Ako zvládnuť manažovanie diabetu v období klimaktéria?

30. 11. 2022 · 4 minúty na prečítanie

Veľa žien prekonáva problémy spojené s menopauzou bez konzultácie so špecialistom. Avšak, zájsť na lekársku prehliadku je dôležité. Ak máte cukrovku, je to absolútne nevyhnutné.

Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Ako zvládnuť manažovanie diabetu v období klimaktéria?

Mnoho žien ťažkosti s klimaktériom len pretrpí, bez toho, aby sa poradili s odborníkom alebo aspoň blízkou osobou. Ak vám však príznaky znepríjemňujú každodenné fungovanie, navštíviť lekára je rozhodne na mieste. Ak ste diabetička, je to priam nevyhnutné

Ako klimaktérium a menopauza ovplyvňuje hladiny glukózy

Inzulín, hormón, ktorý je zodpovedný za presun zdroja energie, glukózy, z krvného obehu do každej bunky v tele, je ovplyvnený ďalšími hormónmi, estrogénom a progesterónom. V reprodukčnom veku, približne do 40. roku života ženy, sú tieto hormóny v rovnováhe, aby dokázali regulovať príchod ovulácie a menštruácie.

S ukončením menštruačného cyklu, ktoré prichádza vo veku medzi 45 a 50 rokov, nastáva pokles hladiny estrogénu v krvi. So zmenami hladín hormónov sa mení aj spôsob, akým bunky reagujú na inzulín. Pokles hladiny ženských hormónov ovplyvňuje aj citlivosť na inzulín. Manažovanie diabetu sa stáva náročnejšie. U diabetičiek s 1. typom môže klimaktérium nastúpiť skôr v porovnaní s inými ženami. Je preto potrebné, aby vás tieto stavy neprekvapili. Ak sa ich naučíte zvládať, vyhnete sa mnohým zdravotným ťažkostiam.

Priberanie
Vplyvom nestabilnej hladiny hormónov môžu niektoré ženy pribrať na hmotnosti. Tuk sa ukladá najmä na bruchu, čo je pre spracovanie glukózy nežiaduci faktor. Ženám, ktoré boli v prediabetovom štádiu, sa môže zhoršiť stav a ochorenie rozvinúť do diabetu 2. typu, čo si vyžaduje aj úpravu liečby.

Návaly tepla
Návaly tepla počas klimaktéria si môžu diabetičky chybne vysvetľovať ako hypoglykémiu, nízku hladinu cukru v krvi. Podobné symptómy môže mať aj protipól - hyperglykémia. Niekedy si tieto príznaky chybne definujeme ako vysoký, či nízky krvný tlak.

Riziko aterosklerózy
Ženy s diabetom 2. typu sú vystavené vyššiemu riziku aterosklerózy, čiže kôrnateniu a hrubnutiu stien tepien, čo môže viesť k mŕtvici alebo infarktu.

Riziko osteoporózy
Klimaktérium spojené so sedavým životným štýlom tiež zvyšuje riziko osteoporózy (problémy s hustotou kostí) u žien s diabetom 1. typu i 2. typu. 

Nekvalitný spánok a výkyvy nálad
Ďalším prejavom klimaktéria sú problémy so spánkom a zmeny nálad, ktoré dostávajú ženy do stresujúcich situácií v každodennom živote. Telo v strese produkuje v zvýšenej miere hormóny adrenalín a kortizol, čo sa navonok prejavuje zrýchleným a plytkým dýchaním, búšením srdca, ale tiež zvýšenou hladinou glukózy v krvi. Nedostatok spánku zas vedie k problémom s kontrolou cukru v krvi. 

Infekcie
Dlhodobo vysoká hladina cukru v krvi môže viesť k infekciám. Najčastejšie ženy trápia kvasinkové infekcie a zápaly močových ciest. 

Vaginálna suchosť
Nepríjemné pocity môže vyvolať aj suchosť v intímnych oblastiach, ktorá spôsobuje ťažkosti v sexuálnom živote ženy, bolesti a pálenie počas pohlavného styku. Niekedy hrozí úplná strata záujmu o sex. Žena sa môže dostať do psychickej nepohody, pociťovať stres.

Ako zvládať manažovanie diabetu v období klimaktéria a po menopauze?

Niekoľko zmien v životospráve vám pomôže začať nové obdobie vášho života bez menších komplikácií, a to aj napriek diabetu.

Pravidelne si merajte hladinu cukru v krvi
Časté a pravidelné meranie glukomerom vám pomôže lepšie identifikovať reakcie vášho tela na zmeny hladiny hormónov. Po niekoľkých dňoch si vytvoríte dobrý prehľad o zmenách hladín cukru v krvi. O zmenách, ktorými prechádzate, informujte aj svojho lekára. Nastaví vám liečbu, ak je potrebná, poradí vám, ako upraviť jedálniček a životný štýl.

Jedlo si vychutnávajte v menších porciách
Vzhľadom na to, že sa spaľovanie kalórií spomaľuje, pravdepodobne si telo samo vypýta menšie porcie. Naučte sa vychutnávať si výborné jedlo po malých sústach. Rozhodne však nehladujte - doprajte si presne toľko, koľko potrebujete.

Zamerajte sa na kvalitné potraviny
Jedálniček možno bude treba trochu upraviť. Čerstvá zelenina vám pomôže dodať potrebnú dávku vitamínov, minerálov a vlákniny. Striedma konzumácia ovocia je povolená aj počas diabetu, no vyberte si menej sladké druhy, napríklad bobuľové ovocie plné antioxidantov.

 

Manažovanie diabetu sa stáva náročnejším

Dajte si záležať na dostatku pohybu každý deň

Pohyb je nevyhnutný pre každú ženu, ak ste diabetička, platí to dvojnásobne. Stačia prechádzky svižným tempom, aby sa udržali v dobrej kondícií. Relaxačné dychové cvičenia vám pomôžu zvládnuť návaly a výkyvy nálad s pokojnou mysľou. Bicyklujte sa, plávajte, prípadne sa zúčastňujte skupinových cvičení vo vašom okolí. Čokoľvek, čo vás bude baviť.

Hormonálna terapia zmierni príznaky

Hormonálna terapia

Niektoré ženy potrebujú na zmiernenie príznakov klimaktéria hormonálnu terapiu. Aj keď máva hormonálna terapia veľmi dobré výsledky, predstavuje riziko v podobe vedľajších účinkov. Alternatívnou pomocou bez vedľajších účinkov sú fytoestrogény, nachádzajúce sa v potravinách, napríklad v sóji, ľanových semienkach, špargli. V koncentrovanej podobe ich nájdete vo výživových doplnkoch. 

 

Diabetes pod kontrolou aj počas klimaktéria 

Skôr, než sa rozhodnete pre hormonálnu terapiu, odporúčame skúsiť postupné zmeny životosprávy. Aj vďaka nim môžete prežiť klimaktérium a obdobie po menopauze radostne, v skvelej forme a bez komplikácií, ktoré sú spojené so zle manažovaným diabetom.


Ďalšie články k téme Ako zvládnuť manažovanie diabetu v období klimaktéria?

O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora