Diabetes a tehotenstvo. Je dôvod na obavy?

28. 11. 2022 · 5 minút na prečítanie

Tehotenstvo môže mať významný dopad na zdravotný stav ženy trpiacej diabetes mellitus typu 1 alebo 2. Avšak, diabetes by nemal byť považovaný za prekážku k tomu, aby žena odkladala plánovanie tehotenstva.

Tatiana Kocúrková
Tatiana Kocúrková
Diabetes a tehotenstvo. Je dôvod na obavy?

Pre ženu s diabetes mellitus 1. alebo 2. typu má tehotenstvo zásadný vplyv na jej zdravotný stav. Určite však nie je cukrovka dôvodom, prečo by mala žena tehotenstvo odkladať. Dôležité je dodržiavať základné odporúčania a plánovať tehotenstvo 3 6 mesiacov vopred. Optimálna kontrola diabetes mellitus a pozitívne psychické nastavenie je pre správny vývoj plodu kľúčová.

 

Dôležité je plánovanie gravidity

Ešte pred samotným plánom otehotnieť sa je vhodné dohodnúť sa s diabetológom na častejších kontrolách diabetu. Doporučuje sa častý monitoring glykémie najlepšie pred každým jedlom. Hodnota glykovaného hemoglobínu (HbA1C) by sa mala pohybovať do 6,5 %. Na vývoj plodu negatívne vplývajú aj vysoké hodnoty ketolátok, zvýšené hodnoty reaktívnych molekúl a nízka hladina prostaglandínov.

Vývoj vnútorných orgánov plodu prebieha najmä do 9. gestačného týždňa. Pri nedostatočne kompenzovanej liečbe diabetu býva vyššie riziko vrodených chýb dieťaťa, preto je optimálna metabolická kompenzácia diabetu pre správny vývoj plodu absolútne zásadná. V rámci predkoncepčnej prípravy je možné indikovať liečbu pomocou inzulínovej pumpy. Budúca mamička tak dosiahne lepšiu kontrolu nad hodnotou glykémie tým, že poskytne zvýšenú ochranu pred hypoglykemickými udalosťami.

Riziko vzniku diabetu u detí diabetických otcov je až 6,1 %, zatiaľ čo u diabetických matiek len 1,3 %. Ak sú obaja rodičia diabetici riziko sa zvyšuje na 10 až 15 %. Budúce mamičky diabetičky sa preto nemusia obávať, riziko diabetu nie je veľké a nemalo by byť prekážkou a dôvodom k odkladaniu tehotenstva.

Priebeh tehotenstva

Diabetes vyžaduje v tehotenstve veľkú pozornosť. Pacientka je sledovaná v diabetologickej ambulancii v dvojtýždňových intervaloch a po 34. týždni tehotenstva už v týždňových intervaloch.

V prvom trimestri je u žien zvýšená citlivosť na inzulín, čo spôsobuje hypoglykémie, takže je nutné správne upraviť dávky inzulínu (znížiť), a to aj v prípade tehotenských nevoľností a nechutenstva.

Hypoglykémia je v tehotenstve vážne ohrozujúci stav, ktorý ma negatívny vplyv na vývoj plodu. Dá sa jej vyhnúť vhodným zložením stravy alebo tak, že si pacientka mení dávku inzulínu. Vyššie riziko hypoglykémie je taktiež po fyzickej aktivite a niekoľko hodín po nej.

Plánovanie tehotenstva a diabetes

Naopak, v druhom trimestri sa odporúča postupné zvyšovanie celodennej dávky inzulínu. V treťom trimestri je typické striedanie potrieb dávok inzulínu až k prudkému poklesu spotreby inzulínu pred a po pôrode. Po pôrode je žena monitorovaná a liečená v diabetologickej ambulancii ako pred tehotenstvom. Po gynekologickej stránke sa častejšie môžu u žien vyskytovať gynekologické infekcie, infekcie močových ciest, či zvýšený krvný tlak. Tieto komplikácie však nehrozia každej žene s diabetom a sú liečiteľné.

Vzhľadom na viaceré komplikácie sa odporúčajú následné kontroly a špeciálne vyšetrenia tehotných diabetičiek. Medzi ne patrí vyšetrenie očného pozadia, funkcie obličiek, meranie plodu ultrasonografickým vyšetrením ako aj prenatálna echokardiografia (vyšetrenie srdca pred narodením) v 20. týždni tehotenstva, dopplerovské meranie prietoku krvi cievami v pupočníku, kardiotokografia, ktorá informuje o aktuálnom stave plodu, vyšetrenie sérového estriolu, ktorý podáva informáciu o stave fetoplacentárnej jednotky, pravidelná kontrola štítnej žľazy.

Liečba a starostlivosť pred a počas gravidity

Liečba a starostlivosť pred a počas gravidity

Inzulín je fyziologická látka, ktorá najideálnejšie kopíruje funkciu pankreasu. V rámci predkoncepčnej prípravy je možné indikovať liečbu pomocou inzulínovej pumpy. Pacientky liečené na diabetes mellitus 2. typu nesmú užívať perorálne antidiabetiká a ani lieky znižujúce cholesterol. Terapia tabletami sa nahrádza podávaním inzulínu. Veľkú pozornosť treba venovať liekom na liečbu vysokého krvného tlaku.

