Ako je to s farbením vlasov v tehotenstve?

15. 7. 2022 · 4 minúty na prečítanie

Či farba na vlasy môže poškodiť bábätko alebo vašu pokožku? Odpovede na túto otázku spolu s tipmi na správnu starostlivosť o vlasy budúcich mamičiek nájdete v nasledujúcom článku.
 
 

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Ako je to s farbením vlasov v tehotenstve?

Môže farba škodiť bábätku alebo vašej pokožke? Odpovede spolu s tipmi na správnu starostlivosť o vlasy budúcich mamičiek nájdete v nasledujúcom článku.

Väčšina tehotných žien dennodenne bojuje s veľkým množstvom obáv. Medzi tie najčastejšie patrí otázka, či si môžu nafarbiť vlasy tak, ako to robili doteraz a je možné predísť ich vypadávaniu po pôrode. Lekári a kaderníci v tom majú jasno – prečítajte si ich vyjadrenia, načo si treba dať pozor a ktoré tvrdenia sú naopak iba zaužívaným mýtusom.

Farbiť či nefarbiť?

Hoci neexistuje veľa štúdií, ktoré by sa zameriavali na skúmanie vplyvu farby na vlasy na novonarodené dieťa, lekári i kaderníci odporúčajú počkať minimálne prvý trimester. V tomto období je dieťa najcitlivejšie na príjem látok z tela matky a zároveň váš organizmus môže zareagovať úplne inak, než ste boli zvyknuté.

Podľa prednostu II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB Bratislava, Jozefa Záhumenského, je tvrdenie, že by farbenie vlasov mohlo nejakým spôsobom ohroziť vývoj plodu v brušku, dávno vyvrátený mýtus, no lekár zároveň odporúča minimalizovať kontakt s farbou predovšetkým pred 12. týždňom tehotenstva.

 

Je prirodzené, že budúce mamičky sa chcú páčiť aj v tehotenstve a na peknú farbu vlasov nedajú dopustiť. Podľa slov profesionálnej kaderníčky farbenie vlasov v tehotenstve zakázané nie je a mnohé ženy si zvyknú svoj účes udržiavať ako obvykle. „Nie je dôvod obávať sa, že by farba mohla bábätku ublížiť. Produkty na farbenie sú agresívne predovšetkým pre samotné vlasy,“ dodáva.

 

S farbením radšej počkajte do druhého trimestru

Ak sa chcete z opatrnosti farbeniu vyhnúť, môžete siahnuť po šetrnejších riešeniach. Jedným z nich je hena, ktorá však neprekryje šediny, alebo rôzne farebné šampóny a spreje, ktorými jednoducho zafarbíte odrasty vo vlasoch. Prípadne sa poraďte s vašou kaderníčkou, aký odtieň farby na vlasy by bolo vhodné počas tehotenstva používať, aby ste oživovanie vášho účesu nemuseli absolvovať pričasto.

Zamerané na zdravie

Pripravte sa, že vplyvom hormónov v tehotenstve alebo po pôrode, môže vaša pokožka reagovať precitliveno a farba skrátka nemusí chytiť tak, ako ste zvyknuté. Spoľahnite sa preto radšej na skúseného kaderníka a viac ako na farbenie sa sústreďte na vyživujúcu a šetrnú vlasovú starostlivosť.

Vlasový profesionál vám môže odporučiť dočasnú umývateľnú farbu, ktorá je k vlasom šetrnejšia, alebo melírovanie, pri ktorom nedochádza ku kontaktu s pokožkou hlavy. Ak preferujete domáce  farbenie, stavte na bezamoniakovú farbu, ktorá vás účes oživí a zároveň nenarúša štruktúru vlasov. Vyskúšajte tiež prípravky s krátkou dobou pôsobenia.

Vlasy si nefarbite v prípade, že máte poškodenú, poranenú kožu na hlave, trápi vás lokálna infekcia, ekzém, psoriáza alebo iné kožné problémy, keďže cez rany sa chemické látky ľahšie dostávajú do tela.

Vypadávanie vlasov po pôrode

Takmer každá budúca mamička sa stretla s tvrdením typu „Veď počkaj, po pôrode prídeš o polku hlavy..“. Faktom ostáva, že vplyvom tehotenských hormónov sa väčšina žien skutočne môže popýšiť hustejšími, lesklejšími a rýchlejšie rastúcimi vlasmi.

Ako podporiť kvalitu vlasov v tehotenstve a po pôrode?

Po pôrode sa hladiny hormónov dostávajú do normálu, čím môže dôjsť k nárazovému vypadaniu vlasov. Netreba sa však báť – tento stav je pomerne bežnou záležitosťou. Časť žien dokonca trápi zvýšené vypadávanie vlasov už počas tehotenstva.

Podľa stránky mamaaja.sk už tri mesiace po pôrode môžete spozorovať zvýšené vypadávanie vlasov. Tento stav potrápi až 50 % žien. Vo väčšine prípadov si s tým vaše telo poradí samé a situácia sa upokojí najneskôr do prvého roka. Vaša hriva opäť zosilnie a preriednuté miesta sa vrátia do pôvodného stavu.

 

Problém nastáva vo chvíli, keď trpíte napríklad nedostatkom železa alebo ochorením štítnej žľazy. Strata vlasov môže byť skutočne intenzívna – podľa odborníkov by vám nemalo vypadnúť viac ako 300 vlasov za jeden deň. V opačnom prípade sa radšej poraďte s lekárom o vhodnej liečbe. 

Zmena kvality počas tehotenstva

Niektorým mamičkám sa hormóny (konkrétne estrogén) v tehotenstve postará o ohromujúcu hrivu, iným skomplikujú život na celé mesiace. V tehotenstve často dochádza k zmene štruktúry vlasov, ktoré sa odrazu stanú suchými alebo mastnými, prestanú alebo naopak sa začnú kučeraviť, prípadne inak reagujú na farbu, ktorú ste doteraz bežne používali.

Ak nepatríte do kategórie tých šťastnejších, rozhodne nezúfajte a skúste dodržať nasledujúce rady:

  • Zdravie a krása vašej hrivy je závislá od vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Dbajte preto na pestrú, vyváženú stravu a dostatočný pitný režim.
  • O nasadení výživových doplnkov je vhodné poradiť sa s lekárom, najmä, pokiaľ ešte dojčíte.
  • Zabezpečte svojmu telu dostatok vitamínu B, C a E, biotínu a zinku.
  • Konzumujte dostatok mliečnych výrobkov, ale tiež olivový olej, slnečnicové semienka, sezam, celozrnnú ryžu, mandle a figy, ktoré majú pozitívny vplyv na rast a výživu vlasov.
  • Na zmenu kvality vašich vlasov zareagujte zmenou kozmetiky, ktorá lepšie vyhovuje vašim aktuálnym potrebám.
  • Používajte  kvalitné vlasové prípravky, a to nielen farby, ale aj šampóny, kondicionéry a vlasové masky.
  • Pred farbením si urobte test na kúsku kože, aby ste predišli prípadnej alergickej reakcii.
  • Ak sa zveríte do rúk skúseného profesionála, predídete nepríjemným vlasovým prekvapeniam. 

Ďalšie články k téme Ako je to s farbením vlasov v tehotenstve?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora