorovi
PharmDr. Zdenka Bartošová
PharmDr. Zdenka Bartošová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Zdenka Bartošová
PharmDr. Zdenka Bartošová
Čítať viac od autora