 

Medzi najdôležitejšie výživové preparáty patrí kyselina listová, ktorá je potrebná pre normálny vývoj mozgu a miechy dieťaťa. Uzatvorenie nervovej trubice prebehne medzi 18. a 26. dňom od počatia, to je v čase kedy ešte nie je mnohokrát tehotnosť potvrdená. Z tohto dôvodu je potrebné podávať kyselinu listovú už v čase plánovania tehotenstva. Ďalším dôležitým doplnkom je železo, ktoré zohráva dôležitú úlohu pri správnom vývoji plodu, placenty a červených krviniek matky

Jeho potreba v gravidite a laktácii výrazne vzrastie, preto odporúčaná denná dávka je 15 - 30 mg železa v strave, v prípade chudokrvnosti zvýšiť príjem na 30 - 120 mg za deň.

Pre tehotné diabetičky je nutné vedieť dôsledne počítať sacharidové jednotky (SJ) a vedieť si upraviť a následne aplikovať správne dávky inzulínu podľa daného jedla a spotreby SJ. Optimálne zloženie stravy zohľadňuje kalorický príjem, obsah cukrov a rozloženie jedla v priebehu dňa. Dôležité je vyhýbať sa sladeným nápojom, obmedziť prílohy a ovocie. Vhodné je doplniť zeleninu ku každému jedlu, pretože znižuje glykemický index jedla.

Čo je tehotenská cukrovka?

Tehotenská cukrovka alebo gestačný diabetes mellitus je zvýšená hladina krvného cukru prvýkrát zistená v tehotenstve. Vo väčšine prípadov po pôrode odznie. U väčšiny žien prebieha gestačný diabetes počas tehotenstva bezpríznakovo. Ide o zvýšenú hladinu krvného cukru (glykémia) predovšetkým po jedlách s obsahom sacharidov, niekedy ide aj o zvýšenú glykémiu nalačno. Vyšetrenie sa robí glukózotolerančným testom (OGTT) a v súčasnosti ho absolvuje každá tehotná žena. Ak sú prítomné rizikové faktory, vyšetrenie sa robí na začiatku tehotenstva a potom sa zopakuje v 24. až 28. týždni tehotenstva.

Vo väčšine prípadov stačí pri liečbe tehotenskej cukrovky dodržiavať diétne opatrenia a mať dostatok pohybu. Ale nie vždy je to postačujúce, niekoľko percent budúcich mamičiek aj napriek dodržiavaniu týchto režimových opatrení majú vyššie hodnoty glykémie a v tomto prípade je nevyhnutná liečba inzulínom. Nutnosť liečby sa pri tehotenskej cukrovke končí po pôrode, ale dodržiavať správnu životosprávu je užitočné aj naďalej, kvôli predispozícii diabetes 2. typu, ktorou sú ženy v budúcnosti ohrozené.

Základom diéty je úprava príjmu sacharidov, t.j. nesladiť a vylúčiť jednoduché cukry. Vylúčiť sladkosti, sušienky, limonády, džúsy, musli, kompóty. Cukor je súčasťou aj menej kvalitných údenín, ochutených mliečnych výrobkov a tmavého (farbeného) pečiva. Glykémiu výrazne zvyšujú aj škroby, tie sú hlavne v bielom pečive, ale aj v prílohách (zemiaky, ryža, cestoviny, knedľa). Priaznivejší dopad na glykémiu  majú zdroje sacharidov bohaté na vlákninu, hlavne strukoviny a celozrnné obilniny (kvalitný celozrnný chlieb, hnedá ryža, pohánka a pod.)

Na maškrtenie pri dobre kompenzovanej tehotenskej cukrovke si budúca mamička môže dopriať kúsok kvalitnej horkej čokolády, teplé kakao (ale len pravé kakao), jablkovú nesladenú štrúdľu s hrozienkami alebo misku čerstvého ovocia (pozor, nemala by obsahovať viac ako 30 g sacharidov).

Ďalšie články k téme Diabetes a tehotenstvo. Je dôvod na obavy?

  • Pankreas, hlavné hormóny pankreasu a ich funkcie v tele

    Pankreas, hlavné hormóny pankreasu a ich funkcie v tele

    · 2 minúty na prečítanie
    Pre lepšie pochopenie podstaty metabolického ochorenia diabetes (cukrovka) je potrebné priblížiť funkciu podžalúdkovej žľazy (pankreasu) a jej hlavných hormónov v tele.
  • 7 dôležitých rád pre diabetika-začiatočníka

    7 dôležitých rád pre diabetika-začiatočníka

    · 5 minút na prečítanie
    Keď človeku diagnostikujú cukrovku, je normálne, že má obavy, avšak so správne liečenou cukrovkou sa dá viesť plnohodnotný život.
  • Diabetes a jeho príznaky

    Diabetes a jeho príznaky

    · 3 minúty na prečítanie
    Ako diabetes sa označuje rôznorodá skupina ochorení. Ich spoločným znakom je zvýšená hladina glukózy v krvi nad fyziologickú normu, takzvaná hyperglykémia.
O autorovi
Tatiana Kocúrková
Tatiana Kocúrková
Čítať viac od autora
O autorovi
Tatiana Kocúrková
Tatiana Kocúrková
Čítať viac od autora