Čo je tehotenská cukrovka?
Tehotenská cukrovka alebo gestačný diabetes mellitus je zvýšená hladina krvného cukru prvýkrát zistená v tehotenstve. Vo väčšine prípadov po pôrode odznie. U väčšiny žien prebieha gestačný diabetes počas tehotenstva bezpríznakovo. Ide o zvýšenú hladinu krvného cukru (glykémia) predovšetkým po jedlách s obsahom sacharidov, niekedy ide aj o zvýšenú glykémiu nalačno. Vyšetrenie sa robí glukózotolerančným testom (OGTT) a v súčasnosti ho absolvuje každá tehotná žena. Ak sú prítomné rizikové faktory, vyšetrenie sa robí na začiatku tehotenstva a potom sa zopakuje v 24. až 28. týždni tehotenstva.
Vo väčšine prípadov stačí pri liečbe tehotenskej cukrovky dodržiavať diétne opatrenia a mať dostatok pohybu. Ale nie vždy je to postačujúce, niekoľko percent budúcich mamičiek aj napriek dodržiavaniu týchto režimových opatrení majú vyššie hodnoty glykémie a v tomto prípade je nevyhnutná liečba inzulínom. Nutnosť liečby sa pri tehotenskej cukrovke končí po pôrode, ale dodržiavať správnu životosprávu je užitočné aj naďalej, kvôli predispozícii diabetes 2. typu, ktorou sú ženy v budúcnosti ohrozené.
Základom diéty je úprava príjmu sacharidov, t.j. nesladiť a vylúčiť jednoduché cukry. Vylúčiť sladkosti, sušienky, limonády, džúsy, musli, kompóty. Cukor je súčasťou aj menej kvalitných údenín, ochutených mliečnych výrobkov a tmavého (farbeného) pečiva. Glykémiu výrazne zvyšujú aj škroby, tie sú hlavne v bielom pečive, ale aj v prílohách (zemiaky, ryža, cestoviny, knedľa). Priaznivejší dopad na glykémiu majú zdroje sacharidov bohaté na vlákninu, hlavne strukoviny a celozrnné obilniny (kvalitný celozrnný chlieb, hnedá ryža, pohánka a pod.)
Na maškrtenie pri dobre kompenzovanej tehotenskej cukrovke si budúca mamička môže dopriať kúsok kvalitnej horkej čokolády, teplé kakao (ale len pravé kakao), jablkovú nesladenú štrúdľu s hrozienkami alebo misku čerstvého ovocia (pozor, nemala by obsahovať viac ako 30 g sacharidov).