Najdôležitejšie vitamíny, ktoré vám v tehotenstve nesmú chýbať
Viete, aké vitamíny by počas tehotenstva rozhodne nemali chýbať vášmu telu? Pozrite si prehľad vitamínov a minerálov, ktoré pomôžu vám aj vášmu dieťatku.
Či už vaša lekárnička praská vo švíkoch od výživových doplnkov alebo, naopak, zíva prázdnotou, tehotenstvo je obdobím, kedy by mal byť pravidelný príjem vitamínov vašou prioritou. A keďže často nie sme schopní prijať všetky dôležité živiny z jedla, je dôležité tieto vitamíny dopĺňať aj formou výživových doplnkov.
Vitamíny, ktoré vám v tehotenstve nesmú chýbať
Pre správny vývoj plodu je v tehotenstve veľmi dôležitá vyvážená strava. Ak začnete trpieť rannými nevoľnosťami, ktoré môžu budúcu mamičku výrazne obmedzovať v prijímaní potravy, vyskúšajte, napríklad, zázvorový čaj, práve ten by vám s týmto problémom mohol pomôcť. Je potrebné jesť často a v malých dávkach, aby ste dokázali zabezpečiť príjem dôležitých živín a vitamínov v dostatočnom množstve – a to ako pre vaše dieťa, tak aj pre vás.
Základnú stavebnú úlohu pri vývoji plodu zohrávajú kyselina listová, vitamíny B a C, ďalej železo, zinok či vápnik. Ak si nie ste istá, že vaša strava obsahuje celé spektrum odporúčaných živín, mali by ste zvážiť užívanie špeciálnych výživových doplnkov, ktoré sú určené pre tehotné ženy. Tie obsahujú správnu skladbu vitamínov, minerálov a stopových prvkov pre každý z trimestrov.
Kyselina listová
Od okamihu, keď sa rozhodnete pre založenie rodiny, odborníci odporúčajú začať užívať kyselinu listovú, teda vitamín B9. Nedostatok kyseliny listovej počas tehotenstva zvyšuje riziko vrodených vývojových chýb dieťaťa, ako je rázštep chrbtice, pery, podnebia, srdcové chyby alebo poruchy končatín. A keďže miecha plodu sa začína vyvíjať v čase, keď ešte žena zväčša netuší, že je tehotná, treba tento dôležitý vitamín užívať už pri plánovaní tehotenstva.
Kyselinu listovú nájdete vo výživových doplnkoch, určených pre budúce mamičky, ale aj v prirodzenom stave v zelenine s tmavými listami, strukovinách, kvasniciach alebo vo vaječnom žĺtku.
Vápnik
Budúce mamičky by nemali podceňovať dôležitosť vápnika, ktorý je nevyhnutný nielen pre budovanie kostry a kĺbov plodu, ale aj pre činnosť krvného obehu a zrážanlivosť krvi. Jeho hlavné zdroje zahŕňajú mliečne výrobky, minerálne vody, ryby a zelenú listovú zeleninu. Vápnik tiež znižuje riziko tehotenskej hypertenzie a môže poskytnúť úľavu od kŕčov dolných končatín, ktoré sa môžu v tehotenstve objaviť.
Železo
Mimoriadne dôležitý je aj pravidelný príjem železa. Jeho nedostatok zvyšuje riziko predčasného pôrodu a riziko narodenia dieťaťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Navyše, železo je základnou súčasťou hemoglobínu, ktorý prenáša v krvi kyslík. Keďže u tehotnej ženy sa zväčšuje objem krvného obehu, narastá sa aj potreba tvorby červených krviniek. Zahrňte preto do jedálneho lístka potraviny s vysokým obsahom železa – chudé tmavé mäso, ryby, fazuľu i ďalšie druhy strukovín, ďalej špenát, bazalku a orechy. A nezabudnite, že železo sa najlepšie vstrebáva v spojení s vitamínom C.
Vitamín D
Tento vitamín je taktiež nevyhnutný pre správnu absorpciu vápnika a fosforu, čo je dôležité nielen pre vývoj kostí plodu, ale aj pre udržanie zdravých kostí u matky. Nedostatok vitamínu D môže zvýšiť riziko diabetes, a dokonca predčasného pôrodu. Prirodzeným zdrojom vitamínu D je slnečné svetlo, takže odporúčame tráviť každý deň aspoň krátky čas vonku.
Jód
Jód je kritický pre správnu funkciu štítnej žľazy a vývoj mozgu dieťaťa. Tehotné ženy by si mali zabezpečiť dostatočný príjem jódu, aby predišli komplikáciám ako je hypotyreóza alebo vývojové poruchy u dieťaťa. Dobrými zdrojmi jódu v jedle sú morské ryby, morské riasy, mlieko a obilniny obohatené o jód.
Omega-3 mastné kyseliny
EPA a DHA, dva typy omega-3 mastných kyselín, sú esenciálne pre vývoj mozgu a očí dieťatka. Pravidelný príjem týchto mastných kyselín môže tiež pomôcť znížiť riziko predčasných pôrodov. Omega-3 mastné kyseliny nájdete v rybách ako sú losos, sardinky a makrela, ale aj v ľanových semienkach a v orechoch.
Magnézium
Magnézium pomáha pri prevencii kŕčov dolných končatín, čo je bežný problém počas tehotenstva. Okrem toho, magnézium podporuje zdravé krvné cievy a môže pomôcť regulovať tlak a cukor v krvi. Dobrými zdrojmi magnézia z potravín sú celozrnné obilniny, orechy, semienka a zelená zelenina.
Doplňte všetky dôležité vitamíny
Správna výživa počas tehotenstva je kľúčová nielen pre zdravie matky, ale najmä pre optimálny vývoj a zdravie vášho dieťatka. Preto neváhajte investovať čas do plánovania svojej stravy a čo neviete doplniť zo stravy, doplňte kvalitnými výživovými doplnkami.